Szijjártó Péter: Az európai politikusok nem mernek tárgyalni Donald Trumppal
2025. március 29. – 13:25
„Reménytelen rángatózás zajlik Európában a háború pártján” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Ultrahang YouTube-csatornának adott interjújában, ahol többek között szóba került az orosz–ukrán háború jövője és a változó európai és amerikai politikai kapcsolatok is.
A beszélgetésben az oroszok és az ukránok közti béketárgyalásokról Szijjártó azt mondta: abban reménykedik, hogy mindkét fél őszintén békét akar, de szerinte minden törékeny, ezért kell minden sikert értékelni.
„Ami nekünk jó, az az, hogy ha valóban működik a tűzszünetnek az energiára vonatkozó része, akkor az a mi energiabiztonságunk szempontjából egy nagy előrelépés.” Magyarország Oroszországból vesz energiát, de ha a vezetéket valaki megtámadja, fölrobbantja, leégeti, akkor nem tud jönni energiahordozó. „Ezért az nagyon fontos volt, hogy az oroszok meg az amerikaiak világosan leírták öt pontban, hogy mit értünk energiainfrastruktúra alatt. Ez is olyan furcsa, hogy ezt le kell írni, ez kicsit olyan, mint hogy az ember férfi lehet, meg nő, tehát azért itt definiálni kell megint olyan dolgokat, amik azt gondoltuk, hogy definiálva vannak, de hogy a kőolaj- meg a földgázvezeték az energiainfrastruktúra része, most ez leírták, nem tudom, mi lett volna amúgy, de most ez leírásra került” – mondta a külügyminiszter.
Szijjártó szerint „nekünk az az érdekünk, hogy Magyarország és Oroszország között legyen valami, Ukrajna”. Úgy látja, Magyarországnak három éve igaza van abban, hogy ezt a háborút egy amerikai–orosz megállapodás tudja lezárni. „Tehát az nagyon fontos, hogy az amerikai elnök ne bizonytalanodjon el, ne gyengüljön meg az elkötelezettsége a béke iránt.” Szijjártó szerint ha az amerikai elnök nem, akkor senki nem fog békét teremteni.
Szijjártó arról is beszélt, hogy hiába mentek Ukrajnának az euró-százmilliárdok és az óriási fegyverszállítmányok, a harctéri helyzet azért sokkal inkább Oroszországnak kedvezett. Szijjártó szerint ennek ellenére az európai politikai kontextus arról szólt, hogy Ukrajna majd nyerni fog. „És ez olyan messze jutott el a realitástól, hogy világos volt, hogy a realitást nem kell figyelembe venni az ukránok elnökének sem, aki elment Washingtonba, és ott meg gyorsvonatként jött szembe a realitás, mert Washington, az Ovális Iroda, az nem Brüsszel, nem az Európai Parlament.” Szijjártó szerint a valóság az, hogy a frontvonal nyugati irányba mozog, és nem a keleti irányba. Oroszország tartja Ukrajna egy részét elfoglalva, és nem Ukrajna Oroszország egy részét.
A riporter Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásáról is kérdezte a külügyminisztert, aki azt mondta: „Az ukránok most kicsit úgy viselkednek, mintha éppen mi akarnánk csatlakozni valami olyan szervezethez, aminek ők is a tagjai, de ez nem így van. És ugye a magyar emberek szava ezért itt döntő lesz, mert ha a magyar emberek úgy döntenek, hogy túlságosan kockázatos és túlságosan veszélyes lenne, ha az ukránok csatlakoznának az Európai Unióhoz, akkor nyilvánvalóan a magyar kormány álláspontja az kell legyen, hogy nem.”
Az interjúban szóba kerültek az amerikai vámintézkedések is. A tárcavezető szerint tavaly november óta tudható, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok új elnöke, és ő patrióta gazdaságpolitikát fog folytatni.
„Sokszor felvetettem Brüsszelben, hogy csökkentsük már le azt a nyomorult autóipari vámot 10-ről 2,5 százalékra az amerikaiakkal szemben, és ezt megbeszéltem egyébként a nagy gyártókkal is, akik ezzel egyetértettek, mert az egy olyan tárgyalási alapot teremtett volna, ahonnan szerintem egy ilyen 25 százalékos vámmérték meglépése nem biztos, hogy megtörtént volna” – fogalmazott Szijjártó. Szerinte ez azért nem történt meg, mert „az Európai Unió bürokratái képtelenek ezekben az összefüggésekben gondolkozni, és az európai politikusok nem mernek tárgyalni Donald Trumppal”.
Szijjártó nem csodálkozik Trump viselkedésén, szerinte Brüsszelben nyolc éven keresztül egy háziversenyt hirdettek, amely háziversenynek az volt a lényege, hogy ki tud bunkóbb módon nyilatkozni Donald Trumpról, csak azért, hogy a másnapi liberális média megelégedettségét kivívják maguknak. „És ugye erre nem csak ők emlékeznek, hanem Donald Trump is emlékszik. És szerintem egyszerűen nem mernek a szeme elé kerülni, és nem mernek vele komoly, kemény ügyekben tárgyalásokat folytatni” – tette hozzá a külügyminiszter.