Ezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma Mianmarban – folytatódik a túlélők utáni kutatás

2025.03.29. 07:05
Pénteken 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Délkelet-Ázsiát, melynek epicentruma Mianmarban volt. A halálos áldozatok száma péntek este még 140 körül alakult, szombat reggelre ez a szám meghaladta az ezret, valamint több mint kétezer sérültje van a természeti katasztrófának. Az ország vezetője segítséget kért a világ vezetőitől, Kínából, Indiából és Oroszországból már mentőcsapatok érkeztek a helyszínre. Mianmar mellett Thaiföldet is érintette a földmozgás, ahol szintén folytatódnak a mentési munkálatok.

A pénteki mianmari földrengés halálos áldozatainak száma drámaian megemelkedett, a katonai junta közlése szerint már legalább ezerketten vesztették életüket a természeti csapásban. Emellett 2376 sérültet szállítottak kórházba, valamint harminc embert eltűntként tartanak számon − írta a BBC.

A halálos áldozatok közül csak Mandalay városában 694 elhunytról tudnak, valamint a városban leállt az áramszolgáltatás, és a kommunikációs vonalak sem működnek, a mentőszolgálat pedig tovább folytatja a kutatást a lehetséges túlélők után.

„Áram nélkül nem tudjuk feltölteni a telefonjainkat. Nehéz kommunikálni a távol lévő családtagjainkkal. Nem tudjuk használni az internetet, ha nincs áram” − mondta egy helyi lakos szombat reggel.

Aung Szan Szú Kji, Mianmar fogva tartott korábbi vezetőjét nem érintették a földrengések, és továbbra is a fővárosban lévő börtönben van − mondta a BBC burmai részlegének egy, a börtönhatóságokhoz közel álló forrás.

A világ minden tájáról sereglenek a mentőszolgálatok Mianmarba

A mianmari junta vezetője, Min Aung Hlaing a világ vezetőitől kért segítséget, és minden utat megnyitott a külföldi mentőcsapatok előtt. Az Egyesült Államok, az Európai Unió, az ASEAN tagállamai és Kína is támogatást ígért.

Utóbbiból 37 fős csapat érkezett Mianmarba, hogy segítse a folyamatban lévő mentési munkálatokat a kínai állami televíziótársaság szerint. A csoport 112 készletnyi felszerelést vitt magával, köztük földrengés-előrejelző eszközöket és drónokat − írta a CNN.

India szombaton küldött mentőcsapatot humanitárius segélycsomagokkal együtt, egy indiai légierő által üzemeltetett repülőgép pedig úton van Mianmarba − közölte S. Jaishankar indiai külügyminiszter az X-en közzétett bejegyzésében.

A segélyszállítmányban higiéniai csomagok, hálózsákok, napelemes lámpák, valamint egyéb készletek is megtalálhatók. Az indiai szaktárca vezetője szerint továbbra is figyelemmel fogják kísérni a fejleményeket, és újabb segélyeket küldenek majd a természeti csapás sújtotta országba.

Az orosz katasztrófavédelmi minisztérium két repülőgépet küldött, melyben 120 mentőalakulatot és segélyszállítmányt vittek. A maláj külügyminisztérium közlése szerint vasárnap ötven embert küldenek Mianmarba, hogy segítséget nyújtsanak a legsúlyosabban érintett területeken. Az ENSZ ötmillió dollárt különített el a mentési munkálatokra. Donald Trump szintén bejelentette, hogy segítséget biztosít az ázsiai országnak, ugyanakkor a korábbi kormányzati megszorítások miatt kérdéses, hogy ez pontosan mekkora összeg lesz − írta az AP News.

Túlélők után kutatnak Thaiföldön is

Thaiföldön is folytatódott a kutatás a földmozgás következtében eltűnt személyek után, és megerősítették, hogy 15 ember életjeleit fedezték fel a Chatuhak magasépület romjai alatt. A mentésben a munkások nehézgépekkel igyekeznek eltávolítani az összeomlott épületelemeket. A helyi hatóságok közölték, hogy már kétezer bejelentést kaptak a földrengés miatt érintett házakról, ezért mérnökök ellenőrzik azok állapotát.

Thaiföldön nyolcan haltak meg a természeti csapás következtében, valamint nyolc sérültet szállítottak kórházba, és 79 személyt eltűntként tartanak számon − írta a Sky News.

Bangkokban egy összeomlott épület mellett egy síró nő mondta el a BBC riporterének, hogy még egyszer szeretné látni a férjét, aki építőmunkásként dolgozott, bármilyen állapotban is van. Hozzátette, hogy ő volt a család egyetlen kenyérkeresője.