El a kezekkel a sajtótól! A kormány most a független médiát vette célba, de az igazságot nem lehet betiltani. Amíg velünk vagytok, mi is létezni fogunk, köszönjük, hogy támogatásoddal és adód 1%-ával segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy?
Jelentkezz be!
Támogatás! Elrejtés

Elnökjelöltség és börtönbüntetés a tétje Marine Le Pen pártfinanszírozási ügyének

2025. március 30. – 12:32

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

1766

Akár az elnökválasztástól is eltilthatja Marine Le Pent a francia bíróság, ha hétfői döntésében úgy találja, hogy a francia jobboldal első számú vezetője visszaélt az EU-ból érkező forrásokkal – írta a Guardian. A gyanú szerint a Nemzeti Tömörülés 2005 és 2017 között csaknem 7 millió euró európai parlamenti juttatást nemzeti pártcélokra használt fel, noha ezeket a forrásokat csak európai feladatai finanszírozására tehette volna meg. Az ügynek több érintettje van, köztük a párt elnöke, Le Pen, akire az ügyészség 300 ezer eurós bírság, börtönbüntetés és közügyektől való eltiltás kiszabását kéri.

Elmarasztaló ítélet esetén Le Pen – aki már háromszor indult Franciaország elnöki posztjáért és legutóbb a második fordulóban küzdött meg a pozícióját megvédő Emmanuel Macronnal – nem indulhatna a 2027-es elnökválasztáson.

Fiktív munka utáni pénzekkel húzták le az EU-t?

Az Európai Parlament – a tagállami törvényhozásokhoz hasonlóan – képviselőinek jelentős forrásokat biztosít arra, hogy asszisztenseket, tanácsadókat alkalmazzanak (ez az összeg 2024-ben már csaknem havi 30 ezer euróra rúg). Ezt a működési támogatást azonban tilos a képviselő pártjának tevékenységeire átfolyatni; még akkor is, ha számos kisebb párt működéséhez a gyakorlatban nagy segítséget jelentenek ezek a támogatások. Bevett gyakorlat, hogy a pártok fiatal, feltörekvő tagjait tanácsadói vagy asszisztensi állásokon keresztül fizetik ki. Az RN mostani elnöke, Jordan Barnella is így kezdte politikai pályafutását (ő egyébként nem szerepel a vádlottak között). A vád szerint a párt valódi munkát nem végző, lényegében fiktív pozíciók után szedett be pénzeket az EU-tól és használta fel a párt javára.

Le Pen szerint politikailag akarják „halálra ítélni” őt az eljárással, épp azért, mert ő a legesélyesebb kihívó a második, utolsó mandátumának végéhez közeledő Macron vezette politikai oldalnak.

A Le Figaro szerint a választók 42 százaléka Marine Le Pent akarja látni az elnökválasztás egyik résztvevőjeként. Ez nagyjából egybeesik azzal az eredménnyel, amelyet Le Pen 2022-ben elért Macronnal szemben, aki 58 százalékkal győzött. Figyelmeztető jel volt azonban az első forduló eredménye, ahol Macron 27 Le Pen 23 százalékot szerzett.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!