Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

szovjet magyar
Olvasási idő kb. 6 perc

Az általános iskolákban kötelező orosz nyelvtanulás részeként szervezett diáklevelezéssel a szovjet elvárásoknak igyekezett megfelelni a magyar oktatásügy. Ez az írás személyes élményeken keresztül mutatja be a Kádár-korszak egyedi oktatási-nevelési programját.

A Kádár-korszak Magyarországán kötelező volt oroszul tanulni. Senki sem szerette, mert ki szeret bármit, ami kötelező? De a felszabadítóink évtizedekre itt ragadt seregei miatti ellenérzésből táplálkozva volt bennünk valami makacs dac is, ami mélyen belénk ivódott: egy generációs ellenállás, amelyet nem nyíltan hirdettünk, csak a tanórák alatti mással foglalkozásban, a nyelvtanulás negligálásában, a könyvek összefirkálásában nyilvánult meg. Az orosz tagozatos osztályokban azonban még ennél is több volt: nekünk nemcsak a nyelvet kellett megtanulnunk, hanem szovjet barátokat is kellett szereznünk.

Így kaptak a magyar gyerekek szovjet levelezőtársat

A levelezés ötlete valahonnan fentről jött. Egyik nap a tanítónő bejelentette, hogy mindannyian kapunk egy „baráti levelezőtársat” egy „testvéri iskolából”. Egy kisvárosból, valahonnan a végtelen szovjet vidékről – vagy éppen Moszkvából, Leningrádból, Kijevből. A neveink összepárosítása után furcsa izgalom lett úrrá rajtunk. Mert hiába a kötelező oroszórák és a parancsba adott barátság, a gyermeki kíváncsiság azért dolgozott bennünk: ki lehet az a másik, ott, Magyarországtól fényévekre?

Az iskolatejtől az iskolaköpenyig – így teltek iskolás éveink a szocializmusbanAz iskolatejtől az iskolaköpenyig – így teltek iskolás éveink a szocializmusban

Megmutatjuk, hogyan teltek a hétköznapok egy átlagos szocialista iskolában.

Tovább olvasom
A szovjet levelezőpartneremtől kapott képeslapok magyar gyártású buszokkal
A szovjet levelezőpartneremtől kapott képeslapok magyar gyártású buszokkalWolf Géza

A kimondott cél az volt, hogy gyakoroljuk az orosz nyelvet, a kimondatlan minden bizonnyal az, hogy közben ismerjük – és talán kedveljük is – meg a szovjet kultúrát és életmódot. kommunista párt az iskolát is az engedelmes állampolgárok nevelésének eszközévé kívánta tenni – emlékeztet a korszakot megidéző Polgári Szemle.

A cél, hogy az iskola tanuló ifjúságunkat Népköztársaságunknak öntudatos, fegyelmezett állampolgárává, a dolgozó nép hűséges fiává, a szocializmus építőjévé nevelje

– fogalmazta meg hangzatosan az Oktatási Minisztérium. 

Így folyt a levelezés

A leveleket nem címre küldtük, és nem is otthon vártuk őket; az iskola gyűjtötte össze, koordinálta a célba juttatásukat, majd osztotta szét a visszaérkező válaszokat. A hivatalos verzió szerint így biztosíthatták a folyamat zökkenőmentességét, de nyilván az is közrejátszott benne, hogy eképpen problémamentesen megejthették a tartalom ellenőrzését, vagyis afféle mini cenzúraként is működött ez a rendszer. Na nem mintha olyan nyelvtudásunk lett volna, hogy hadi titkokat fecsegjünk ki, vagy ideológiai harcot folytassunk. 

Orosz nyelvóra a sarródi általános iskolában: kezdetben a tanárok csak egy órával jártak előrébb a nyelvtanulásban a diákjaiknál
Orosz nyelvóra a sarródi általános iskolában: kezdetben a tanárok csak egy órával jártak előrébb a nyelvtanulásban a diákjaiknálFortepan / Bors Anikó

Ettől nagyon messze álltunk. Tört oroszsággal, a tankönyvi példamondatokból összetákolva próbáltunk írni az iskolai napirendünkről vagy ódákat zengedezni a szovjet–magyar közös űrrepülésről. A válaszlevelek is hasonlóan döcögősek voltak, de mégis volt bennük valami élő: a nagyvilágot hozták el a mi kis iskolánk falai közé. A szovjet gyerekek levelei tele voltak lelkesedéssel, hogy milyen szép Magyarország (hogy ezt honnan tudhatták az internet előtti világban?), és milyen nagyszerű a barátságunk, pontosabban nem is a miénk, hanem a szovjet–magyar barátság.

Miket rejtettek a válaszlevelek?

Időnként kaptunk képeslapokat, mellé kockás papírra rótt, ceruzával írt sorokat, amelyek közül némelyik még a szokásosnál is megfejthetetlenebbnek tűnt, mert egyik-másik szovjet diák beleszőtte a maga üzbég vagy örmény szavait. Idővel kialakultak furcsa, távoli kapcsolatok. Néha fényképek is érkeztek: egy kisfiú szőrmekucsmában a hóesésben, egy kislány fonott copfokkal és óriási masnival valami ünnepségen. Mi pedig próbáltunk válaszolni, időnként csipetnyi lelkesedéssel, de általában inkább kelletlenül. A tanítónő persze figyelte, hogy mindenki teljesíti-e a „baráti kötelességet”, mert az efféle programok nem a véletlenre voltak bízva.

A tankönyvek mellett csak szocialista ideológiával átitatott történetek voltak oroszul elérhetőek
A tankönyvek mellett csak szocialista ideológiával átitatott történetek voltak oroszul elérhetőekUWM Libraries

Nekem Gyima jutott Minszkből. Egyszer egy olyan képeslapot kaptam tőle, amelyen egy régi Ikarus busz állt a város havas főterén. Döbbenten néztem: nálunk ilyen típusok már rég nem jártak. Kínkeservvel lefordítottam a szakkifejezéseket (csukló, pályaszám, járattábla) hogy megtudjam, hogyan lehetséges ez, és kisvártatva kiderült, hogy a nekem sorsolt barátom ugyanúgy szereti a járműveket, mint én. A válaszában hosszasan ecsetelte, hogy ezek a buszok – amikről eddig nem is tudta, hogy magyarok – mennyire megbízhatóak, és milyen hosszú ideje szolgálnak náluk. Én pedig, aki addig leginkább nyűgként éltem meg a levelezést, hirtelen izgalmat éreztem: volt egy apró közös pontunk, egy valóságos kapocs, ami nem az elvárt barátság része volt, hanem egy őszinte érdeklődés szülte beszélgetés.

Ilyen kifejlete is lehetett a levélbarátságnak

Szó szót, levél levelet követett, és kialakult köztünk egy, a többiekénél jóval erősebb kapcsolat, amelynek a révén később olyan szovjet gyártású kisautóim lehettek, amilyenek senki másnak nem voltak az iskolában, sőt, talán az egész országban. Azóta eltelt csaknem egy fél évszázad, és már nem küldözgetünk egymásnak képeslapokat. Viszont e-mailben többé-kevésbé rendszeresen tartjuk a kapcsolatot Gyimával, igaz, a körülményes cirill betűs írásról már átváltottunk az angolra. Annál is inkább mert ő a Szovjetunió felbomlása után elhagyta hazáját, és azóta az Egyesült Államokban él.

A szovjet-magyar ifjúság barátságának erősítésére külön fesztivált is szerveztek a budapesti Szovjet Kultúra és Tudomány Házában
A szovjet-magyar ifjúság barátságának erősítésére külön fesztivált is szerveztek a budapesti Szovjet Kultúra és Tudomány HázábanFortepan / Bojár Sándor

Ha visszagondolok a kezdetekre, volt ebben az egészben valami furcsán kettős érzés. Egyrészt kényszerített dolog volt, egy elvárás, amit a rendszer rótt ránk. Másrészt viszont gyerekként még nem feltétlenül éreztük ennek a politikai súlyát. Sokszor valódi öröm volt egy válaszlevél megérkezése, noha valahol ott lappangott bennünk a tudat, hogy ezt nem mi választottuk, és hogy mindez egy nagyobb gépezet része. Az orosz nyelvet pedig a legtöbb gyerek annyira sem tanulta meg, hogy az osztálylétszám és a hiányzók jelentésén kívül bármi más is megragadjon bennük. De egy-egy levél mégis hagyott maga után valami mást is: egy kis ablakot egy másik világra, egy távoli gyermek valóságára, aki éppolyan kelletlenül, vagy éppolyan őszinte kíváncsisággal írt nekünk vissza, mint ahogyan mi neki.

A Balatonnál még egy titkos szovjet úttörőtábor is volt, erről ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • világom
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve

Kate Warne, az első amerikai detektívnő nélkül egészen máshogy alakult volna az ország történelme.

tegnap, 20:00

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

Érdekességek