De az ipari alpinista szakma is szimbóluma szokott lenni a magas kockázatú foglalkozásoknak. És ha jobban belegondolunk, már József Attila "Kis Balázsa" is csupa életveszélyes munkakörben gondolkodott: tűzoltó, katona, vadakat terelő juhász. Közülük szinte mind ott van az első 20 legveszélyesebb szakma között.
A legveszélyesebb szakmák halálozási adatok alapján
A legtöbb emberáldozatot követelő munkakörök listáját az Amerikai Egyesült Államokban gyűjtötték össze pár évvel ezelőtt, megállapítva, hogy a statisztikák évről évre romló tendenciát, azaz több halálos áldozatot mutatnak. A legveszélyesebbnek 2018-ban a fakitermelő munkás pozíció bizonyult, a kutatási eredmények szerint 100 000 dolgozóra számított halálos áldozatainak száma 111 volt.
Második legkockázatosabbnak a repülőgép-pilóta és repülőmérnöki hivatás találtatott ugyancsak 100 000 dolgozóra vetített 53 halálesettel. Utánuk az olajipari munkások következtek a bányászokkal egy védősisak alá véve 46 halottal 100 000 munkavállalóból. Tetőfedők közül 41-en veszítették életüket a 100 000-es irányszámhoz viszonyítva, míg hulladékgyűjtőkből 34-en. Szerkezeti vas- és acél felszerelésével foglalkozó munkások közül 29-en nem élték túl munkavégzésüket, a teherautó-sofőrök közül pedig 27-en. Őket szorosan követték a gazdálkodó állattenyésztők, akiknek 100 000-es létszámából mintegy 26-an hunynak el munkaköri baleset során. Mitől olyan veszélyes a gazdálkodás és az állattartás? Nos, a statisztikák szerint a farmerek legtöbbje halálos kimenetelű balesetet szenved állat- vagy terményszállítás során. Az első helyekre várt tűzoltók a 9. helyén szerepeltek a listának 100 000-ből 20 halottal, holtversenyben a villamosvezeték-szerelőkkel. A darukezelő a 13., az autópálya-kezelő a 16., míg a rendőr a 22. a legveszélyesebbnek mutatkozó szakmák szomorú rangsorában.
Ha hétfő reggelente nem szívesen indulsz el a légkondicionált munkahelyed kényelmes széke felé, nézd meg ezt a videót, és már szaladsz is az irodádba.
Minden ablaktisztítás hordoz magában veszélyeket, de ez az átlagnál is durvábbra sikerült.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés