Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett

2025.03.30. 13:12
Az amerikai befektetők vállalnák kis moduláris reaktor leszállítását Magyarországra, a Westinghouse pedig akár az oroszok kiváltásával is örömmel szállítana nukleáris fűtőelemek a Paksi Atomerőműbe – tudta meg a Portfólió az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén tartott háttérbeszélgetésen.

Justin P. Friedman, az amerikai külügyminisztérium nukleáris energetikai versenyképességgel foglalkozó tanácsadója elmondta, hogy nemrégiben járt a Paksi Atomerőműben, valamint több magas rangú magyar kormányzati tisztviselővel, atomenergia-hatósági szakértővel és akadémikussal is tárgyalt – írja a Portfólió. Látogatása során kiemelte, hogy a paksi szakemberek kiválóan üzemeltetik az atomerőmű meglévő reaktorait, és megvitatták az alternatív üzemanyag használatának lehetőségét.

A Westinghouse ugyanis képes olyan üzemanyagot szállítani, amelyek kompatibilisek a Pakson működő VVER-440-es reaktorokkal

 – hangsúlyozta. A paksi blokkok fűtőanyag-ellátását eddig kizárólag az orosz Roszatom leányvállalata, a TVEL biztosította. Az ukrajnai háború kitörése után azonban a magyar kormány diverzifikációs célokból nyitni kezdett a nyugati beszállítók felé. Ennek részeként Magyarország részt vett az Európai Bizottság által támogatott konzorciumi munkákban, és tavaly ősszel szerződést kötött a francia Framatome vállalattal, amely 2027-től szállít majd nukleáris fűtőanyagot Paksra.

Korábban az amerikai tárgyalásai során Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelezte, hogy Magyarország érdekelt a Westinghouse-szal való technológiai együttműködésben, Friedman ezután kijelentette, hogy a Paksi Atomerőműbe szívesen szállítanának fűtőelemeket  a nukleáris technológiák világpiacán a vezető vállalat.

Az ellátásbiztonság is hangsúlyos szempontként merült fel, valamint az is, hogy a magyar kormány fontolgatja több kis moduláris reaktor (SMR) építését az országban. Korábban ezzel kapcsolatban Szijjártó stratégiai együttműködési megállapodást kötött a brit Rolls-Royce-szal az SMR-technológia magyarországi alkalmazásának lehetőségéről.

Friedman szerint Magyarország villamosenergia-fogyasztása jelentős importfüggőséget mutat, amit csökkenteni kell. A Paks II. projekt mellett több helyszínen is szükség lehet kis moduláris reaktorokra. „Az Egyesült Államok készen áll arra, hogy ezen a téren együttműködjön Magyarországgal”– hangsúlyozta.

A Westinghouse akár több helyszínen is építene SMR-eket, például az AP300-as típusból, amelyek 300 MW-os teljesítményű blokkok lennének.

A diplomata szerint Magyarországon az ipari termelés növekedése, az elektrifikáció terjedése és az adatközpontok energiaigénye még Paks II. megvalósulása mellett is több gigawattnyi további zsinóráram iránti keresletet generálhat a következő évtizedekben. 

Összegzésként Friedman arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar hatóságoknak érdemes lenne szélesebb körű technológiai választást mérlegelniük mind a Paksi Atomerőmű fűtőanyag-beszerzése, mind az SMR-technológia területén. Bár az Egyesült Államok nem kíván részt venni a Paks II. projektben, az amerikai szakértő szerint a magyar kormánynak érdemes lenne mihamarabb döntést hoznia az SMR-ekkel kapcsolatban. Ha ugyanis túl sokáig, például 2030-2032-ig várnak, akkor Magyarország versenyhátrányba kerülhet azokkal az országokkal szemben, amelyek gyorsan cselekszenek. Éppen ezért az amerikai fél szerint most lenne itt az ideje az SMR-szerződések megkötésének.

A diplomata hangsúlyozta, hogy a következő hetekben előrelépések várhatóak az együttműködés terén, és az Egyesült Államok rendkívül lelkes a potenciális közös projektek miatt, amelyek kiterjedhetnek a nukleáris oktatás területére is.