Szinte nem telik el úgy nap, hogy ne hallanánk arról, hogyan alakítja át a mesterséges intelligencia a munkahelyeket, az egyetemeket, valamint a kutatást és a programozást. Ugyan a legtöbben próbálják azt hangsúlyozni, és átfogó piackutatások is arra mutatnak rá, hogy nem az embereket váltja le az AI, hanem velünk együtt gondolkodik, segít a munkában, sokan tartanak a használatától, vagy épp haszontalannak tartják.

Ennek általában két oka lehet:

  • nem megfelelően integráljuk, nem megfelelő szereppel ruházzuk fel az AI-t,
  • nem jó utasítást adunk neki, és nem a legoptimálisabb AI-modellnek.

Manapság a komolyabb, fejlettebb AI-modellekért fizetni kell, máskülönben egyáltalán nem vagy csak nagyon korlátozottan érhetők el, az oktatásban pedig nem csupán források és inspiráció keresésére, de a problémák konkrét megoldására használják a chatbotokat. A szakértővel most azt a kérdést jártuk körbe, hogyan használjuk helyesen a mindennapjainkban a ChatGPT-t és társait, többek között az olyan hétköznapi helyzetben, mint a házi feladat megoldása, vagy épp a hitelkamat kiszámítása.

Egyszerű a képlet

Az MWL Consulting tanácsadó vállalat szerint a legfontosabb az, hogy igyekezzünk pontosan, minél részletesebben fogalmazni. Ha megadjuk az összes szükséges paramétert, akkor a példában említett hitelkamat számításnál már az ingyenes ChatGPT modell is jó munkát végez.

Természetesen előfordulhat az, hogy nem tudjuk mik a szükséges paraméterek. A vállalat azt javasolja, ilyenkor kérjük nyugodtan a ChatGPT segítségét, kérdezzük meg bátran, hogy milyen adatokra van szüksége ahhoz, hogy kiszámolja, amit szeretnénk.

Ugyanakkor a nehezebb matematikai kérdésekkel már kiválóan birkóznak meg az új, úgynevezett érvelő modellek, mint az o3-mini-high, az o1 vagy a DeepSeek. Ezek a modellek matematikai és természettudományos kérdésekben egy tanulmány szerint egy PhD hallgató szintjén teljesítenek.

Ligeti-Nagy Noémi, a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont Nyelvtechnológiai Kutatócsoportjának tudományos munkatársa az Economxnak azt mondta, fontos, hogy az AI-nak bevitt kérdés egyértelmű legyen.

Például, ha a hitelkamatot szeretnénk kiszámolni, adjuk meg a kölcsön összegét, a futamidőt, az éves kamatlábat és bármilyen egyéb releváns paramétert, így a modell pontosabban fog reagálni. 

A kulcs: világos, specifikus, és jól-strukturált kérdéseket kell feltenni. Illetve hogyha elsőre nem sikerült, többször próbálkozni, több kérdéssel.

A kutató hozzátette, a bonyolultabb feladatoknál célszerű vagy több kérdést egymás után feltenni, melyekben először a probléma alapjait tisztázza, majd konkrét részletekre tér át; vagy a modellt arra kérni, hogy a válaszában lépésről lépésre vezesse le a megoldást, ez az úgynevezett gondolatfűzér-promptolás. Számolós feladatoknál ez különösen fontos.

Az anyák megmentője

Az MWL tanácsadó vállalat szerint ha arra szeretnénk szülőként használni a ChatGPT-t és társait, hogy a gyermekünkkel megírjuk a házi feladatot, akkor ilyen esetben az jelentheti a legnagyobb segítséget, ha a szülők megkérik a modellt, hogy lépésről lépésre magyarázza el a feladat megoldását. Ezáltal ők is tudnak segíteni a gyermekeiknek nem csak elkészíteni, hanem megérteni is a házi feladatot.

Liget-Nagy Noémi szerint nehéz a ChatGPT létezése mellett a házi feladatnak is értelmet adni, módszertani váltásra van szükség. Úgy látja, a feladatnak kell elsősorban másmilyennek lennie - emellett persze apellálhatunk arra, hogy a diák lelkiismeretéből fakadóan a ChatGPT-t mindössze tutorként használja majd.

A kutató a módszertani váltásokat illetően több példát is hozott, az idegen nyelv tanulása és tanítása esetén nagyon jó példa a fordítás.

Biztosan egy eszközt fognak választani, ahelyett, hogy saját maguk fordítanának. Meg lehet azonban versenyeztetni őket - ki tudja a legjobb minőségű fordítást előállítani? Akkor már kénytelen az eszközök kimenetét átnézni, a promptokon javítani – véli a kutató.

Ha matematikáról van szó, akkor a házi feladat szólhat úgy, hogy először meg kell próbálni megoldani a problémát, majd az MI-t kérni egy alternatív megoldási módszer alkalmazására, illetve a saját megoldás ellenőrzésére – mondja Ligeti-Nagy Noémi. Így aktívan foglalkoznak a problémával, majd összehasonlítják a megoldási módokat, ami erősíti a megértésüket.

Az is lehet feladat a kutató szerint, hogy megoldatják az MI-vel a feladatot, de ellenőrizni nekik kell, így például arra is rá fognak jönni, ha egy eszköz nem jó matekból.

Végezetül a történelem tantárgy tanításával kapcsolatosan is említett a kutató egy példát, miszerint ha a feladat egy történelmi esemény elemzése, a ChatGPT segíthet a fontos dátumok, tények összegyűjtésében és kontextusba helyezésében, de a diák saját kritikai gondolkodásával kell, hogy összeállítsa a végső érvelést.

„Illetve azt is lehet mondani, hogy írasson két esszét a ChatGPT-vel vagy egy másik eszközzel, hasonlítsa azokat össze, és mutasson rá a különbségekre” – véli Ligeti-Nagy.

Volna még mit egyszerre tanulni és játszani

A szakértőtől azt is megkérdeztük, mire és hogyan használják a köz- és felsőoktatásban az AI-modelleket még Magyarországon, mire képzik őket és mire kellene képzeni őket.

Ligeti-Nagy Noémi szerint nagy hangsúlyt kellene kapjon az, hogy a hallgatók, diákok ne csak az MI adta választ vegyék át, hanem megtanulják, hogyan ellenőrizzék az információ hitelességét és relevanciáját.

Sok eszköz már tud forrást is biztosítani egy-egy válaszához, de ezeknek az ellenőrzése is a humán felhasználó feladata kellene, hogy maradjon. Úgy látja, hogy az oktatási környezetben az AI-modellek nem információforrásként, hanem kutatási eszközként működhetnek jól.

A diákok megtanulhatják, hogyan kérdezzenek pontosan, hogy a releváns forrásokat, statisztikákat vagy elemzéseket kapják meg. Kiemelte, a nyelvtanulásban sokat segíthet az AI, főleg a Notebook LM podcastkészítő része.

Az MWL szerint a legnagyobb segítség az úgynevezett  „prompt engineering" oktatása lenne. Ennek a lényege, hogy a diákok megtanulják, hogyan kell úgy megfogalmazni a kérdéseiket vagy utasításaikat, hogy a mesterséges intelligencia a lehető legpontosabb és leghasznosabb választ adja meg.

A ChatGPT készítői szerint a kínai chatbot nem az, aminek látszik

A Fehér Házban már mérlegelik, hogy a DeepSeek megjelenése milyen nemzetbiztonsági következményekkel járhat.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.