A Honvédelmi Minisztérium tisztázta az újdörögdi tragédia körülményeit

2025.03.29. 12:05
Ellentmondó információk láttak napvilágot a tragikus kimenetelű újdörögdi balesetről, amelyben egy 29 éves kormánytisztviselő súlyosan megsérült. A Honvédelmi Minisztérium helyreigazítást közölt a korábbi sajtóhírekkel kapcsolatban, miszerint nem kezdő résztvevőkkel történt a baleset és a képzés sem a bevonulás utáni első napon zajlott. Az ügyészség vizsgálata folyamatban van, míg a sérült számára a magyar állam teljes körű kártérítést biztosít.

Nem a 25. napon, hanem a bevonulás utáni első „csapatösszevonási" napon történhetett a tragédia – írja a Népszava egy, a laphoz eljuttatott információra hivatkozva.

A lap forrása azt állítja, hogy egyáltalán nem előzte meg felkészítés a tragédiával végződő gyakorlatot, legalábbis akkor, ha az előzetes tervek szerint zajlott a kormánytisztviselők kiképzése.

A Népszava birtokába jutott Adaptív Védelem program tájékoztatója szerint az ilyenfajta kiképzés mindössze 18 napból áll, ezzel szemben Gulyás Gergely a héten azt mondta, hogy volt egy öt hónapos felkészülés, aminek a huszonötödik napján történt a tragédia. A lap további információi szerint a kormánytisztviselők egy része azért vállalhatta el a honvédelmi kiképzést, mert tartott az elbocsátástól.

A Honvédelmi Minisztérium közlése szerint azonban a Népszava cikkében súlyosan félrevezető információk jelentek meg.

A szaktárca határozottan cáfolta, hogy a baleset a bevonulás utáni első „csapatösszevonási" napon történt volna. Mint írják, a kézigránát dobó gyakorlatot nem a március 21-én, kizárólag nőkből álló állomány hajtotta végre, hanem azok, akik tavalyi kiképzésüket idén a második fázissal folytatták.

Március 21-én egy teljesen más csapat számára egy teljesen más helyszínen tartottak felkészítést, amelynek nem volt része kézigránátdobás, sem gyakorló, sem éles kézigránáttal

– emelte ki a szaktárca, egyértelművé téve, hogy két különböző képzésről van szó.

A Miniszterelnökség egyik titkárnőjének kezében robbant fel a kézigránát

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Miniszterelnökség 29 éves titkárnője volt az a nő, aki mindkét karját elvesztette, amikor felrobbant a kezében egy kézigránát a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén.

A fiatal hölgy az egyik oldalon csukló, a másik oldalon alkar elvesztésével járó többszörös repeszsérülést szenvedett – mondta Somogyi Zoltán vezérőrnagy. Emellett lágyrész- és arcsérüléseket is szenvedett. Életveszélyes állapotban, mentőhelikopterrel szállították az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórházba, majd életmentő műtétet végeztek rajta.

A rendezvényt a Honvédelmi Minisztérium szervezte, és Somogyi Zoltán elmondása szerint mindenki önkéntesen, saját felelősségére vett rajta részt. A „kiképzést magas szintű egészségügyi katonák biztosították", ezért már a helyszínen megkezdték a sérültek ellátását. A mentőhelikopterben pedig egy több missziót is megjárt katonaorvos teljesített szolgálatot – emelte ki Somogyi Zoltán.

Teljes körű kártérítést fizet a magyar állam a nőnek, akinek kézigránát robbant fel a kezében

Gulyás Gergely az újdörögdi balesetről elmondta, nyomozás van folyamatban, amelyet az ügyészség folytat, ennek megfelelően az ügyészségi vizsgálatnak van elsőbbsége. A programmal kapcsolatban számos durva és ízléstelen hazugság jelent meg, a legdurvább az, hogy nem teljesen önkéntes volt. Az önkéntesképzés szabályai három évtizede változatlanok.

Kapcsolódó

A miniszter elárulta, beszélt az édesapával, valamint meglátogatta a hölgyet. A jogi szabályozás egyértelmű, „ez olyan, mint egy munkahelyi baleset, teljes körű kártérítési kötelezettsége van az államnak". Gulyás Gergely az erről szóló levelet megírta, a családot tájékoztatta, írásbeli kötelezettségvállalás történt. A felelősségről közölte, amíg nem tudják megmondani, mi történt pontosan, addig nem tudják megmondani, kinek van felelőssége.