
Az eseményen Justin P Friedman, az Egyesült Államok Külügyminisztériumának nukleáris energetikai versenyképességgel foglalkozó szenior tanácsadója elárulta, hogy
éppen a Paksi Atomerőműből érkezett,
illetve a megelőző napokban számos magasrangú magyar kormányzati tisztviselővel, atomenergia hatósági illetékessel, illetve akadémiai szakértővel tárgyalt. Ezek alapján egyrészt úgy fogalmazott:
A Paksi Atomerőműben tett látogatásom során meggyőződtem arról, hogy a szakemberek nagyon jól üzemeltetik a meglévő reaktorokat, és megvitattuk annak lehetőségét, hogy alternatív nukleáris üzemanyagot használjanak ezekben a blokkokban, mivel a Westinghouse képes üzemanyagot szállítani az olyan VVER-440-es reaktorok számára, mint amilyenek Pakson is működnek.
A meglévő négy paksi blokkba az elmúlt négy évtizedben kizárólag az orosz Roszatom illetékes leánycége, a TVEL szállított nukleáris fűtőanyagot, de a háború kitörése után a magyar kormány ellátásbiztonsági okokból, diverzifikációs célokból elkezdett nyitni más, nyugati hátterű beszállítók felé is. Emiatt az Európai Bizottság pályázatai nyomán létrejött konzorciumi munkákban is részt vett, illetve tavaly ősszel bejelentette, hogy szerződést kötött a francia Framatome vállalattal arra, hogy ők is szállítsanak 2027-től nukleáris fűtőanyagot Paksra.
Justin P Friedman mostani jelzése, miszerint a Westinghouse is szívesen szállítana Paksra fűtőelemeket, azután érkezett, hogy a közelmúltban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egyesült államokbeli tárgyalásain jelezte: az amerikai Westinghouse-szal technológiai együttműködésben, illetve technológiai fejlesztésben érdekelt. Az akkori kommunikációban az ellátásbiztonság, mint szempont is elhangzott, ami utalhatott a többfajta nyugati beszállító felőli nukleáris fűtőelem igényére is, de az volt a hangsúlyosabb, hogy a magyar kormány fontolgatja az együttműködést a Westinghouse-szal akár több kis moduláris reaktor hazai megépítésére is. Utóbbi céljából előtte a brit Rolls-Royce-szal is stratégiai együttműködési megállapodást kötött Szijjártó az SMR technológia potenciális magyarországi alkalmazására.
Mindezek után az amerikai diplomata most azt is kimondta:
Magyarország villamosenergia-fogyasztása nagymértékben importfüggő, és ennek csökkentése érdekében a tervezett Paks II. projekt mellett több helyszínen is szükség lehet kis moduláris reaktorokra. Az Egyesült Államok ezen a területen is nagyon szívesen együttműködne Magyarországgal.
Azt, hogy akár több helyszínen is szívesen építene a Westinghouse Magyarországon SMR-eket (például az AP300-as típusból, tehát 300 MW-os blokkokat), az indokolhatja a diplomata jelzése szerint, hogy
a magyarországi ipari termelés növekedése, az elektrifikáció és az adatközpontok terjedése akár több gigawattnyi, még Paks II. megvalósulása mellett is kielégítetlen zsinóráram igényt is generálhat a következő évtizedekben.
Mindezek miatt Justin P Friedman így foglalta össze a magyarországi tárgyalásai során megfogalmazott amerikai külügyminisztériumi javaslatot, utalva a Paks II. körül látott kihívásokra is, illetve arra is, hogy abba a projektbe nem terveznek beszállni amerikai vállalatok:
A Paks I. fűtőanyag-beszerzés és a tervezett SMR-k területén azt javasoljuk, hogy a magyar hatóságok fontolják meg a szélesebb körű technológiai projektkiválasztást. Sok kihívást látunk a Paks II. projekttel kapcsolatban, de természetesen a magyar kormány hatáskörébe tartozik, hogy döntsön erről a projektről, valamint a Paks I. üzemanyag-beszerzésről és arról is, hogy milyen SMR technológiát szeretne alkalmazni.
Egyik leghangsúlyosabb üzeneteként a diplomata azt vezette le, hogy most lenne célszerű lépnie a magyar kormánynak az SMR-szerződések megkötésével, mert ha túl sokáig kivár, akkor relatív versenyhátrányba is kerülhet. Szavai szerint:
Az SMR technológiával kapcsolatban úgy gondoljuk, hogy ha a magyar kormány túl sokáig, például 2030-2032-ig vár a döntéssel, amíg több éves kereskedelmi alkalmazási tapasztalat halmozódik fel világszerte, akkor Magyarország versenyhátrányba fog kerülni a gyorsan lépő országokkal szemben, és lemaradhat a megrendelések teljesítésében. Jobb tehát gyorsan lépni, és úgy gondoljuk, hogy most van itt ennek az ideje.
A diplomata jelzése szerint bízik benne, hogy a következő hetekben lehet előrelépés a fenti témákban, és összességében azt hangsúlyozta: nagyon lelkes a potenciális együttműködések miatt, amely kiterjedhet a nukleáris oktatási együttműködések lehetőségére is.
Az SMR technológiáról és az üzleti kilátásokról az elmúlt hónapokban is számos cikkben írtunk, ezek közül néhány:
Címlapkép forrása: Portfolio
Újabb konzultációt jelentett be a kormány
A fogyaszóvédelmi konzultációról a miniszterelnök főtanácsadója beszélt.
Sorozatos tűzesetek borzolják a kedélyeket az európai országban
Már súlyos veszélyességi fokozatra figyelmeztetnek.
Zavar támadt az orosz hadigépezetben, a béketárgyalások akadoznak - Háborús híreink vasárnap
Az orosz ukrán háború fejleményeiről ebben a cikkben tudósítunk.
Oroszország NATO-tagállam szomszédjában készültségbe helyezték a légvédelmet
Felszálltak a lengyel gépek.
Megfenyegette Amerikát a világ egyik legerősebb országa
Nem marad válasz nélkül, ha Amerika támad.
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt....
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A...
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg...
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú...
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek...
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást!...
Hogyan számolták ki az amerikai vámokat?
Tegnap óta mindenki azt találgatja, hogyan számolták ki az amerikai vámokat. A bemutatott ábrán az amerikai termékekre...
Erdőtűz és demencia
Egy nemrég megjelent kutatás szerint az erdőtüzek miatt keletkező finom részecskék jelentős mértékben hozzájárulhatnak...
5%-os THM-mel elérhető lakáshitel: lehetőség vagy csapda?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! 5%-os THM-mel elérhető lakáshitel: lehetőség vagy csapda? Áprilistól...


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen