Vállízületi gyulladás: kezelhető házilag?

A vállízületi gyulladás komoly probléma, amellyel mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A kezelés egyes részeit otthonunkban is elvégezhetjük, de súlyosabb esetben akár műtétre is szükség lehet.

A vállfájdalomnak több oka is lehet, ezért mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a problémával. A panasz mögött állhat például vállízületi gyulladás is.

Az ízületi gyulladást számos probléma kiválthatja, például reumatoid arthritis, amikor az immunrendszer teszi tönkre az ízületi porcokat, vagy arthrózis, azaz porckopás. Ezen kívül rotátorköpeny-szakadás, vagy valamilyen baleset, fizikai trauma is állhat mögötte. Érelmeszesedés miatt rosszabbodhat a váll vérellátása, ami szintén vezethet a vállízületek begyulladásához.

Az alábbi tüneteknél érdemes vállízületi gyulladásra gyanakodni a Johns Hopkins Medicine szerint:

  • A fájdalom a váll elülső, oldalsó vagy hátsó részén jelentkezhet. Van, akinek csak akkor vannak fájdalmai, ha megmozdítja a karját, másoknak nyugalmi állapotban is. A nap bármely szakában érezhetjük, és esetenként vállmerevséggel is járhat. 
  • Az ízület merevsége a vállízületi gyulladás súlyosbodásának másik jele. Ez általában azzal jár, hogy az érintett kevésbé tudja mozgatni a vállait, és az a kevés mozdulat is fájdalmat okoz.
  • Csikorgás, kattogás vagy recsegés érezhető, mivel a porc felszíne ízületi gyulladás esetén szabálytalan. Ez akár fájdalommal is járhat. 
vállízületi gyulladás
Súlyosabb esetben akár műtétre is szükség lehet. Fotó: Getty Images

A vállízületi gyulladás diagnózisát fizikai vizsgálat mellett általában valamilyen képalkotó vizsgálattal (röntgennel vagy CT-vel) állítják fel. Ezt követően minden esetben tartsuk be az orvosunk által előírt kezelési tervet!

Hogyan kezelhető a vállízületi gyulladás?

  • A probléma súlyosságától függően általában a váll mozgásterjedelmének javításával kezdődik a kezelés, amely otthon elvégezhető gyakorlatokból áll. 
  • Életmódbeli változtatásokra is szükség lehet, hogy elkerüljük azokat a (nem feltétlenül szükséges) tevékenységeket, amelyek fájdalmat okoznak. Ilyen lehet egy hobbi, például a golf ritkítása, vagy elhagyása. 
  • A fájdalom csillapítása is megoldható több módszerrel: van, akinek a jeges, másnak a forró borogatás válik be. 
  • Súlyosabb esetben fájdalomcsillapítóra is szükség lehet, de ez esetben is mindenképpen egyeztessünk orvossal, hogy milyet szedjünk. 
  • Ha ezek a módszerek nem segítenek, általában injekciós kezelést javasolnak: a fájdalmat enyhíthetik szteroiddal, vagy hialuronsavval. 
  • Végső esetben sebészi beavatkozásra is szükség lehet: ennek egyik módszere a minimálisan invazív artroszkópos műtét, vagy vállprotézis beültetése.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

Fátyolfelhős, napos időben lesz részünk, majd a déli óráktól nyugat felől vastagszik a felhőzet, este már nagyrészt erősen felhős vagy borult időre van kilátás. Késő délutántól növekszik a csapadék esélye is: gyenge (saras) eső a Dunántúlon helyenként előfordulhat. A déli, délkeleti szél csaknem országszerte megélénkül, az északnyugati harmadban olykor megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 20 fok körül várható. Fronthatásokra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint, így a frontérzékenyek tünetei enyhülhetnek.