Schmuck Andor
A legendás filmes, Charlie Chaplin, 1977. 12. 25-én hunyt el Svájcban, ám a temetés után nem sokkal valaki ellopta porhüvelyét végső nyughelyéről... Filmbe illő sztori következik!
Charlie Chaplin és a felesége, Oona, 1952-ben költöztek Svájcba nyolc gyerekükkel, miután az angol születésű, de az USA-ban élő Chaplint egy londoni premiert követően az amerikaiak nem engedték visszatérni az Államokba. Azzal vádolták ugyanis, hogy a kommunistákkal barátkozik... A Chaplin família egy Lausanne-hoz közeli városkában telepedett le. Miután a filmlegenda 1977 karácsonyán, 88 esztendős korában elhunyt, a Genfi-tó partján fekvő Corsier-sur-Vevey temetőjében helyezték örök nyugalomra.
Két hónap múlva a helyiek arra lettek figyelmesek, hogy valaki felnyitotta a sztár sírját, és a holttesttel együtt elvitte a koporsót. Nem sokkal később az özvegyet, Oona Chaplint a sírrablók elkezdték hívogatni, és 600 ezer dollárt követeltek tőle a férje holttestéért cserébe. A szláv akcentussal beszélő bűnöző azonban hiába zsarolta, fenyegette Mrs. Chaplint, az asszony kijelentette: ő bizony egyetlenegy fillért sem fizet, sőt azt is hozzátette, hogy a férje nevetségesnek tartaná az egész ügyet – írta meg a Fanny magazin.
Végül aztán Oona, megelégelve az egyre szaporodó és egyre kisebb összeget követelő telefonhívásokat, a rendőrséghez fordult. A nyomozók lehallgatták a beszélgetéseket, és sikerült lenyomozniuk a hívásokat. Kiderült, hogy a holttestet egy 24 éves lengyel autószerelő és 38 éves bolgár kollégája lopta el. A két bevándorló megmutatta a rendőröknek, hol rejtették el Chaplin földi maradványait, így a zsaruk 1978 májusában a Genfi-tótól 15 km-re, egy kukoricaföldön elásva megtalálták a legenda koporsóját. Mindkét elkövető 7,5 évet kapott tettéért. Chaplint újra eltemették Corsier-sur-Vevey-ben. Határozott és cseppet sem ijedős nejét később mellette helyezték örök nyugalomra.
Charles Spencer Chaplin 1889-ben született Londonban. Miután apja elhagyta a családot, az anyja elmegyógyintézetbe, ő és a testvére pedig árvaházba került. Színészi tehetsége már kamaszként megmutatkozott, húszéves korára elismert pantomimművész lett. A szorgalmas fiatalember 1912-ben az USA-ba költözött, ahol az általa kreált kis csavargó karakterével szép lassan a némafilmesek kedvencévé vált.
Chaplin nem csak játszott, rendezett is, és forgatókönyveket írt, így akkor sem esett kétségbe, amikor a némafilmet felváltotta a hangosfilm. A csavargó figurája eltűnt, és olyan legendás művek születtek helyette, mint A diktátor. Az USA-ból való 1952-es kiutasítása után még két nagyjátékfilmet készített-rendezett, az Egy király New Yorkban-t, valamint A hongkongi grófnőt. 1972-ben életművéért Oscar-díjat kapott, 1977-ben pedig szülőhazájában a királynő lovaggá ütötte.
Chaplin négyszer nősült, és összesen 11 utóddal dicsekedhetett. Utolsó feleségét, Oonát, aki 36 esztendővel volt fiatalabb nála, 1943-ban vette el. A házasságból nyolc gyermek született.