Schmuck Andor
A mindennapokban isszuk meg ennek a levét.
Ismételten a brüsszeli bürokraták alkalmatlanságának árát fizeti meg az európai gazdaság, miután nem sikerült tárgyalásokkal elkerülni az amerikai vámintézkedéseket, mivel az utóbbi hónapok tétlenségben teltek – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton a közösségi oldalán.
A tárcavezető arról számolt be, hogy tavaly november óta tudható, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok új elnöke, és ő patrióta gazdaságpolitikát fog folytatni, amelynek a keretében vámemelésekre is sor kerülhet.
„Mindezt tudta mindenki, tudhatták Brüsszelben is. Mégis az elmúlt hónapokban Brüsszel semmit nem tett ebben a kérdésben (…) Egyetlen komolyan vehető tárgyalási ajánlatot sem tett Brüsszel az Egyesült Államoknak” – mondta.
„Most mindenki sápítozik és mindenki sikoltozik az amerikai vámintézkedések miatt. De a kérdés, hogy hol volt Brüsszel. Hol voltak az Európai Bizottság jól fizetett bürokratái az elmúlt hónapokban? Miért nem tettek egy olyan tárgyalási ajánlatot az Egyesült Államoknak, amellyel ezek a vámintézkedések elkerülhetőek lettek volna?” – fűzte hozzá.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy az autóipar jelenti az európai és az amerikai gazdaság gerincét, és míg az Egyesült Államok 2,5 százalékos vámmal sújtotta eddig az európai behozatalt, fordítva ez tíz százalék volt.
„Ismételten a brüsszeli bürokraták és a von der Leyen-bizottság alkalmatlanságának árát fizeti meg az európai gazdaság. Az amerikaiakkal tárgyalni kell, mint ahogyan mi, magyarok is számos gazdasági együttműködési kérdésben tárgyalunk az amerikai kormánnyal” – emelte ki.
A 72 órás túlélőcsomag összeállításáról szóló friss európai bizottsági javaslat azt mutatja, hogy Brüsszel maga készül az ukrajnai háború kiterjesztésére, a tagállamok ugyanis nincsenek valós veszélynek kitéve – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy amikor előző nap először hallották azt, hogy Brüsszel egy 72 órás túlélőcsomag összeállítását javasolja az európai embereknek, azt hitték, hogy „valamilyen trollkodásról vagy viccről” van szó, de aztán kiderült, hogy korántsem, ugyanis az Európai Bizottság egyik tagja, Hadja Lahbib maga mutatta be, hogy ennek miket kellene tartalmaznia.
– húzta alá.
„A helyzet az, hogy Donald Trump hivatalba lépése óta egyre komolyabb esély van arra, hogy tűzszünet lehessen és megkezdődjenek az érdemi egyeztetések a békéről, azonban Brüsszel folyamatosan szembemegy ezekkel a béketörekvésekkel, holott egyetlenegy dolguk lenne: támogatni a béke-erőfeszítéseket, hogy a béke minél előbb visszaköltözzön Európába” – tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy semmilyen veszély nem fenyegeti sem az Európai Unió, sem a NATO egyetlen tagállamát sem Oroszország részéről.
„Éppen ezért, hogyha Brüsszel most egy túlélőcsomag összeállítására biztatja az európai embereket, akkor az azt jelenti, hogy Brüsszel maga akarja kiterjeszteni a háborút” – vélekedett.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy a háború folytatására és eszkalálására vonatkozó szándékok tetten érhetők az európai háborúpárti politikusok által szervezett találkozókon is, amelyeken rendszeresen olyan döntéseket hoznak, amelyek a harcok folytatásának irányába mutatnak, annak ellenére is, hogy az utóbbi évek politikája totális kudarccal ért fel.
– mondta.
„Mi, magyarok, továbbra is a béke pártján állunk, és arra szólítjuk fel az Európai Bizottságot, Brüsszelt, hogy ne gátolja, hanem támogassa Donald Trump béke-erőfeszítéseit. És várjuk a választ arra a kérdésre, hogy miért is van szükség most egy 72 órás túlélőcsomag összeállítására, miért akarja Brüsszel kiterjeszteni azt a háborút, amelynek kapcsán a béketörekvések most egészen biztatóan kezdtek alakulni. Várjuk az Európai Bizottság válaszát” – fűzte hozzá.