
A Joe Biden előző amerikai elnök által 2022-ben aláírt törvény (CHIPS and Science Act) finanszírozást biztosított a csúcskategóriás chipek gyártási kapacitásának USA-ba hozatalára. Az amerikai félvezetőipari szövetség (SIA) szerint ennek hatása jelentős volt:
a jelenleg tervezett beruházások révén a tíz nanométernél kisebb chipek globális lapkagyártási kapacitásának közel 30%-a kerülhet amerikai ellenőrzése alá 2032-re.
Jelenleg csak Tajvan és Dél-Korea rendelkezik ilyen chipek gyártására alkalmas öntödékkel. Kína ezzel szemben a gyártási kapacitásnak csak 2%-át fogja ellenőrizni, míg Európa és Japán részesedése mintegy 12%-ra emelkedik.
Donald Trump azonban most megpróbálja visszafordítani ezt a stratégiát, és a CHIPS-törvényt – elődje egyik legfontosabb vívmányát – pénzkidobásnak nevezte. Kormányzata ehelyett a Biden által bevezetett exportkorlátozások szigorítására törekszik, hogy meghiúsítsa Kína AI-szektorral kapcsolatos ambícióit.
Stratégiai hiba a hazai kapacitás célzott iparpolitikai intézkedések révén történő megerősítésének háttérbe szorítása.
A Kínával szembeni kényszerítő intézkedések nemcsak hatástalannak bizonyultak, hanem talán még fel is gyorsították a kínai innovációt.
- A DeepSeek rendkívül versenyképes modelljeit kétségkívül az OpenAI modellfejlesztési költségeinek töredékéért fejlesztették ki.
- A DeepSeek R1-es modelljében használt félvezetők jelentős része Szingapúrban és más ázsiai országokban működő közvetítőkön keresztül becsempészett chipekből áll, és a DeepSeek ügyes mérnöki technikákra támaszkodott a fennmaradó hardveres korlátok leküzdéséhez.
- Eközben a kínai technológiai óriások, például az Alibaba és a Tencent hasonló AI-modelleket fejlesztenek hasonló ellátási korlátok között.
- Már a DeepSeek áttörése előtt is kétségek merültek fel az amerikai kereskedelmi korlátozások hatékonyságával kapcsolatban. A Biden-kormányzat 2022 októberében elfogadott exporttilalma a 16 nanométernél kisebb chipekre irányult, és nemcsak a végtermékek, hanem az azok fejlesztéséhez szükséges berendezések és a humán tőke exportját is tiltotta. Kevesebb mint egy évvel később, 2023 augusztusában a Huawei egy új okostelefon-modellt (a Mate 60-at) dobott piacra, amely 7 nanométeres chipet használ.
Még ha Kína már nem is fér hozzá a legfejlettebb litográfiai gépekhez, a régieket még mindig használhatja 7 nanométeres chipeket gyártására, bár magasabb költséggel. Bár ezek a régebbi gépek nem teszik lehetővé a 7 nanométernél kisebb chipek gyártását (a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company most 1 nanométeres chipeken dolgozik), a Huawei és a DeepSeek eredményei elrettentő példát jelentenek.
Kínának most már minden oka megvan arra, hogy saját félvezetőiparát fejlessze, és talán nagyobb előrelépést tett e téren, mint gondolnánk.
Saját ellátási láncának sebezhetőségének csökkentése érdekében az USA nem támaszkodhat kizárólag az izolacionista, a gyártás visszahelyezésére irányuló megközelítésre. Tekintettel arra, hogy a jelenlegi ellátási lánc mennyire széles körben oszlik meg, a meglévő szövetségek kihasználása az egyetlen járható út. Az ASML-hez – a legfejlettebb chipek gyártásához használt csúcskategóriás litográfiai gépek terén közel monopolhelyzetben lévő holland céghez – hasonló vállalatot nem lehet egyik napról a másikra egyszerűen előteremteni.
Az Egyesült Államok eddig a legfejlettebb chipekhez kapcsolódó biztonsági kockázatok csökkentésére összpontosított, és kevésbé foglalkozott a modern gazdaságok működtetéséhez szükséges nagyobb méretű chipekkel. Pedig ezek a régebbi technológiát képviselő, 28 nanométernél nagyobb, ún. legacy chipek kulcsfontosságú alkatrészeknek számítanak az autókban, repülőgépekben, vadászrepülőgépekben, orvosi eszközökben, okostelefonokban, számítógépekben és még sok más eszközben.
A SIA szerint 2032-re Kína az ilyen típusú chipek globális lapkagyártási kapacitásának közel 40%-át fogja várhatóan uralni, míg Tajvan, az USA és Európa 25, 10, illetve 3%-át.
Kína így egy jelentős stratégiai szegmenst fog ellenőrizni, ami lehetővé teszi számára, hogy saját exporttilalmaival fékezze az USA gazdaságát. Emellett jelentős katonai előnyre is szert tehet, mivel a legacy chipek utánpótlásának elvágásával károsíthatja az USA védelmi szektorát. Végül pedig a kínai biztonsági szolgálatok úgynevezett hátsó ajtókat (back doors) helyezhetnek el a kínai gyártású chipekben, lehetővé téve a kémkedést vagy akár az amerikai infrastruktúra elleni kibertámadásokat.
A kihívást csak fokozza, hogy a kínai gyártású chipeket általában már beépítik a végtermékekbe, mire azok az Egyesült Államokba kerülnek. Ha Amerika vissza akarja szorítani a potenciálisan veszélyes hardverek behozatalát, akkor ezt közvetett módon kell megtennie, a chipek vámhatóságnál történő nyomon követésével, az összeszerelt termékek szétszerelésével. Ez rendkívül költséges lenne.
Szerencsére az USA nem szűkölködik a sebezhetőségét csökkentő eszközökben. Ha a legacy chipek katonai alkalmazásáról van szó, beszerzési korlátozásokhoz, nemzetbiztonsági okokból indokolt kereskedelmi szankciókhoz és kiberbiztonsági védekezéshez folyamodhat. Ami a hazai termelési kapacitás bővítését illeti, dömpingellenes és kiegyenlítő vámokkal ellensúlyozhatja a tisztességtelen kínai gyakorlatokat, mint például a hazai gyártók jelentős állami támogatását.
A chipek és az általuk támogatott adatok lesznek a jövő olaja.
Az USA-nak olyan átfogó stratégiát kell kidolgoznia, amely jelenlegi sebezhetőségének teljes körét kezeli.
Ez azt jelenti, hogy a legfejlettebb chipeken és az AI terén kialakult versenyen túlra is kell tekintenie.
Copyright: Project Syndicate, 2025.
Edoardo Campanella
Az UniCredit vezető globális közgazdásza Milánóban. A Harvard Kennedy School vezető kutatója.
John Haigh
A Harvard Kennedy School keretében működő Mossavar-Rahmani Center for Business and Government társigazgatója, a Harvard Kennedy School oktatója.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Megjöttek Trump bejelentései - Mit művel az amerikai dollár és miért?
Csapkodás volt a legfontosabb devizakeresztben.
Itt a kereskedelmi háború új fázisa, véget ért az eddig ismert globalizáció
Trump bejelentése és a megelőző órák, folyamatosan frissülő cikkünkben.
Brutálisan megcsapták a tőzsdéket Trump bejelentései után
A futures indexek nagy esésben vannak.
Trump bejelentette az ezermilliárdos vámháború részleteit
Súlyos ütéseket kapott Kína és az Európai Unió.
Futárok titkos üzenete a hatóságoknak: elképesztő munkakörülmények és alacsony bérek
A Wolt és a Foodora dolgozói is besokalltak.
Kétségbeesett lépésről döntött Oroszország, a saját területeken robbantottak
A Belgorod megyei Popivka közelében semmisítettek meg egy orosz gátat.
Putyinnal találkozott a kínai külügyminiszter, evakuálás kezdődött Oroszországban – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.