„Egy nap egy játékos meg fog halni abban a stadionban”

Olykor nem csak az ellenféllel és az ellenséges szurkolókkal kell megvívnia egy-egy vendégcsapatnak. Ha például Bolíviában szerepel egy válogatott, akkor azzal is számolnia kell, hogy a magaslati stadionokban elfogy a játékosok körül a levegő. Korábban a magyar válogatott futballistái is megtapasztalták az oxigénhiány okozta nehézségeket, a napokban pedig egy uruguayi játékos kapott egy maszk után, hogy erőt merítsen a Bolívia elleni világbajnoki selejtezőn.

2025. 03. 29. 6:05
A bolíviai válogatott jelenlegi otthona a Villa Ingenio stadion El Altóban Fotó: AFP/AIZAR RALDES
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen szokatlan látvány, ha egy játékos a meccse közben oxigénmaszkot kerít magának, hogy egy kis levegőhöz jusson. Elvétve viszont előfordul az ilyesmi, mint ahogy megtörtént Bolívia és Uruguay kedd esti világbajnoki selejtezőjén is. A 0-0-ra végződött találkozó 89. percében felvették a kamerák, ahogy míg a társát ápolták, José María Giménez magára kapott egy oxigénmaszkot.

Na nem az uruguayi védő kondijával volt baj, hanem a mérkőzés helyszíne állította nagy kihívás elé a játékosokat. A vb-selejtezőt ugyanis Estadio Municipal de El Alto stadionban rendezték, amely 4 150 méterrel a tengerszint felett helyezkedik el, és ekkora magasságban jelentősen csökken a vér oxigénnel való telítettsége, ami még egy élsportolót is megvisel.

A Giménezről készült videót látva ki is akadt az internet népe. Voltak olyanok, akik csak őrületesnek nevezték, hogy ilyen körülmények között kell kergetniük a labdát a játékosoknak, de voltak olyan vélemények is, hogy egy futballista egyszer meg fog halni a bolíviai magaslati stadionokban.

Lassított felvételen a magyar válogatott

Remélhetőleg ilyesmire nem fog sor kerülni, ugyanakkor az ilyen meccsek nehézségeit már sokan megtapasztalták. Például 1977-ben a magyar válogatott tagjai is, akik a hazai 6-0-s siker után La Pazba látogattak az interkontinentális pótselejtező visszavágóján. Már a repülőtéren szembesültek az első problémákkal. 

„Az oxigénszegény levegő hihetetlenül nagy terhet rótt a vezetők és főként a játékosok nyakába. Már a repülőtéren összeesett közvetlenül mellettünk valaki, és azután is állandóan láttunk oxigénpalackokkal életre keltett külföldi turistákat” – idézte fel a Népsport. A mieink végül kettős győzelemmel jutottak ki a világbajnokságra, a második mérkőzést 3-2-re nyerték meg, de a játékosok beszámolói alapján úgy mozogtak a társaik, mintha lassított felvételen lettek volna.

Azóta főként dél-amerikai csapatok, illetve válogatottak játékosainak volt részük ebben a „felemelő” élményben. Neymar 2017-ben embertelennek nevezte ezeket a körülményeket, és a kanárik már a La Pazban elért 0-0-s döntetlenjükkel is nagyon boldogok voltak, csak az számított nekik, hogy mihamarabb elhagyhassák Bolíviát. De míg erre sor került, addig egy rakás brazil játékos oxigénmaszkkal az arcán vezetett le a mérkőzés után.

A világbajnoki címvédő argentinok 2023-ban fordított módszert alkalmaztak, ők a vb-selejtezőjük előtt merítettek erőt az oxigénpalackokból, és ez olyannyira jól sikerült, hogy 3-0-ra meg is nyerték a mérkőzést. Méghozzá Lionel Messi nélkül, mert az akkor kisebb sérüléssel bajlódó szupersztárt nem tették ki ezeknek a körülményeknek.

Kiút az embertelen körülményekből

Joggal vetődik fel a kérdés, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) miért engedélyezi, hogy – Neymar szavaival élve – embertelen körülmények közepette rendezzenek összecsapásokat. A brazilok nem először panaszkodtak emiatt. A Flamengo Real Potosí elleni Copa Libertadores-meccse után, amelyet 2007-ben 3967 méterrel a tengerszint felett játszottak le, a brazil klubok tiltások híján egységesen a mérkőzések bojkottálásával fenyegetőztek. A játékosok egészségének megóvására hivatkozva 2007 májusában sikerült is elérniük a FIFA-nál, hogy új szabályokat vezessen be erre vonatkozólag:

  • 2500 méter felett akkor lehetett szó egy-egy meccs megrendezéséről, ha a játékosok legalább egy héttel a mérkőzés előtt megérkeznek a helyszínre, és így lenne elég idejük az akklimatizációra;
  • 3000 méter felett pedig két akklimatizációs héttel kellett számolni.

Ez viszont annak állt útjába, hogy Bolívia például a fővárosban, La Pazban mérkőzéseket rendezzen. Az akkori elnök, Evo Morales diszkriminatívnak nevezte a döntést, és kampányt indított a tiltás feloldása érdekében. Nem volt magányos harcos, például Diego Maradona is melléállt a csatában, még egy barátságos mérkőzésen is pályára lépett az ügy érdekében, és La Pazban (3640 méter tengerszint feletti magasság) Morales csapatának 7-4-es kiütésével jelezte a FIFA felé, hogy nem jelent gondot „a hegyekben” játszani. A brazilokon kívül a többi dél-amerikai labdarúgó-szövetség is támogatta ezen törekvéseket, amelyeknek meglett az eredménye, hiszen a FIFA először módosította, majd alig egy évvel a bevezetése után törölte is a szabályt, és azóta sem vezette vissza.

Bolívia kijut a 2026-os vb-re?

Bolívia nemzeti csapata pedig próbálja kihasználni az ebből adódó előnyét. Miután a 2026-os világbajnoki selejtezősorozatban hat forduló után négy vereséggel állt a válogatott, 

a helyi labdarúgó-szövetség jobbnak látta, ha más stadionba költöztetik a hazai meccseket, így 2024 szeptemberében átkerültek a futballisták La Pazból (3640) a már emlegetett El Alto városába (4150) a hátralévő hazai vb-selejtezők erejéig. 

Oscar Villegas szövetségi kapitány akkor így magyarázta a döntést:

– A labdarúgásban minden részletnek össze kell állnia a sikerhez. Az, hogy más stadionba költözünk, még nem jelenti azt, hogy győzni fogunk, de igyekszünk odafigyelni a részletekre, hogy hatékonyabbak legyünk. Megpróbálunk minél intenzívebben játszani El Altóban, és az ellenfelek tudtára adni, hogy ebben a stadionban verhetetlenek vagyunk.

Uruguay's goalkeeper #01 Sergio Rochet (L) and defender #02 Jose Maria Gimenez (R) react at the end of the 2026 FIFA World Cup South American qualifiers football match between Bolivia and Uruguay at the Municipal de El Alto stadium in El Alto, Bolivia, on March 25, 2025. (Photo by AIZAR RALDES / AFP)
José María Giménez igencsak elfáradt a Bolívia–Uruguay világbajnoki selejtező végére Fotó: AFP/Aizar Raldes

Nos, először még úgy tűnt, hogy bevált a bolíviaiak terve, a költözés utáni első két hazai meccset ugyanis megnyerték, Venezuelát 4-0-ra, Kolumbiát 1-0-ra győzték le. Azóta viszont nyeretlen otthon a válogatott, a Paraguay elleni 2-2-t a már említett Uruguay elleni döntetlen követte, úgyhogy csak átmenetileg sikerült felkúsznia az automatikus kvalifikációt jelentő hatodik helyre. Négy fordulóval a zárás előtt hat pont a hátrányuk a hatodik helyen tanyázó Kolumbiával szemben, az osztályozót jelentő hetedik pozíció viszont még bőven elérhető, hiszen ott csak egy pont a különbség Venezuela és Bolívia között. A két csapat júniusban megvív egymással, a bolíviai válogatott pedig még Kolumbiában vendégszerepel a Chile és a Brazília elleni hazai selejtezőmérkőzések mellett. 

Már csak az a kérdés, hogy a magaslati levegő hozzásegíti-e a bolíviaiakat a kvalifikációhoz, amely után három évtizede hiába ácsingóznak.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.