Még nem emberi, de egy lépéssel közelebb került hozzá

2025 / 03 / 29 / Bobák Zsófia
Még nem emberi, de egy lépéssel közelebb került hozzá
Jelenleg ez jelenti a természetes mozgást a humanoidok számára.

A Figure AI robotikai cég egyike azoknak a gyártóknak, amelyek a humanoid robotjaikat már értékesítik és hivatalosan is munkába állították, vagyis a robotjaik elérték azt a fejlettségi szintet, hogy többé-kevésbé hasznos munkát tudnak végezni egyszerűbb munkakörökben. A cég Figure 02-es elektromos robotja nagyjából egy felnőtt ember paramétereivel rendelkezik: 167 cm-es magasságú, 70 kilós és 20 kilogramm a teherbírása, de a járása - mint más emberszerű robotok esetében is - egyelőre furcsának mondható, már ha a szokásos emberi mozgással vetjük össze. Mivel a humanoid robotokat az emberek képére formálják a gyártók, ezért a cél az lenne, hogy a külsejük és a mozgásuk tekintetében egyre kevésbé térjenek el a humán mintától - persze ez a kérdés megosztó, és még a robotikai cégek esetében sincs egyetértés azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e teljes mértékben az embereket imitálnia a gépembereknek.

Egyes gyártók szánt szándékkal nem adnak például arcot a robotoknak, míg mások éppenhogy az ultrarealisztikus kialakításra fókuszálnak,

bár utóbbi típusú robotokat főként szórakoztatásra vagy kutatásokhoz szánják, nem ipari környezetben zajló, hétköznapi munkákra.

A Figure úgy tűnik, a középutat választotta: a robotjaik minimalisták és egyértelműen gépszerű a külsejük, de a mozgásukat mégis igyekeznek minél természetesebbé tenni. A természetes az emberihez hasonlót jelenti a cég szerint, és a legújabb fejleményeket, illetve a legújabb lépéseket, amelyeket a robotok ebbe az irányba tettek, nemrégen be is mutatták egy rövid felvételen. A “természetes sétára” való képesség évek alatt összegyűjtött adatok és sok órányi szimuláció eredményeként jött létre, és egy hajszállal kevésbé mechanikus hatást kelt, mint a korábbi verziók, de egyelőre, részben a karok eléggé statikus helyzete miatt, távol áll attól, amit valóban természetesnek nevezhetnénk. A Figure AI mindenesetre gyorsan halad a fejlesztésekkel: a cég még csak két évvel ezelőtt mutatta be első robotját, de a modellek második generációs változatait már a BMW gyárában is tesztelték.

(Fotó: Figure AI)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Cyborg 1.0 – bevetésre kész az első, igazi robotzsaru
Cyborg 1.0 – bevetésre kész az első, igazi robotzsaru
Egyre több rendőri feladatot vesznek át a robotok.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!