Az Európai Bizottság intézkedéseket javasol az európai borágazat versenyképességének és ellenálló képességének javítására, hogy megfogalmazásuk szerint az ágazat létfontosságú gazdasági erő maradjon az elkövetkező évtizedekben.
Az MTI tolmácsolta pénteki brüsszeli közlemény szerint az uniós bizottság célzott intézkedések bevezetését szorgalmazza annak érdekében, hogy segítse az ágazatot
- a termelési potenciál növelésében,
- a változó fogyasztói preferenciákhoz való alkalmazkodásban és
- az új piaci lehetőségek kiaknázásában.
Jelezték, az intézkedések számos, a munkahelyektől függő vidéki terület életképességének megőrzéséhez is hozzájárulnak, megőrizve az uniós borágazat társadalmi jelentőségét.
Trump 200 százalékos vámmal fenyegetett, be is zuhantak az italgyártók részvényei
Ahogyan arról beszámoltunk, a vámokkal terhelt kereskedelmi háború eszkalálódásával Donald Trump amerikai elnök arra figyelmeztetett, hogy komoly intézkedéseket foganatosíthat az uniós alkohollal szemben. A politikus azt lengette be, hogy 200 százalékos vámot vet ki minden Franciaországból és más EU-s tagállamokból származó „borra, pezsgőre és alkoholos termékre”. A főbb francia italgyártók részvényei már rövid idő után alaposan meg is szenvedték a március közepi hírt. Amíg az Egyesült Államok gyarapította a Franciaországból érkező bor- és szeszesital-készleteit, addig a kínaiak a jelek szerint leszokóban vannak. A pezsgő azonban nem tud visszatérni régi önmagához, egyre rosszabbul teljesít a piacokon, a pezsgőkivitel pedig lehúzza a borexportot is.A dokumentum javaslatokat tartalmaz a többlet megelőzésére azáltal, hogy a tagállamok felhatalmazást kapnak arra, hogy engedélyezzék a kivágást, azaz a nem kívánt vagy felesleges szőlőültetvények eltávolítását, és tegyék lehetővé a zöldszüretet, azaz az éretlen szőlő leszedését.
A többlettermelés megelőzése a piac stabilizálásának elősegítését és a termelők pénzügyi terheléstől való védelmét is szolgálja
– írták.
Előrevetítették, a javaslat elfogadása esetén a termelők rugalmasságot kapnak az újratelepítési engedélyezési eljárások tekintetében is, ami segíteni fogja őket abban, hogy befektetési döntéseiket a változó környezethez igazítsák. A tagállamoknak lehetőségük lesz arra is, hogy a telepítési engedélyeket jobban hozzáigazítsák nemzeti és regionális igényeikhez.
Kiemelték: a javaslat nagyobb támogatást irányoz elő az ágazat számára annak érdekében is, hogy ellenállóbbá váljon az éghajlatváltozással szemben. Így a tagállamok a klímaválság mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra irányuló beruházások esetében
az elszámolható beruházási költségek 80 százalékáig növelhetik az uniós pénzügyi támogatás maximális összegét.
Az alacsonyabb alkoholtartalmú borászati termékekre vonatkozóan egyértelműbb szabályok és közös termék megnevezések vonatkoznak majd, amelyek révén – a szöveg szerint – könnyebbé válik az innovatív termékek forgalmazása az egységes piacon.
Az uniós bizottság továbbá harmonizálná a címkézést is. Ez – véleményük szerint – előnyös lesz a gazdasági szereplők számára a költségek csökkentése tekintetében, egyszerűsíti az uniós határokon átnyúló kereskedelmet, miközben a fogyasztók számára könnyebb hozzáférést biztosít az információkhoz.
A földrajzi jelzések alapján oltalom alatt álló borokat előállító termelők támogatást kaphatnak majd a borászati turizmus fejlesztéséhez, elősegítve a vidéki térségek gazdasági fejlődését – írta közleményében az uniós végrehajtó testület.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Meglepő helyről kaptak 30 tonnányi napi segítséget a magyar kórházak és vállalatok

Megjelent egy új várólista-protokoll: betegek tízezreinek változhat meg az élete

Búcsút inthetünk a papírnyugtáknak, bekopogtatnak az e-pénztárgépek

Ezért érdemes átugrani az osztrákokhoz egy hosszú hétvégére

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-prognózist

A magyar vizsla jövője a tét

Újabb járvány söpör végig Magyarországon: tömeges állatvágások és határzárak kísérik a rejtélyes vírust

Mindenki megőrül a ChatGPT új funkciójáért, ami mostantól ingyenes

Leválasztható-e Oroszország Kínáról? A fordított Nixon szerepében tündökölne Donald Trump
