
Donald Trump vállalhatatlan kijelentést tett, egyetlen mondattal alázta meg elődjét
Olvass tovább...
Keményen visszaszóltak az USA-nak, komoly diplomáciai csörte alakult ki a felek között.
Mióta Donald Trump visszatért az elnöki székbe, teljes fordulatot vett az amerikai külpolitika. Az Egyesült Államok közeledett Oroszországhoz, távolodott viszont az Európai Uniótól, és azon belül is egyre komolyabb diplomáciai üzengetés folyik az USA és Dánia között, Grönland kérdése miatt.
Trump többször is tett már utalásokat arra, hogy az Egyesült Államok igényt tart a területre, amely óriási ásványkincs-készletet rejt, és amely jelenleg Dánia autonóm területének számít. Most épp az amerikai alelnök grönlandi látogatása miatt alakult ki feszültség, miután egy amerikai katonai bázison járt, beszédében pedig élesen bírálta a sziget védelmének hiányosságait.
Olvass tovább...
J.D. Vance szerint Dánia nem szavatolja az északi-sarkvidék biztonságát, a kritika kapcsán pedig Lars Løkke Rasmussen dán külügyminiszter is megszólalt:
„Sok kritika és állítás hangzott el, és nyitottak is vagyunk ezekre. De hadd legyek őszinte: nem értékeljük ezt a hangnemet. Nem lehet így beszélni egy közeli szövetségessel”
- fogalmazott videóüzenetében.
Rasmussen szerint valóban nagyobb katonai jelenlétre van szükség a hatalmas szigeten, ugyanakkor nem értett egyet Vance szavaival, miszerint a grönlandiak jobban járnának, ha teljesen az USA „védelmi ernyője” alá kerülnének. Az Egyesült Államok alelnöke nem mellesleg Oroszországot és Kínát is komoly fenyegetésként említette az ásványkincsekben gazdag területre nézve.
Olvass tovább...
Trump beiktatása idején nem zárta ki, hogy katonai erővel vegyék át az irányítást Grönland fölött. Az USA még 1951-ben írt alá megállapodást Dániával, vállalva, hogy megvédi a szigetet a külső támadásoktól, a jelen helyzetet nézve pedig a dánoknak továbbra sincs túl sok esélyük, hogy érvényesítsék akaratukat, ugyanis az Egyesült Államok közel százszoros túlerőben van, ami a haderőt illeti.
Az USA rendelkezik a világ legnagyobb védelmi költségvetésével, csak tavaly 948 milliárd dollárt költöttek, Dánia ezzel szemben csupán 9,9 milliárd dollárnak megfelelő összeget. Szárazföldi hadifelszerelésük jelentős részét ráadásul átadták Ukrajnának, és mindössze 17 ezer katonájuk van, ezzel szemben az Egyesült Államokban több mint 2,2 millió fő az aktív és tartalékos katonák száma.
Hogy miért annyira fontos Donald Trump számára Grönland? Vujity Tvrtko részletesen is foglalkozott az elnök tervével: