A vállfájdalomnak több oka is lehet, ezért mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a problémával. A panasz mögött állhat például vállízületi gyulladás is.
Az alábbi tüneteknél érdemes vállízületi gyulladásra gyanakodni a Johns Hopkins Medicine szerint:
- A fájdalom a váll elülső, oldalsó vagy hátsó részén jelentkezhet. Van, akinek csak akkor vannak fájdalmai, ha megmozdítja a karját, másoknak nyugalmi állapotban is. A nap bármely szakában érezhetjük, és esetenként vállmerevséggel is járhat.
- Az ízület merevsége a vállízületi gyulladás súlyosbodásának másik jele. Ez általában azzal jár, hogy az érintett kevésbé tudja mozgatni a vállait, és az a kevés mozdulat is fájdalmat okoz.
- Csikorgás, kattogás vagy recsegés érezhető, mivel a porc felszíne ízületi gyulladás esetén szabálytalan. Ez akár fájdalommal is járhat.
A vállízületi gyulladás diagnózisát fizikai vizsgálat mellett általában valamilyen képalkotó vizsgálattal (röntgennel vagy CT-vel) állítják fel. Ezt követően minden esetben tartsuk be az orvosunk által előírt kezelési tervet!
Hogyan kezelhető a vállízületi gyulladás?
- A probléma súlyosságától függően általában a váll mozgásterjedelmének javításával kezdődik a kezelés, amely otthon elvégezhető gyakorlatokból áll.
- Életmódbeli változtatásokra is szükség lehet, hogy elkerüljük azokat a (nem feltétlenül szükséges) tevékenységeket, amelyek fájdalmat okoznak. Ilyen lehet egy hobbi, például a golf ritkítása, vagy elhagyása.
- A fájdalom csillapítása is megoldható több módszerrel: van, akinek a jeges, másnak a forró borogatás válik be.
- Súlyosabb esetben fájdalomcsillapítóra is szükség lehet, de ez esetben is mindenképpen egyeztessünk orvossal, hogy milyet szedjünk.
- Ha ezek a módszerek nem segítenek, általában injekciós kezelést javasolnak: a fájdalmat enyhíthetik szteroiddal, vagy hialuronsavval.
- Végső esetben sebészi beavatkozásra is szükség lehet: ennek egyik módszere a minimálisan invazív artroszkópos műtét, vagy vállprotézis beültetése.