J. D. Vance Grönlandra látogatott, meglepte a mínusz 18 fokos hideg
További Külföld cikkek
-
Marco Rubio: A médiában megjelenő hisztéria a NATO-val kapcsolatban indokolatlan
- Fontos döntés született az Európai Parlamentben, megadóztatják a milliárdosokat
- Gyurcsány Ferenc: Nem lett béke Ukrajnában, helyette lett melléje még egy háború
- Felszámolták a világ egyik legnagyobb pedofil tartalmú streamingoldalát
- Súlyos járvány ütött ki egy luxus-óceánjárón, több százan estek ágynak
J. D. Vance, aki a világ legészakibb amerikai katonai támaszpontjára érkezett meg, szóvá is tette érkezésekor a zord, mínusz 18 fokos hideget. Az alelnököt felesége, Usha Vance és egy küldöttség is elkísérte, amelynek tagjai között szerepel Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Chris Wright energiaügyekért felelős miniszter.
Pituffik nagyjából 1500 kilométerre északra működik a grönlandi fővárostól, Nuuktól. Az ott működő amerikai bázisnak kiemelt szerepe van az Egyesült Államok rakétavédelmét, illetve az űrmegfigyelést illetően.
Donald Trump pénteken a Fehér Házban ismételten világossá tette, hogy az Egyesült Államoknak „szüksége van Grönlandra”. A nemzetközi biztonság és a világbéke számára nagyon fontos, hogy „miénk legyen Grönland”. Az amerikai elnök szerint az észak-atlanti sziget vizein kínai és orosz hajók vannak. Úgy fogalmazott: nem lehet Dániára számítani, hogy ezzel foglalkozzon.
J. D. Vance szintén az északi országot kritizálta. Kifejtette, hogy Dánia az elmúlt 20 évben nem tette meg az elégséges lépéseket Grönland biztonságának garantálásában, ezért a sziget mostanra kevésbé biztonságos, mint 30, 40 évvel ezelőtt.
Üzenetünk Dánia számára nagyon egyszerű: nem végeztek jó munkát
– mondta, és hozzátette, hogy a Trump-adminisztrációnak Dánia vezetésével van vitája, és az alulfinanszírozás helyzetének meg kell változnia.

Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok hisz a grönlandi emberek önrendelkezésében, és reméli, hogy az amerikai partnerséget választják. Vance megjegyezte, hogy véleménye szerint a grönlandi emberek jobban járnának, ha az Egyesült Államok védelmi ernyője alatt élnének, azért is, mert a sziget biztonsága egyben az amerikai nemzetbiztonság szempontjából is fontos.
Megjegyezte, hogy nincsenek azonnali tervek az amerikai katonai jelenlét szélesítésére a Grönlandon állomásozó katonaság létszámát illetően, de további erőforrásokat, mint jégtörők és hadihajók, szükségesnek lát.
Az alelnök az Északi-sarkvidékért zajló geopolitikai versennyel kapcsolatban megállapította, hogy Kína és Oroszország rendkívüli érdeklődést mutat az északi átjáró és a sarkvidéki hajózási útvonalak, valamint a sarkköri ásványkincsek iránt, de az Egyesült Államoknak azt kell biztosítania, hogy övé legyen a vezető szerep az Északi-sark térségében.