Gyilkossággal vádolt tinédzserek, kallódó fiatalok és egysnittes alkotások.
A Netflix sikersorozata, a Kamaszok középpontjában egy tinédzser fiú áll, akit azzal vádolnak, hogy meggyilkolta az iskolatársát. A széria kertelés nélkül mutatja be a letartóztatás megalázó menetét, a mai tizenévesek bonyolult lelkivilágát és mindezt úgy, hogy minden epizód egyetlen snitt.
Összeszedtünk hét alkotást, amelyet érdemes megnézni, ha téged is megdöbbentett a sorozat: akár a témája, akár a technikai megoldásai miatt.
Carrie (1976)
Itt nézheted: Max
Stephen King elsőként megjelent, ma már klasszikus regényéből Brian De Palma készített először filmadaptációt. A történet középpontjában a középiskolás Carrie White áll, akit az osztálytársai zaklatnak, de otthon sincs nyugalma mivel ott meg vallási fanatikus édesanyja terrorizálja. A lány frusztrációja egyre csak gyűlik, és amikor érettségi bálon az egész iskola előtt megalázzák, kitör belőle minden fájdalom, ami telekinetikus képességben ölt testet.
Szörnyű revansot vesz az álszent kisváros lakóin, sőt, egész Chamberlaint letörli a térképről.
A Kamaszokhoz ezen a szálon kapcsolódik: az abúzus, az elfojtott indulatok és a kisebbrendűségi érzés borzalmas bosszúban csúcsosodhat ki. A regényből készült egy újabb adaptáció is 2013-ban, ami szintén elég jól sikerült.
Hihetetlen (2019)
Itt nézheted: Netflix
A Netflix nyolcrészes sorozatában egy fiatal lány bejelenti a rendőrségen, hogy megerőszakolták, ám a dolog a visszájára fordul, és őt vádolják meg azzal, hogy hamis bejelentést tett, valójában nem is történet erőszak.
A széria leginkább az embertelen rendőri intézkedés részletes bemutatásában kapcsolódik a Kamaszokhoz, illetve ott, hogy a lány élete is fenekestül felfordul az eset után.
A Hihetetlen valós eseményeket dolgoz fel, a The Marshall Project 2015-ös, Pulitzer-díjas cikke alapján készült, Kaitlyn Dever pedig – akit legutóbb az Almaecet című, szintén netflixes sorozatban láthattál – már ekkor megrendítően erős a főszerepben.
Jacob védelmében (2020)
Itt nézheted: Apple TV+
Amikor Chris Evans épp nem Amerika Kapitány volt, akkor például Andy Barber helyettes államügyészt játszotta, aki boldogan él egy kisvárosban feleségével és tizennégy éves fiukkal, Jacobbal (Jaeden Martell). A William Landay azonos című, magyarul is megjelent regényéből készült nyolcrészes sorozat felütése nagyon emlékeztet a Kamaszokra: Jacob egyik osztálytársát halálra késelik az iskolához közeli parkban. De ami ezután jön, az még inkább padlóra küldi Andyt:
a fia szobájában találnak egy kést, ami megegyezik azzal, ahogy leírták a gyilkos fegyvert.
A fordulatokkal teli thriller a nyomozás mellett a szülői felelősségvállalás kérdésével is foglalkozik.
Aznap éjjel (2016)
Itt nézheted: Max
Egy újabb sorozat, amelyben egy fiatal srácot tartóztatnak le gyilkosság vádjával. Az Aznap éjjel ebben és a rendőri intézkedés bemutatásában hasonlít a Kamaszokra, de egészen más rétegeket mozgat:
Riz Ahmed alakítja Nazt, a muszlim srácot, aki durva előítéltekkel találja szemben magát a büntetőjogi eljárás folyamán.
Naz védőügyvédjét eredetileg James Gandolfini, a Maffiózók sztárja játszotta volna, már a pilot epizódot is leforgatták, ám sajnos 2013-ban elhunyt. A sorozat sokáig dobozban maradt, mivel ilyenkor tiszteletből nem szokták elkészíteni. Végül olyan jónak tartották, hogy teljesen átírták a karaktert, és John Turturro játszotta el.
Semmi (2022)
Itt nézheted: Scream.hu
Janne Teller magyarul is megjelent regényét először betiltották a dán iskolákban, majd kötelező olvasmány lett. A Semmi, ellentétben a legtöbb, listánkon szereplő alkotással, nem krimi:
egy egzisztenciális tanmese az élet értelméről és a kallódó fiatalságról.
Ebben rokon a Kamaszokkal, hiszen mindkettő arról szól, hogy mennyire nem érzik otthon magukat a fialok ebben a világban, és valójában senki sem figyel rájuk megfelelően.
Semminek sincs értelme, ezt régóta tudom… Ezért semmit sem érdemes csinálni. Erre most jöttem rá.”
– jelenti ki Pierre Anthon nyolcadik osztályos tanuló, miután az osztályfőnökük sem tudta megmondani, miért kell kitölteni a pályaválasztási tanácsadó kérdőívét. Pierre kisétál az óráról, felmászik a közeli szilvafára, és nem hajlandó lejönni. Hogy a többiek bebizonyítsák neki, hogy vannak fontos dolgok, amik értelmet adnak az életnek, létrejön a Halom, ahová azokat a dolgokat hordják, amik számítanak a számukra. De idővel kezd eldurvulni a dolog, és egymásra licitálva eljutnak a sír- és templomgyalázástól az állatkínzáson, valamint nemi erőszakon át a csonkításig. A szülők meg semmit sem vesznek észre mindebből.
Ez is érdekelhet

Sorozatgyilkosok, zárt közösségek és egy jól szituált házaspár – ki sem néznéd belőlük a rémtetteket, amiket elkövettek.
Lássuk!
Látszólag normális (2023)
Itt nézheted: Netflix
A Netflix saját gyártású svéd sorozatában is egy fiatal lányt vádolnak emberöléssel: a 19 éves Stella Sandell (Alexandra Karlsson Tyrefors) állítólag meggyilkolta a nála jóval idősebb, harmincas éveiben járó pasiját. A hatrészes széria Mattias Edvardsson azonos című regénye alapján készült, és szintén a szülői felelősségvállalás fontosságát tárja fel, valamint azt, hogyan, miért történt a bűncselekmény, és ki követte le. A Látszólag normális egyik megrázó aspektusa, hogy
Stellát 15 évesen megerőszakolta az edzője, majd a szülei meggyőzték, hogy hagyja annyiban az egészet, mert a feljelentés neki lenne kellemetlen.
A kötél (1948)
Itt nézheted: Apple TV (kölcsönzés)
A végére egy olyan filmet tartogattunk, amely technikailag kapcsolódik a Kamaszokhoz, ugyanis Alfred Hitchcock filmje is látszólag egyetlen, vágás nélküli történetmesélés hetvenhét percben. Ez talán minden idők leghosszabb suspense-e, hiszen két férfi minden ok nélkül megöl egy harmadikat, majd elrejtik őt egy ládában, aztán betoppannak a vacsoravendégek. Csupán a két férfi és mi nézők tudjuk, hogy a ládában egy holttest van, végig az a tét, hogy vajon kiderül-e.
Hitchcock tízpercenként alkalmazott nagyon jól leplezett vágást a filmben, mivel ennyit lehetett rögzíteni akkoriban egy tekercsre.
A vágások szinte észrevétlenek, de ha nagyon figyelsz, kiszúrhatod őket: mindig egy tárgyra közelített rá, ami vagy mozdulatlan volt, vagy teljesen kitakarta a képet, tulajdonképpen elsötétítette a képernyőt egy pillanatra. Megrendítő, de A kötélnek még egy közös pontja van a Kamaszokkal, mégpedig egy fiatal erőszakos halála: a filmet egy valós gyilkosság ihlette, aminek során két egyetemista pusztán azért, mert épp ehhez volt kedvük, megölt egy tizennégy éves gyereket Chicagóban.