Ezeket látta már?

Hirtelen kiugró, illetve lassan emelkedő pulzus - az orvos szerint ezek állhatnak a hátterében

Betegségek
2025. március 29. 05:14
orvos, pulzus, emelkedő, kiugró, ok

Fontos odafigyelni ezekre, hiszen mind a hirtelen kiugró, mind a lassan emelkedő pulzus komoly problémára is utalhat.

Meglehetősen ijesztő jelenség, ha hirtelen erős szívdobogást érzünk, de arra is fel kell figyelnünk, ha lassan, fokozatosan emelkedik magasba a pulzusunk. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa az indokokat és a kivizsgálási lehetőségeket vette számba.

A szapora pulzus veszélyei

A pulzusszám optimális tartománya nyugalmi állapotban 60-80 közé esik.A szapora pulzus veszélye, hogy mivel a szív ekkor túl gyakran ver, nincs annyi ideje, hogy a szívverések között megteljen vérrel vagy megpihenjen. Ez jelentősen megterheli a szív izomzatát, így nagyobb az esély a koszorúér-betegségek fellépésének. Ha a pitvarok is érintettek, úgy pitvarfibrilláció, ha a kamrák, akkor a kamrai tachycardia alakulhat ki.

Így ellenőrizze a pulzusát

A pulzus ellenőrzése egyszerű és bárki által elvégezhető otthon. Először is, fontos, hogy nyugodt környezetben végezze a mérést. Üljön le egy kényelmes helyen, és pihenjen néhány percig, hogy pulzusa normalizálódjon. Kerülje a fizikai aktivitást és a stresszt közvetlenül a mérés előtt.

Két helyen a legegyszerűbb ellenőrizni a pulzust: a csukló belső oldalán és a nyakon. A csukló belső oldalán ezt úgy teheti meg, hogy egyik kezét tenyérrel felfelé fordítja, és a másik kéz mutató- és középső ujját a csukló belső oldalán, a hüvelykujj töve alatt elhelyezi. Finoman nyomja meg, amíg érezhetővé válik a pulzus. A nyakon a pulzust az állkapocs alatt, a légcsőtől kifelé érezheti. Helyezze mutató- és középső ujját a nyak oldalára, és finoman nyomja meg, amíg megtalálja a szívverést.

Miután megtalálta a pulzuspontot, számolja a szívveréseket 15 másodpercig. Használhat stoppert vagy órát, hogy pontosan mérje az időt. Miután letelt a 15 másodperc, szorozza meg a számolt szívveréseket 4-gyel, hogy megkapja az egy perc alatt mért pulzust. Például, ha 15 másodperc alatt 20 szívverést számolt, akkor a pulzusa 20 x 4 = 80 bpm.

Fontos, hogy nyugodt állapotban végezze a mérést, mert a stressz, fizikai aktivitás vagy akár a kávéfogyasztás is befolyásolhatja az eredményeket. Ha nem biztos a mérés helyességében, ismételje meg néhány alkalommal.

Miért ugrik meg hirtelen a pulzus?

Mindenki tapasztalhatta már, hogy bizonyos helyzetekben erősebben kezd dobogni a szíve, kiugrik a pulzusa. Ennek megértéséhez tudni kell, hogy minden szívverés mögött a miocitáknak nevezett speciális izomsejtek munkája áll. Ha a sejtjeinknek több oxigénre van szüksége – például intenzívebb mozgás során -, az agy küld egy üzenetet a szívnek, hogy keményebb munkára "bírja" a miocitákat. Ennek következtében a növekszik a percenkénti szívverések száma, vagyis emelkedik a pulzus.

Ennek a jelenség számos természetes, külső és belső oka lehet, mint például az alábbiak:

  • fizikai aktivitás: ha intenzívebben mozgunk, a szívnek gyorsabban kell pumpálnia a vért, hogy oxigénhez és tápanyaghoz jussanak a sejtek. Minél erőteljesebb a mozgás, annál inkább emelkedik a pulzus. Arra azonban fel kell figyelni, a túl magasra ugrik, vagy lassan csillapodik le a pulzus. Ilyenkor érdemes kardiológushoz fordulni.
  • negatív vagy pozitív stressz: egy rossz hír, egy nagyobb ijedtség vagy akár egy örömhír, nagy esemény hatására is beindulhat a stresszreakció, aminek hatására emelkedik a pulzus.
  • időjárás: a párás, meleg idő keményebb munkára szorítja a szervezetet, hogy le tudja hűteni magát.
  • hirtelen testhelyzetváltozás: egy gyors felállás is megemelheti a pulzust. Ez elsősorban alacsony vérnyomás mellett jellemző.
  • gyógyszerek és drogok: bizonyos gyógyszerek és egyes drogok, mint az ecstasy és a kokain is rövid idő alatt felgyorsítják a pulzust.
  • hormonális változások: a hormonszintek változásai, például terhesség vagy menopauza alatt átmenetileg megemelhetik a pulzusértéket.

Miért emelkedhet lassan, fokozatosan a pulzus?

Az életmódunk számos olyan eleme van, amelyek lassú, tartós pulzusszám emelkedést okozhatnak. A leggyakoribbak ezek közt:

  • mozgásszegény, ülő életmód
  • nem megfelelő étrend, egyoldalú táplálkozás, helytelen diéta
  • rendszeres alkoholfogyasztás
  • dohányzás
  • vérnyomás problémák
  • tartós droghasználat, egyes vényköteles gyógyszerek szedése.

Fontos a kivizsgálás

- Akár kiugró, akár egyre magasabbra emelkedő pulzust tapasztalunk, akár olyan jelenségekre figyelünk fel, mint a mellkasban érzett "repkedés", ki-kihagyó szívverés, majd hirtelen bedobbanás, mindenképpen érdemes kardiológiai kivizsgáláson részt vennünk. Mindenképpen utána kell járni, olyan "természetes" oka van-e a jelenségnek, mint például egy stresszes élethelyzet, amit nyilvánvalóan szintén kezelni kell, csak talán nem kardiológiai úton – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa.

- Kiderülhet azonban, hogy szervi okok okozzák a pulzusproblémákat, például vashiányos vérszegénység, egyes szívbillentyűt vagy más, szívet érintő problémák, abnormális pajzsmirigy vagy más hormonális aktivitás, komoly vérzés vagy egyes szervek súlyos betegségei. Éppen ezért a kivizsgálásnak elsősorban a háttérben meghúzódó okokat kell felderítenie, hiszen csak így tudhatjuk, hogy a célunk "csak" a pulzus csökkentése kell, hogy legyen, vagy az ezt kiváltó ok kezelése. Közismert az ún. béta-blokkoló gyógyszerek pulzuscsökkentő hatása, de korántsem biztos, hogy minden esetben ez lehet a megoldás. Már csak azért sem, mert a szer működési mechanizmusa miatt asztmás rohamot válthat ki, így asztmás, vagy arra hajlamos betegeknél például meg kell fontolni a szedésüket. Tehát senkinek sem ajánlott, hogy saját felelősségre válasszon pulzust szabályozó szert, azt csakis orvosi kivizsgálás és elrendelés alapján szabad szedni.

Összegezve

  • Az optimális pulzusszám nyugalmi állapotban 60-80 között van.
  • A szapora pulzus a szív izomzatát megterheli, így ekkor nagyobb a koszorúér-betegségek kockázata.
  • A szívverések mögött speciális izomsejtek munkája áll, melyek több oxigénre van szükségük intenzív mozgás során.
  • Lassú, tartós pulzusszám emelkedést okozhat az életmódunk és olyan szervi okok, mint például a vashiányos vérszegénység vagy a pajzsmirigy problémák.
  • A béta-blokkoló gyógyszerek pulzuscsökkentő hatása nem mindig megfelelő, és csak orvosi kivizsgálás és elrendelés alapján szabad szedni.
Hogyan lassítható le a túl szapora pulzus otthon? Kardiológus mondja el
Ez a cikk is érdekelheti

Hogyan lassítható le a túl szapora pulzus otthon? Kardiológus mondja el

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# egészség # pulzus # szapora pulzus # szív- és érrendszer # szívbetegség # emelkedő pulzus # erős szívdobogás # vérnyomás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés