Karácsony Gergely életében először vétózhatott volna, de Vitézy Dávid szerint lejárt a háromnapos határideje
További Belföld cikkek
-
Tűz ütött ki egy XV. kerületi családi házban, a lángok a szomszéd ingatlanban is kárt tettek
- Befektetési aranyat hamisító csalókat fogott a rendőrség
- Lángba borult a Delta Air Lines utasszállítója, csúszdán menekítették az utasokat
- Bayer Zsolt Ferenc pápáról: Bántottam egyszer. Megbántam
- Nemzeti gyásznap lesz Ferenc pápa temetésének napja Magyarországon
Vitézy Dávid vasárnap bejelentette, hogy lejárt a háromnapos határidő, amely alatt Karácsony Gergely főpolgármester vétóval élhetett volna a Budapesti Klímaügynökség Budapesti Közművekbe történő beolvasztása ellen.
És bár az egész sajtót végigjárta a főpolgármester, hogy előre bejelentse a vétóját, valahogy a céget érintő 64 milliós kommunikációs szerződés nyilvánosságra kerülése óta inkább visszakozott
– írta Facebook-bejegyzésében a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője.
A vita előzménye, hogy a márciusi Fővárosi Közgyűlésen a képviselők Vitézy előterjesztésére kétharmados többséggel javasolták a klímaügynökség beolvasztását. Az indoklás szerint a hatfős cég nem végzett érdemi munkát, honlapján hiányoztak a kötelező közérdekű adatok, miközben nemrég derült ki, hogy Karácsony 64 millió forintos kommunikációs szerződést írt alá a cég számára. A főpolgármester akkor határozottan ígérte, hogy élni fog vétójogával, amit most mégsem tett meg.
Nem tett még ilyet Karácsony Gergely, de most félresöpri a képviselői akaratot
Szó sincs „megsemmisítő” erejű jogkörről, de időhúzásra jó.
„A Klímaügynökség jelenlegi finanszírozása május végén lejár, tehát a döntés elszabotálása azt jelentené, hogy az egész Klímaügynökség a földbe áll júniusban” – figyelmeztetett Vitézy, aki szerint javaslata konstruktív, és a feladat hosszú távú finanszírozását szolgálja a szakmai háttérrel rendelkező Budapesti Közművek keretein belül.
Vitézy Dávid 64 milliós klímakommunikációs szerződést tárt fel Karácsony Gergely aláírásával
Fokozódik a Főpolgármesteri Hivatal és a Podmaniczky Mozgalom háborúja.
Mi az a klímaügynökség?
A Budapesti Klímaügynökséget Karácsony Gergely főpolgármesteri ciklusának elején hozták létre, vezetését az ismert környezetvédelmi szakember, Ámon Ada kapta. A szervezet fő feladata a főváros klímastratégiájának végrehajtása, valamint az energetikai korszerűsítések, különösen a panelházak felújításának koordinálása lett volna. Vitézy Dávid azonban többször is kifogásolta, hogy a cég tényleges tevékenysége elmaradt a várakozásoktól, miközben jelentős forrásokat használt fel.
A nyilvánosságra került dokumentumok szerint a klímaügynökség működésében kulcsszerepet kapott a kommunikáció. Vitézy azt állítja, a főpolgármester által aláírt 64 millió forintos szerződés „zömében sajtóközleményekre, hirdetésre és kommunikációra” vonatkozott, és a pénzügyi források a „már más gyanús szerződéseik miatt eleve közgyűlési vizsgálat alatt álló Budapest Branden folynak át”. Ez a felfedezés új megvilágításba helyezte, miért ragaszkodott annyira a főpolgármester az önálló cég fenntartásához a közgyűlési többség akarata ellenére.
Karácsony: Klímaügynökség volt, van és lesz
„Klímaügynökség volt, van és lesz. Mert Budapesten is szembe kell nézni a klímaválsággal, ez talán a város jövője szempontjából a legnagyobb kihívás” – kezdte Karácsony Gergely a Fecbookon az esetre reagálva.
A főpolgármester határozott álláspontot képvisel a Budapesti Klímaügynökség ügyében, amely elmondása szerint fontos szerepet játszik a főváros klímavédelmi törekvéseiben. A vita középpontjában egy jelentős panelfelújítási program áll, amely a Karácsony Gergely szerint Budapest jövője szempontjából kulcsfontosságú. Az ügynökség fennmaradása érdekében jogi lépéseket is kilátásba helyezett: "Mivel önkormányzati tulajdonban álló gazdasági társaság átszervezéséről az önkormányzati törvény szerint a közgyűlés csak a főpolgármester javaslatára hozhat döntést, ezért írásban tájékoztatom a közgyűlést arról, hogy törvény adta jogommal élve ilyen javaslatot nem terjesztek a Közgyűlés elé. És pont” – írta.
A főpolgármester álláspontja szerint a Klímaügynökség elleni törekvések politikai indíttatásúak, és szemben állnak Budapest érdekeivel.
Vitézy Dávid kommentben reagált a főpolgármester posztjára, amelyben újfent arra kérte Budapest vezetőjét, hogy mondja el, „kikhez került a Klímaügynökség-propagandára szánt 64 millió a Budapest Branden keresztül”.