Így kerül a WC-ből a szennyeződés a fogkefére: nem elég lehajtani a fedelét
Sokan nem tisztítják rendszeresen, az egészségre is veszélyes lehet, ha megfeledkeznek róla.

A WC fedelét illik lehajtani, bár ez sok otthonban vita tárgya. Van, akinek esztétikai kérdés, másnak higiéniai, egy tanulmánynak köszönhetően mostanára kiderült, hogy a WC-ből a baktériumok akkor is könnyen a fogkefére kerülnek, ha a fedele zárva van. Létezik ugyanis egy ennél fontosabb tényező a fürdőszoba higiéniáját illetően.
Baktériumok a WC-ben
Nem tudom, ki szokott azon gondolkozni, hogy hányféle baktérium van a WC-ben, szerintem kevesen vannak, akik szabad idejükben ezen elmélkednének. Valószínűleg mindenki számára világos, hogy a WC nem a legtisztább hely a lakásban, hacsak nem tisztítják meg minden egyes használat után alaposan.
Egy amerikai tanulmány nemrég beszámolt egy kutatásról, melyben azt vizsgálták, hogy a WC-csészében lévő baktériumok milyen mértékben kerülnek a levegőbe és onnan a fürdőszobában lévő tárgyakra, ami akár a fogkeféd is lehet. A pontos kérdés az volt, hogy vajon a WC öblítésekor lehajtott fedél képes-e megvédeni a levegőbe kerülő baktériumoktól, vagy sem.

Azoknak, akik eddig sem szerettek ezzel a feladattal bíbelődni, hogy lehajtsák a WC tetejét, jó hír lehet, hogy a kutatások szerint nem ad hozzá a fertőzések terjedésének megakadályozásához sokat ez a művelet. A keresztszennyeződéseknek, tehát annak, hogy a WC-ben lévő, az emberi szervezetből, vagy máshonnan a csészébe kerülő baktériumok az öblítéskor felfröccsenő apró vízcseppekkel a levegőbe kerülve eljussanak a fogkeféig, nem csökkenti a kockázatát.
Az esztétikailag egyébként szebb látványt adó lehajtott WC-fedél tehát higiéniai szempontból ez esetben nem akadály. A tanulmány rámutat arra, hogy a baktériumok ilyen módon való terjedését csakis az alapos fertőtlenítéssel lehet megakadályozni.

Ez különösen akkor fontos, amikor beteg van otthon, akinek a szervezetéből nemcsak a WC-be, de a fürdőszobában lévő más használati tárgyakra is kerülhetnek fertőző baktériumok. A mosdó, különösen ha az a WC mellett van, kifejezetten ki van téve a WC-ből terjedő baktériumoknak. Ezért az egyetlen mód a védekezésben a használat utáni alapos fertőtlenítés.
A fogkefét, szájzuhanyt, és minden olyan használati eszközt, amit eddig esetleg a WC közelében tartottál, érdemes eltenni egy szekrénybe vagy kozmetikai táskába, hogy biztosan megvédd a WC-ből aeroszolként szétfröccsenő baktériumokkal szennyezett víztől.
A WC tisztítása
A WC alapos tisztításakor érdemes a következők szerint eljárni:
- Ha a WC a fürdőszobában van, akkor a tisztításkor nem elég csak a WC-csészét alaposan kitakarítani, hanem az egész fürdőszobát meg kell szabadítani a szennyeződésektől.
- A mosdókagylóra, zuhanytálcára, fürdőkádra és a használati tárgyakra is kerülhetnek baktériumok, tehát ezeket is tisztítani kell.
- Rendszeresen töröld le a villanykapcsolót.
- Nem elég a WC belsejét fertőtleníteni, a külsejét is alaposan tisztítani kell.
- A fürdőszoba padlóját nem mindenki takarítja, ám azt is fel kell seperni, porszívózni és fertőtleníteni ezután.
- Fertőtleníts minden felületet, úgy, mint a WC fogantyúja, a csaptelep és a villanykapcsolók.
Évente egyszer tisztítani kell, de sokan elfelejtik: igazi baktériumtanya lesz belőle
Komoly kockázatokat rejt az elhanyagolt klímaberendezés, szakértői tanácsok a légkondicionáló rendszeres tisztításához.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)