Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Ez az egyik legbonyolultabb KRESZ-tábla: tudod, mit jelent pontosan?

2025.03.30.

A lakó-pihenő övezetet jelölő kék tábla rengeteg szabályt rejt, amit sokan nem ismernek, ezeket tisztázzuk Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjában. 

A lakó-pihenő övezetről minden közlekedő hallott már, valószínűleg a jelzőtáblát is jól ismerik, mégis sokan nem tudják pontosan, milyen szabályok vonatkoznak erre a különleges övezetre. Ez nem csupán egy jelzőtábla, hanem egy sok elemből álló, bonyolult szabálygyűjtemény, ami elsősorban a gyalogosok biztonságát és az ott élők nyugodt életkörülményeit hivatott biztosítani. 

A lakó-pihenő övezet egyetlen táblája sok szabályt rejt

Bár a KRESZ pontosan meghatározza, hogy a lakó-pihenő övezetekbe ki hajthat be, és ott milyen szabályokat kell betartania, rengeteg a tévhit és a hiányosság, a közlekedők gyakran még a legalapvetőbb szabályokat sem tartják be. Lássuk részletesen a legfontosabb tudnivalókat és félreértéseket. 

A lakó-pihenő övezet legfontosabb szabályai

Autó, gyalogos, labdázó gyerek és egy ház járdával a kék hátterű, téglalap alakú táblán – remélhetőleg senkinek nem okoz gondot felismerni, hogy ez bizony a lakó-pihenő övezet jelzőtáblája. Ebben az egyetlen jelzésben viszont rengeteg korlátozás rejlik, amit nem mindig ismernek az autósok. 

A legfontosabb szabály, hogy lakó-pihenő övezetben járművel legfeljebb 20 kilométer/óra sebességgel szabad közlekedni.

Sokan azt hiszik, hogy 30-cal lehet menni, de ez nem igaz. Ráadásul ha még ezt is túllépik kicsivel, könnyedén 40-45 kilométer/óra lehet az eredeti 20-ból. Ez nagyon balesetveszélyes, hiszen egy olyan területről van szó, ahol hirtelen gyerekek jelenhetnek meg. 

Sokan nem tartják be a sebességhatárt a lakó-pihenő övezetben (Fotó: Police.hu)

Egy másik lényeges kitétel, hogy a lakó-pihenő övezetben az autósoknak fokozottan kell ügyelniük a gyalogosok – különösen a gyerekek – és a kerékpárosok biztonságára. Ha nincs járda, a gyalogosok az utat teljes szélességében használhatják, de a járművek forgalmát szükségtelenül nem akadályozhatják.

Ki hajthat be a lakó-pihenő övezetbe? 

Azt is gyakran rosszul tudják az autósok, hogy behajthatnak-e a lakó-pihenő övezetbe. Egy átlagos személyautó sofőrjének azt érdemes észben tartania, hogy ha nem ott lakik, vagy nem oda érkezik látogatóba, akkor akkor nem hajthat be a lakó-pihenő övezetbe. Hiába rövidebb arra az út, meg kell kerülnie a területet. Egyébként a lakó-pihenő övezetet mindig úgy jelölik ki, hogy más útvonalakon gond nélkül el lehessen kerülni. 

Csak a 3,5 tonna alatti teherautók mehetne be a lakó-pihenő övezetbe, ha ott van dolguk (Fotó: Police.hu)

Ezen kívül van még pár kivétel a behajtással kapcsolatban. Kerékpárral minden esetben be lehet tekerni a lakó-pihenő övezetbe, szabályos az áthaladás is. Teherautók esetében csak a legfeljebb 3,5 tonnás járművek hajthatnak be, de kizárólag akkor, ha ott van dolguk. Ebbe beletartoznak például a költöztető autók, az odalátogatókat szállító buszok, építő- vagy tüzelőanyagot fuvarozó tehergépkocsik. Ezenkívül behajthatnak a mozgáskorlátozottak autói, valamint ha a munkájuk miatt elkerülhetetlen, a postás- vagy futárautók, valamint a rendvédelmi, köztisztasági, betegszállítási, közegészségügyi, illetve közműszolgáltató cégek járművei. 

Van még két lényeges szabály. Az egyik, hogy a lakó-pihenő övezetben csak egyenrangú utak vannak, így a kereszteződésekben a jobbkéz-szabály érvényes. A másik fontos előírás a parkolásra vonatkozik: várakozni csak a kijelölt helyeken szabad, tilos az út szélén, a járdán vagy a zöldfelületen letenni a kocsit. 

Segíthetnének az újfajta lakó-pihenő övezet táblák

Régóta szorgalmazzák, hogy sokkal biztonságosabb lenne, ha a lakó-pihenő övezet tábla alá mindig kitennék a 20 kilométer/órás sebességkorlátozásra vonatkozó jelzést is. Így annak sem okozna fejtörést, mennyivel lehet haladni, aki esetleg rosszul tudja a szabályt. És talán azokra is nagyobb hatással lenne, akik ismerik ugyan az előírást, de önmagában a lakó-pihenő övezet tábla láttán nem tartják be.

Sződliget egyik utcájában korábban kitettek egy házilag készített táblát, amely nyomatékosítja, hogy csak 20 kilométer/órával lehet közlekedni a lakó-pihenő övezetben. 

Külföldön, Ausztriában és Svájcban már olyan lakó-pihenő övezet táblákat használnak, amelyek a 20 kilométer/órás sebességhatárt is feltüntetik. Itthon az új KRESZ-ben állítólag olyan tábla szerepel majd, amely tartalmazni fogja a 20-as sebességhatárt is. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.03
Április 4-6. között Miskolcon és környékén rendezik meg a III. MBM Rent Diósgyőr-ralit, a HUMDA....
2025.04.03
A kereslet várható hiánya és az ügyfelek benzinmotor iránti vágya miatt az Alfa módosította terveit....
2025.04.03
Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat....
2025.04.03
Az előrejelzések szerint a Japán Nagydíjon is fontos szerep juthat az időjárásnak, a napsütéses....
2025.04.03
Az Egyesült Királyságban 12. hónapja csökkent zsinórban a személygépkocsik és haszongépjárművek....
2025.04.03
Ha egy cégről lenne szó, a mérleg több mint pozitív lenne, köszönhetően az előző évhez képest 10%-....
2025.04.03
Még mindig nagyon sok a gyorshajtó, a száguldozóknak az sem veszi kedvüket, hogy százezres....
2025.04.02
Az amerikai kormány által tervezett importvámok teljesen destabilizálhatják a brit autóipart és....
2025.04.02
1995 márciusában a Mercedes-Benz vezette be a menetstabilizáló rendszert a 140-es S-osztály....
2025.04.02
Elképesztő havi rekorddal haladta meg a 75 ezres darabszámot a hazai zöldflotta márciusban, 2020....