Az Európai Bizottság 2018-as konzultációján a 4,6 millió válaszadó 80 százaléka azt mondta, hogy töröljék el az óraátállítást. Az Európai Parlament 2019-ben eldöntötte, hogy a nyári időszámítást választó országokban 2021 márciusában, a téli mellett voksoló tagállamokban pedig 2021 októberében lesz az utolsó óraátállítás. Az egyeztetések azonban elhúzódtak, aztán pedig jött a koronavírus-járvány és az orosz-ukrán háború. Az új Európai Bizottság decemberben állt hivatalba, akkor áttekintették a korábbról megörökölt javaslatokat, és az óraátállítással kapcsolatos terv végül a "felfüggesztett" (és nem a "visszavont") kategóriába került.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt azzal kommentálta a Kormányinfón, hogy ugyan nem kellett volna egyhangúság, csak minősített többség a döntéshez, de ez sem jött létre, ezért nem született döntés az ügyben. Megjegyezte: most nem tartozik Európa és Magyarország 100 legfontosabb problémája közé, hogy át kell-e állítani az órákat vagy sem.
Hatással van az emberi szervezetre
Az óraátállítást senki sem szereti, felborítja az ember úgynevezett cirkadián ritmusát és mindenféle bajokat okoz – erről már G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke beszélt az InfoRádióban. Mint rámutatott, nem szerencsés dolog az ember alváshoz való viszonyulását, a belső óráját bármilyen indokkal megzavarni. Ő is úgy látja, rövid időn belül nincs esély rá, hogy a kormányok megegyezzenek egymással a kérdésben, sokkal fontosabb dolgokkal vannak elfoglalva.
Szegheő Péter belgyógyász szintén az InfoRádióban megerősítette, hogy az óraátállítás az egész szervezetnek nagy stresszt okoz. Azt követően egy-két hétig kimutathatóan több a közlekedési baleset, és egyféle éves csúcsot mutat ugyancsak ebben az időszakban az akut szív- és érrendszeri problémák száma. Ez igaz a tavaszi és az őszi időszakra is – jegyezte meg.
A szakemberek szerint három hétbe is beletelik, amíg az ember szervezete megszokja az óraátállítás hatását.
Mindenesetre az órákat 2025. március 30-án, vasárnap hivatalosan hajnali kettőkor kell egy órával előbbre, három órára állítani. Az időszámítás-váltás az éjszakai vonatok, buszok, valamint egyes repülőjáratok menetrendjét is érinteni szokta.