Megrázó dolgot derített ki a felhasználókról az OpenAI

2025.03.30. 09:36
Az OpenAI saját felhasználói érzelmi kapcsolódását vizsgálva talált egy olyan csoportot, akik sok időt töltenek a mesterséges intelligenciával és nagy stressznek érzik, ha megváltozik annak viselkedése.

Problémás tüneteket mutatnak a ChatGPT-vel legtöbbet foglalkozó és legagilisebb felhasználók vagyis a power userek az MIT Media Lab és az OpenAI közös kutatása szerint. A vizsgálat megállapította, hogy a felhasználók egy szűkebb csoportja kontrollvesztést, hangulati változásokat, megvonási tüneteket, egészen tömören függőség jeleit mutatták.

A ChatGPT az OpenAI GPT nevű nyelvi modelljére épülő csevegő alkalmazás, amit hetente 400 millióan használnak aktívan. A kutatásban 3 millió anonimizált csevegést elemeztek, valamivel több mint négyezren töltötték ki a 11 kérdéses felmérést. A kutatás másik részében 981 felhasználóval végeztek kontroll vizsgálatokat. A cél a termék és a közönség közötti érzelmi dinamika felderítése volt.

A válaszadók túlnyomó többségét nem érintette érzelmileg a ChatGPT, ugyanakkor azok, akik nagyon sok időt töltöttek a chatbottal, elkezdték a barátjuknak tekinteni. A kutatók egy 6000 fős, power userekből álló csoportot azonosítottak. Az ilyen felhasználók általában magányosabbak voltak és stressznek élték meg a modell viselkedésének apróbb változásait is.

Az eredmény igazolja a korábbi tapasztalatokon alapuló megfigyelést, amely szerint az emberek hajlamosak belecsúszni abba, hogy a társasági életük hiányosságainak pótlására használják a mesterséges intelligenciát, ami megjósolhatatlan, esetenként tragikus végkimenetelhez vezethet.

Veszélyes belemerülni

Pszichológiai kiszolgáltatottságtól függetlenül is, amikor valaki személyes célra használta a ChatGPT-t, hajlamosabb volt függőség tüneteit mutatni, mint aki többnyire munkaeszközként.

A felmérés eredményei között felbukkantak ellentmondások is: a szöveges csevegés valamiért addiktívabbnak bizonyult, mint a hangfelismerős beszélgetés. A kutatók szerint ennek oka az élő beszédes technika újdonsága. Mindent összevetve a legfontosabb tényezőnek a ChatGPT-vel töltött idő bizonyult, vagyis minél több időt töltött vele valaki, annál gyakoribbá váltak az érzelmi függés jelei.

Kapcsolódó
Hemzsegnek az interneten a kiskorúakat veszélyeztető chatbotok

Hemzsegnek az interneten a kiskorúakat veszélyeztető chatbotok

Pedofilok eszköze lehet és önveszélyes viselkedéshez vezethet a mesterséges intelligencia.

A felmérés korlátaival kapcsolatban a készítők kiemelték, hogy angol anyanyelvű beszélőket vettek figyelembe, így nincs tudomásuk esetleges nyelvi különbségekről. Továbbá mivel a ChatGPT-t használták, nincs adatuk arról, hogy konkurens fejlesztők csevegő robotjai kevesebb vagy több függőséget okoznak-e. Az persze a gyerekeken való kísérletezéssel vádolt Google termék, a Character.AI esetéből tudható, hogy a probléma egyáltalán nem korlátozódik az OpenAI-ra és kiszolgáltatott korosztályoknál akár öngyilkosságig fajuló zavarokat okozhat.

Kapcsolódó
Több szülő is azzal vádolja a Google-t, hogy öngyilkosságba hajszolja a kamaszokat

Több szülő is azzal vádolja a Google-t, hogy öngyilkosságba hajszolja a kamaszokat

Szerintük a cég nem vizsgálta ki a termékét, mielőtt piacra dobta azt.

(OpenAI)

Máshogyan ugyanúgy - Hétköznapi emberek, különleges sorsok

Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM