Élet-Stílus

Ki bőszítette fel a manoszféra dühös kamaszait?

Ben Blackall / Netflix
Ben Blackall / Netflix
A netflixes Kamaszok című sorozat miatt felszínre került, láthatóbbá vált az online platformokon nőgyűlöletet és a férfiak felsőbbrendűségét hirdető manoszféra rejtett világa. A fiatalok radikalizálódása már a brit és ausztrál iskolákban is komoly gondot okoz, többnyire azok körében, akik rajonganak Andrew Tate-ért, ezért sokan az amerikai-brit influenszert okolják a manoszféra felbátorodásáért. De mi van, ha nem a fiatalok fedezték fel maguknak Andrew Tate-et, hanem a volt kickboxos talált telibe valamit?

Évek óta erősödik és egyre hangosabb az online térben a manoszféra, vagyis azon weboldalak, csoportok összessége, amelyek a férfi felsőbbrendűséget és a nőgyűlöletet hirdetik, illetve a nemek közti egyenlőség ellen harcolnak. A jelenséggel már régóta küzdenek a szakemberek, de a szélesebb nyilvánosság csak most szembesül a helyzettel és a várható következményekkel. A Netflixen látható Kamaszok nézők milliót sokkolta azzal, hogy bemutatta, hova vezethet a nőellenes online radikalizáció. Hogy a téma mennyire forró, az is jelzi: a sorozat nézettségi rekordot döntött a platformon.

Manoszféra a brit és ausztrál iskolákban

Az sem véletlen, hogy még Andrew Tate neve is elhangzik – írtuk a sorozatról szóló kritikánkban. A Kamaszokban a nemi erőszakkal és emberkereskedelemmel gyanúsított korábbi profi kickboxoló, netes sztár tartalmaival találkozott a főszereplő, és ez sorsfordító volt számára – alapjaiban határozta meg a későbbi tetteit.

De Andrew Tate és a „manfluenszerek” hatása nem csak Jamie iskolájában száguldott végig: a brit tanárok már évek óta kongatják a vészharangot, hogy valamit kellene kezdeni a jelenséggel, mert az Egyesült Királyság iskoláiban egyre több olyan diákkal találkoznak, akik Tate meredek nézeteit hirdetik, de Ausztráliában is évek óta problémát jelent, hogy megnőtt a nő/lányellenesség az iskolákban, főleg az influenszer rajongóinak hatására.

Andrei Pungovschi / Getty Images Andrew Tate nézi a telefonját a fellebbviteli bíróságon 2024. október 15-én, Bukarestben, Romániában.

A problémára a Monash Egyetem két éve publikált tanulmánya is felhívta a figyelmet. A kutatásban ausztrál tanárokat kérdeztek meg állami és egyházi iskolákban, a válaszokból pedig az derült ki, hogy mindenhol jelentős mértékben megnövekedett a szexizmus, a nőgyűlölet a fiú tanulók körében, továbbá nőtt a szexuális zaklatások száma, ezzel párhuzamosan pedig Andrew Tate és más manfluenszerek népszerűsége a diákok között. A tanárok elmondása szerint a tanulók arról panaszkodtak, hogy a nők felülkerekedtek a férfiakon, és arra használják a hatalmukat, hogy elnyomják őket.

Egy brit kutatásban több ezer honlapot, bejegyzést, kommentet vizsgáltak át, hogy megnézzék, miként jelenik meg a maszkulinista ideológia Tate online tevékenységében.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik