Ferenc pápa húsvéthétfői halála után a katolikus világ figyelme a konklávé felé fordul.

Hát, ez is eljött: március 30-án, vasárnap hajnalban ismét át kell állítani az órákat, mert megkezdődik a nyári időszámítás. És nincs mese, ez a procedúra vár ránk továbbra is, hiszen az Európai Bizottság visszavonta a félévenkénti óraátállítás megszüntetésére vonatkozó 2018-as javaslatát, miután a tagállamok között nem született megegyezés az állandó időszámítás bevezetéséről.
Mint arról korábban beszámoltunk, Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője jelentette be a testület döntését, amely szerint visszavonják a 2018-ban előterjesztett irányelvjavaslatot. A még nem véglegesített határozat hátterében az Európai Unió Tanácsában kialakult tartós patthelyzet húzódik.
A kezdeményezés eredetileg Jean-Claude Juncker korábbi bizottsági elnök nevéhez fűződött, aki a lakosság részéről érkező igények alapján indítványozta az óraátállítás eltörlését. Noha az Európai Parlament támogatta a javaslatot,
a tagállamok nem tudtak megállapodni abban, hogy az állandó nyári vagy téli időszámítást vezessék-e be.
A döntés véglegesítése előtt mind az Európai Parlament, mind a Tanács jogosult véleményt nyilvánítani. A visszavonási szándék azonban egyértelműen jelzi, hogy a közeljövőben nem várható változás az uniós óraátállítási gyakorlatban.
Magyarország a nyári időszámítást szorgalmazta
Magyarország 1980 óta alkalmazza az óraátállítást, és Gulyás Gergely korábbi nyilatkozata alapján hazánk egy esetleges egységes uniós döntés esetén a nyári időszámítást részesítené előnyben.
A konszenzus hiányának fő oka a tagállamok eltérő álláspontja, valamint az a tény, hogy az időzónák esetleges szétválása jelentős logisztikai, gazdasági és közlekedési nehézségeket okozhatna az EU-ban.
A Pénzcentrum korábban készített egy felmérést az olvasók körében arról, hogyan viszonyulnak az óraátállításhoz. Az eredmények alapján 10-ből 9 magyar eltörölné ezt a gyakorlatot, és csupán 4 százalékuk tartaná meg. Az eltörlés támogatottsága olyan erős, hogy 14 százalék számára az is mindegy lenne, melyik időszámítást tartjuk meg.
Mikor van a tavaszi óraátállítás 2025-ben?
A jelenlegi rendszer fennmaradása azt jelenti, hogy idén március 30-án, vasárnap hajnalban ismét óraátállításra kerül sor, amikor 2 óráról 3 órára kell előreállítani az időt. (Az őszi óraátállítás pedig október 26-án lesz, amikor hajnali 3 órakor 2-re tekerjük vissza az óramutatókat.)
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Miért előnyös a téli időszámítás, és mi szól a nyári időszámítás mellett?
A tudományos álláspont inkább a téli időszámítás fenntartását javasolja. G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség főtitkára korábban elmondta, hogy az emberi szervezet nehezen alkalmazkodik az óraátállításhoz, és a biológiai ritmust vizsgáló szakértők szerint valójában soha nem képes teljesen hozzá szokni. Kutatások azt mutatták, hogy a tavaszi óraátállítás után az első éjszakán átlagosan 40 perccel kevesebb alvást kapunk, ami később 19 percre csökken, de az elveszett idő nem pótolható. A szervezet érzékeli, ha mesterségesen megzavarjuk a természetes biológiai ritmusát, különösen a cirkadián ritmust.
Az, hogy az óraátállítás negatív hatással van az emberi szervezetre és közérzetre, nem kérdéses. Az átállási időszakban több baleset is történik. Ha végül megszűnik az óraátállítás, akkor sem mindegy, hogy melyik időszámítást tartjuk meg.
A nyári időszámítás előnyei között gyakran említik, hogy a kevesebb mesterséges világítás energiát takarít meg, ami csökkenti a környezet terhelését. Azonban több kutatás is arra hívta fel a figyelmet, hogy a megtakarítás nem jelentős. Egyéni szinten az emberek gyakran jobban kedvelik, ha tovább világos van, így egy órával többet tölthetnek szabadidős tevékenységeikkel a szabadban.
Az is előnyös, hogy a több napsütés, illetve a szabadban töltött idő pozitívan hat az egészségre. Ezen kívül kimutatták, hogy a délutáni szürkület következtében csökken a közúti balesetek és az esti betörések száma. A nyári időszámítás alkalmazásával a turizmusból származó bevétel is növekedhet, mivel a turistáknak több idejük marad nappali tevékenységekre, így több pénzt költenek.
A téli időszámítás viszont jobban illeszkedik az ember belső ritmusához. Ha ezt megzavarjuk, az kihatással van közérzetünkre és egészségünkre. A szezonális depresszióval küzdők számára különösen hátrányos, ha reggelente sötétebb van, még ha este később is nyugszik le a nap. A gyerekeknél pedig a koncentrációs problémákhoz vezethet, ha a már így is korainak tartott 8 órás iskolakezdést egy órával előbbre tolják.

Ezt kevesen tudják a saját megtakarításairól: nagyon sok pénzük elúszhat, ha erre most nem figyelnek
A hagyományos 60/40-es befektetési stratégia, amely 60% részvényt és 40% kötvényt tartalmaz, az elmúlt időszakban nem működött a megszokott módon.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


