Időzített bomba a hírhedt szíriai börtöntábor

További Külföld cikkek
- Felszámolták a világ egyik legnagyobb pedofil tartalmú platformját, két magyar is érintett
- Beindult a konteó-gyártás, Brüsszelhez kötik, hogy Magyarországon és Szlovákiában terjed a száj- és körömfájás
- Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben
- Kilövési engedélyt adhatnak a medvékre Szlovákiában a halálos támadás után
- Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti
Szíria 26 börtönében az Iszlám Állam (ISIS) mintegy 12 ezer tagját tartják fogva, több tízezer családtagjukat őrzött táborokban helyezték el. A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) és az ország átmeneti kormánya nemrégiben megegyezett arról, hogy az előbbi alakulatait beolvasztják a reguláris haderőbe, emellett a szabadságuktól megfosztott iraki és szíriai állampolgárokat 2025 végére visszaintegrálják eredeti lakóhelyeikre.
Viszont továbbra is kérdőjel, hogy mi lesz a több ezer külföldi terrorista sorsa, akiket származási országaik vonakodnak visszafogadni. Továbbá
egyre nagyobb az aggodalom, hogy az SDF és az átmeneti kormány közötti alku nem lesz tartós, ami az ISIS-tagok tömeges szökését is előidézheti.
Az SDF által működtetett börtönök nem csupán fogolytáborok, hanem a szélsőséges iszlamista ideológia burjánzásának a színhelyei is. Ennek tudatában nem zárható ki, ha az SDF és a szíriai átmeneti kormány közötti alku megbomlik, az káoszhoz vezet. Ezenfelül egyesek attól is tartanak, hogy a kormányerők nem lesznek képesek hatékonyan felügyelni a Szíriában maradó ISIS-tagokat, vagy esetleg szándékosan elnézőbbek lesznek velük.
Miért a kurdok őrzik az ISIS-foglyokat?
Az al-Hol az egyik legnagyobb tábor Szíria északkeleti részén, amelyet a Szíriai Demokratikus Erők ellenőriznek. 1991-ben, az Öböl-háború idején hozták létre a Szíriába menekült iraki családok számára.
Az Iszlám Állam bukása után annak elfogott harcosai is kurd börtönökbe és táborokba kerültek, mivel a terrorszervezet legyőzésének oroszlánrészét az SDF vállalta. Ennek gerincét pedig a kurd vezetésű Népvédelmi Egységek (YPG) alkotják, amely az Egyesült Államok és más nyugati szövetségesek támogatásával harcolt Szíria északi részén. Az SDF 2019-ben végső győzelmet aratott az ISIS felett Baghúz városánál, a terrorszervezet utolsó szíriai területén. A harcok során több ezer harcost ejtettek foglyul, akiket kurd börtönökbe zártak, míg családjaikat, köztük sok külföldi nőt és gyereket, olyan táborokba, mint az al-Hol vagy a Roj. Az SDF kényszerűen vállalta ezt a feladatot, mivel a nemzetközi közösség, különösen a harcosok származási országai, vonakodtak visszafogadni őket, továbbá tartanak a terrorcsoport újjászerveződésétől.
Romló humanitárius körülmények Szíriában
Nemzetközi jelentések szerint a tábor lakóinak helyzete kilátástalan. A rossz higiéniai körülményeket a vízhez való korlátozott hozzáférésük súlyosbítja, emellett a sokszor zord időjárási körülményekkel szemben nem túl ellenálló sátrakban élnek.
A tábor lakói úgy jellemzik magukat, mint akik „két tűz közé szorultak”: egyrészt állandó fenyegetésben élnek a fegyveres csoportok által elkövetett erőszakos cselekmények miatt, másrészt pedig a szigorú biztonsági intézkedések nehezítik életüket.
Továbbá világszerte visszhangot váltott ki, amikor Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy szünetelteti a külföldre szánt amerikai segélyeket. A bizonytalan helyzetben lévő országok között van Szíria is, ahol a hatóságok nehéz harcot vívnak a táborok és börtönök fenntartásáért. A segélyek csökkentése szűkíti a kurd hatóságok lehetőségeit, akadályozza az élelmiszerellátást és az őrök fizetését, ami hatással lehet a létesítmények biztonságának szavatolására is.
A szörnyű körülmények közepette az al-Hol tábor vezetése továbbra is a nemzetközi támogatás helyreállítását sürgeti, azzal érvelve, hogy a humanitárius segítségnyújtás elengedhetetlen a válság súlyosbodásának megakadályozásához. Véleményük szerint a támogatás elmaradása messzemenő következményekkel jár a helyi közösségre és a szélsőségesek visszaszorítására irányuló globális erőfeszítésekre nézve. Az ISIS-hez kötődő nők és gyermekek ezreinek otthont adó tábor ketyegő időzített bombát jelent, ha helyzetüket nem kezelik megfelelően.
Irak elkezdte hazaszállítani állampolgárait al-Holból
Nemrégiben a bagdadi kormány közbenjárásával 161 iraki család (607 ember) hagyta el a tábort. A többségében nőket és gyermekeket az SDF egyhetes biztonsági ellenőrzésnek vetette alá, hogy kizárhassák közülük az aktív Iszlám Állam-tagokat.
Az iraki al-Hol-lakók visszatérése széles körű aggodalmat váltott ki az irakiak körében, főképpen al-Anbárban, ahol a helyi vezetők ellenzik, hogy a területükre szállítsák őket. Még megtorlással is fenyegetőztek a törzsek elleni bűncselekményekben való részvételük miatt.
E családok visszatérése a biztonsági helyzet romlásához vezethet. Általános aggodalom, hogy ezt a kérdést nem vizsgálták meg kellőképpen, és valószínűleg az Egyesült Államok nyomására hajtották végre. Ezt támasztja alá az amerikai külügyminisztérium tisztviselőjének nyilatkozata is, aki azt mondta:
sürgetjük az országokat, hogy haladéktalanul szállítsák vissza a kelet-szíriai al-Hol és Roj táborokban fogvatartott és kitelepített állampolgáraikat.
A bagdadi kormány bejelentette, hogy mintegy 16 ezer állampolgára még mindig az al-Hol táborban tartózkodik. Ali Abdullah, a nemzetbiztonsági kancellária egyik tisztviselője elmondta, hogy az irakiak hazatelepítésére törekszenek. Hozzátette, egy sor fontos programot indítanak el különböző kormányzóságokban, amelyek közül a legfontosabb a táborokból visszatérő belső menekültek integrációja.
Az Iszlám Állam újra növekvő veszélyt jelent
A Szíriai Demokratikus Erők arra figyelmeztettek, hogy az Iszlám Állam ismét aktív, kihasználva a korábbi szíriai rezsim bukását követő káoszt. A március 23-án kiadott nyilatkozatban kifejtették, hogy „az ISIS-sejtek maradványaival való szembeszállás több erőfeszítést, valamint regionális és nemzetközi hírszerzési és biztonsági együttműködést igényel, hogy megakadályozzák a szervezet visszatérését”. Emellett hangsúlyozták, hogy „erőik továbbra is sorozatos csapásokat mérnek a csoportra, és az elmúlt években folyamatos katonai műveleteket hajtottak végre, amelyek eredményeként több száz sejtet számoltak fel, és prominens elemeket és vezetőket tartóztattak le”.
Az SDF főparancsnoksága hangsúlyozta, a terrorszervezet fenyegetése az egész világot érinti, ezért folyamatos politikai és katonai támogatást igényel annak megakadályozása, hogy az Iszlám Állam kihasználja a szíriai instabilitást és újraszervezze sorait. Kifejtették, hogy „a régió és a világ biztonsága nagymértékben összefügg a terrorszervezet visszatérésének megakadályozásával”.
Az al-Hol a szélsőséges iszlamista ideológiák továbbélésének és a biztonsági fenyegetéseknek is a központja. A szíriai és iraki kormányok, valamint a nemzetközi szervezetek erőfeszítései ellenére az ott élők helyzete kilátástalan. Az integráció és a biztonság kérdése továbbra is megoldatlan, miközben a térség geopolitikai átrendeződése bonyolítja a tábor felszámolására tett kísérleteket.
A szerző az MCC Migrációkutató Intézet vezető kutatója.
(Borítókép: Élet az al-Hol menekülttáborban 2019. április 2-án. Fotó: Kate Geraghty / Fairfax Media / Getty Images via Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
A változásról álmodtak Európa közepén, de csak csalódást és adósságot kaptak
Nem erről volt szó a választási kampányban.
március 26., 14:17
- Külföld
Mindenre gondoltak a tervezők, csak erre nem: újabb probléma merült fel a csernobili szarkofágnál
A lángok után most újabb problémával kell szembenézni, amire egyelőre nincs megoldás.
március 26., 18:57
- Külföld
Tarjányi Péter: Túl nagy a kabát az amerikai adminisztrációra
A biztonságpolitikai szakértő kapkodást és zavart lát Donald Trumpék cselekedetei mögött.
március 26., 18:57
- Címlapon
Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla
Ha ez így megy tovább, jöhet az újabb rekordév.
3 órája
- Külföld
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
A nagy átkelőkön fertőtlenítő kapuk lesznek.
március 26., 13:41
- Külföld
Óriási a társadalmi feszültség, veszélyben lehet Orbán Viktor és Magyar Péter is
Tarjányi Péter szerint a feszült belpolitikai helyzetben akár merényletre is elszánhatja magát egy-egy fanatikus.
24 perce
- Külföld
Elismerte Dél-Korea, tömegesen exportáltak gyerekeket külföldre
Sokan a mai napig küzdenek a traumákkal.
március 26., 19:01
- Külföld
Biztonságpolitikai szakértő a kiszivárgott amerikai hadititkokról: Egy ilyen műveleti fegyelemsértés kivizsgálást igényel
Kis-Benedek József szerint felelősségre fogják vonni a hibázókat.
március 26., 18:32
- Külföld
Az Atlantic a jemeni offenzíváról szóló teljes Signal-csoportbeszélgetést közzétette
Mindezzel cáfolni akarták Donald Trumpék korábbi állításait.
március 26., 17:56
- Külföld
Az Európai Bizottság azt kéri az uniós polgároktól, hogy állítsanak össze egy 72 órára elegendő túlélőcsomagot
A tagállamok felé is kéréseket fogalmaztak meg.
március 26., 19:45
- Külföld
Ausztria megteremti a lehetőséget a menedékkérők családegyesítésének felfüggesztésére
Jogvédő szervezetek bírálják a kormány tervét, amit bíróságon terveznek megtámadni.
március 26., 19:46
- Mindeközben
Pély Barna is jelen volt gyermeke születésénél, de a sokktól elfelejtette, mit mondott először lánya láttán
5 órája
- Mindeközben
Fenyvesi Barna már megbánta, hogy kitálalt Nemazalány hűtlenségéről: „Senkinek nincs joga támadni őt”
6 órája
- Külföld
Döntöttek az örmény képviselők, megindulhat az ország EU-csatlakozása
Az örmény külügyminiszter hétfőn még Szijjártó Péterrel kötött gazdasági megállapodást.
március 26., 13:13
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Külföld
Donald Trump rendelete milliókat foszthat meg a választójoguktól
Ezzel szeretné megelőzni az illegális szavazatokat az amerikai elnök.
március 26., 12:07
- Címlapon
Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben
A Pride betiltását célzó törvény, valamint az EP-képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége adja a vita témáját.
3 órája
- Mindeközben
Zimány Linda 39 évesen sem érzi, hogy elkésett volna a családalapítással: „Minden a megfelelő időben történik az életben”
7 órája
- Külföld
Bikaviadal csak vérontás nélkül rendezhető Mexikóvárosban
A matadorok kezében nem lehet szúró vagy éles eszköz, a viadal időtartamát pedig korlátozták.
március 26., 19:52
- Külföld
Donald Trump tanácsadója felelősséget vállalt a háborús tervek kiszivárogtatásáért
Nem csitul a botrány Mike Waltz körül.
március 26., 09:17
- Mindeközben
Társai egyöntetűen szerették volna, ha Dávid Petra távozik a Farm VIP-ből, de mégsem ő esett ki
8 órája
- Mindeközben
Mihályfi Luca buktatta le Hegyes Bercit, aki olyan egyszerű étrenddel tartja formában magát, amit nem is gondolnánk
12 órája
- Címlapon
Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti
Az amerikai elnök már hetek óta azt ígéri, április 2-a felszabadulás napja lesz az Egyesült Államokban.
4 órája
- Mindeközben
Magasan viszi a prímet áprilisi tréfájával egy kisfiú, sikerült a szívbajt hoznia a kukásokra
13 órája
- Mindeközben
Mihalik Enikő: Amerika a ’90-es években nagyon az álmok földje volt, talán most már nem annyira
tegnap, 21:30
- Külföld
Florida lazítana a gyerekmunkára vonatkozó törvényen
Ezzel szeretnék leváltani a papírokkal nem rendelkező munkavállalókat.
március 26., 08:15
- Külföld
Légitámadást intéztek egy amerikai hadihajó ellen a jemeni húszik
A támadásokkal nem fognak felhagyni addig, amíg a gázai háború véget nem ér.
március 26., 08:58
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Külföld
Nem tartott sokáig a fekete-tengeri tűzszünet, több ukrán drón is behatolt az orosz területekre
A rijádi megállapodás ellenére csaptak le.
március 26., 08:34
- Külföld
Nem hagyja magára feleségét, J. D. Vance is Grönlandra látogat
A sziget biztonsági helyzetét vizsgálják.
március 26., 07:54
- Külföld
Szijjártó Péter fontos bejelentést tett Moszkvában a magyar energiaellátással kapcsolatban
A tárcavezető közlése szerint tavaly rekordmennyiségű földgáz érkezett Magyarországra.
március 26., 10:51
- Külföld
Folytatódnak a törökországi tüntetések, már 1400 embert tartóztattak le
Több jogvédő csoport és az ENSZ is elítélte a rendőrök erőszakos fellépését.
március 26., 06:39
- Külföld
Nagyszülei ölhették meg a 2023-ban eltűnt két és fél éves francia kisfiút
A letartóztatások az elmúlt hónapokban végzett tényfeltárás eredménye.
március 26., 13:33
- Külföld
Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le egy tengeralattjárón az Atlanti-óceánon
A 2024-es mennyiség negyede került elő egyetlen szállítmányban.
március 26., 12:03
- Mindeközben
Szoboszlai Dominik karikagyűrűjének árától kiakadt a luxusmérő, nem aprózta el
tegnap, 20:30