
Száz évig ez a város volt Magyarország fővárosa, kimarad a történelemkönyvekből sokszor
Olvass tovább...
Vajon mi történt életében ezzel a férfivel? Elmondjuk a hihetetlen részleteket.
A magyar történelem talán legnemesebb és legsikeresebb uralkodójának számít III. Béla. Szokás a délceg királyt az Árpád-ház csúcsát jelentő vezetőjének is nevezni. Béla vezetésével a Magyar Királyság nem csak a régió, de szinte egész Európa egyik leggazdagabb országává lépett elő. Igaz, ehhez kellett a bizánci támogatás, valamint a remek szövetségek kialakítása is. Régóta ismertük már arcát legendás királyunknak.
Szent László kultusza csak évekkel később emelkedett a magasba, ezért is van az, hogy bár valóban az ő koponyájának egy darabját őrzi a nemzeti kincs torzó, valójában mégsem őt formálja meg. Szakértők és kutatók szerint ugyanis László hermájának arculatában nem más köszön vissza ránk, mint III. Béla király vonásai. A korabeli leírások, valamint az 1848-ban előtalált csontváz alapján ez a feltételezés valóban helytálló lehet. A székesfehérvári bazilikánál fellelt királyi maradványok szerint valóban tekintélyt parancsoló figurája volt történelmünknek az árpád-házi uralkodó.
Olvass tovább...
III. Béla csontvázát a székesfehérvári, tehát eredeti temetkezési helyén a Nagyboldogasszony-bazilika romjai között találták elő, s azonosították mellette első feleségét, Antiókhiai Annát is. Igaz, a kétkedők még majd kétszáz év távlatából is fintorognak, miszerint egyáltalán nem ők fekszenek az azonosított sírhelyen. A hivatalos álláspont szerint III. Béla termetes, tiszteletet parancsoló kiállású király volt, aki már a puszta megjelenésével is kiemelkedett a tömegből. A talált férfi csontváz pedig nem kevesebb, mint 190 centiméteres nagyságú embert feltételez életében.
Az említett Szent László herma valóban Bélát ábrázolja, illetve, hogy a Székesfehérvárnál előtalált csontok valóban az övéi voltak-e? Ehhez a genetikai kutatások mellett egy különleges szakértő segítségét is igénybe vették. Ugyanis a genom elemzése sok-sok százévnyi "kényszerpihenő" után már nem képesek feltétlenül teljes képet festeni. Igaz, az már kiderült, hogy csontok gazdája szarmata eredetű, és a bazilika területén talált másik férfi csontvázzal rokoni kapcsolatban állt.
Olvass tovább...
Érdekesség, de elkészítették a III. Bélának vélt koponya arc-, és fejrekonstrukcióját. Ehhez a tudomány és a művészet elegyét vették segítségül. A CT-felvételek segítségvel az alkotó elárulta, hogy élő emberek arcának szerkezetét próbálta összeilleszteni Béla koponyájával. Erre azért volt szükség, mert az élők izomzata, és annak tapadása teljesen másként viselkedik, mint a holtak már élettelen, gravitációval már nem dacoló arca. A végeredmény ugyan nem lehet tökéletes, hiszen mindez csak szimuláció, valamint részben feltételezés, ám mindenképp szemléletes. Ki-ki maga döntse el, hogy mennyire tartja elfogadhatónak a végeredményt.
III. Béla arcának életrekeltése: