Főszerepben: Gene Hackman, Denzel Washington, Roy Scheider és Kevin Costner.
A 80-as és 90-es évek a thrillerek aranykora volt, olyan mennyiségben készültek a jobbnál jobb produkciók, hogy sok közülük méltatan módon a radar alatt maradt. Íme néhány pótlásra / újranézésre alkalmas gyöngyszem.

Elsikkadtak a sok klasszikus közt, pedig többet érdemelnének.
Ez is érdekelhet
Célpont (1985)
Gene Hackman alakítja Waltert, a dallasi fakereskedőt, aki titokzatos telefonhívást kap, miszerint az európai körutazáson tartózkodó feleségét elrabolták. Fiával együtt Párizsba utazik, ahol a fiatal Matt Dillon által játszott Chris apja új arcát ismeri meg: az unalmas üzletemberé helyett a volt CIA ügynökéét, aki jól tudja, feleségét azért rabolták el, hogy őt Európába csalják. Hogy megmentse őt, beveti a szuperügynökök összes fegyverét.
Arthur Penn rendező nem először bizonyította, hogy mestere a műfajnak: ő készítette tíz évvel korábban a nem kevésbé kiváló A döntés éjszakáját, főszerepben szintén Gene Hackmannel. A Párizsban, Berlinben és Hamburgban forgatott film a bemutató idején megbukott, de ez semmit nem von le az érdemeiből.
10 másodperc az élet (1986)
John Frankenheimer filmjében Roy Scheider alakítja a gazdag üzletembert, Harryt, akinek élete a feje tetejére áll, amikor Raimy (John Glover) megzsarolja. A férfinek videófelvételei vannak, amelyen látható, hogy a gazdag gyáros egy sztriptíztáncosnővel csalja meg a feleségét, és 110 ezer dollárt akar, különben eljuttatja a felvételt Harry nejének. A férfi nem enged a zsarolásnak, bevall mindent a feleségének, de ezzel még nincs vége a sztorinak: Raimy egy másik videókazettával tér vissza, amelyen a táncosnőt Harry fegyverével gyilkolják meg.
Maga a film nem túl eredeti, de kellően mocskos és szórakoztató, félúton valahol Paul Schrader Hardcore-ja (1979) és Joel Schumacher 8mm-je (1999) között.
Nincs kiút (1987)
Kenneth Fearing noir regényének ez a második – és az ismertebb – megfilmesítése. A Kevin Costner által alakított Tom Farrell az új összekötő tiszt a hírhedten keménykezű hadügyminiszter, David Brice (Gene Hackman) mellett, a Pentagon fogadásán ismerkedik meg a csodaszép Susannel (Sean Young). Szinte azonnal szerelem szövődik közöttük, pedig a lány a miniszter titkos szeretője. Egy intim együttlétet követően – alighogy Tom távozott – a féltékeny Brice ront be az ajtón, s felelősségre vonja szerinte hűtlen barátnőjét. Az indulatok elszabadulnak, s a lány holtan marad a helyszínen. A hadügyminiszter a gyilkosságot ismeretlen vetélytársára akarja kenni, s a vizsgálat felügyeletét Tomra bízza. Farrellnek 48 órája van, hogy igazolja ártatlanságát, miközben saját maga ellen vezeti a nyomozást, s a főnöke a tettes...
A hitchcocki elemeket is tartalmazó film az utolsó pillanatik adagolja az izgalmas fordulatokat, de ha másért nem, Gene Hackman emlékére is érdemes újranézni / bepótolni.
Gyilkos lövés (1988)
A bemutató idején Roger Spottiswoode filmje azzal keltett feltűnést, hogy itt tért vissza a legendás Sidney Poitier tíz év kihagyás után a színészi pályára. Ő alakítja Warrent, a veterán FBI-ügynököt, aki bármilyen higgadt és megfontolt, azt mégsem tudja megakadályozni, hogy az ékszertolvaj menekülés közben, a túszait legyilkolva megszökjön a rendőrség orra elől. A lerázhatatlan Warren északra indul, hogy még a kanadai határ előtt elkapja a bűnözőt. Mivel egyedül nem boldogul, kénytelen igénybe venni Jonathan Knox, a hegyi vezető segítségét, hogy minél hamarabb kiismerje magát az erdőben a hegyek között, és megakadályozhassa, hogy a bűnöző végleg eltűnjön. Knox furcsa, különc figura (Tom Berenger játssza), szerinte az FBI-ügynök nem lesz képes megbirkózni a zord körülményekkel, és nem fogja feltalálni magát a hegyekben. Különös viszony alakul ki kettejük között, a kezdeti feszültségek után mind a ketten rájönnek, hogy még sok a tanulnivalójuk, nemcsak másokról, de saját magukról is.
A Gyilkos lövés elsősorban egy idegtépő thriller, de közben a haverkomédia alműfajára is kikacsingat, Poitier pedig természetesen bizonyítja, hogy még mindig nem tud hibázni.
Rátarti Quinn, a karibi rendőrfőnök (1989)
Denzel Washington alakítja Xavier Quinnt, aki egy kis karibi sziget rendőrfőnöke, és ilyen minőségében mindent elkövet, hogy enyhítse a feszültséget a bennszülöttek és a sziget fehérbőrű lakói között. Amikor gyerekkori barátja, Maubee (Robert Townsend) szoros kapcsolatba kerül egy gyilkossággal, és egy dollár tízezrekkel teli bőrönddel, a kényelmetlen helyzetbe került rendőrtiszt előtt két lehetőség áll: vagy tisztázza egykori cimborája nevét, vagy rábizonyítja a bűntényt.
Többek közt Washington alakításának köszönhetően a korábban főleg csak tévéfilmeket készítő Carl Schenkel összehozta a nyolcvanas évek egyik legszórakoztatóbb bűnügyi filmjét.
Via: Taste of Cinema