Nagy Mártonék arra kötelezik a befektetési alapokat, hogy még a korábbinál is több állampapírt vegyenek
2025. március 28. – 19:58
Tovább akarja ösztönözni az állampapírok vásárlását a kormány, ezért arról döntött, hogy 2025 októberétől az 5 százaléknyi éven túli állampapír tartását meghaladóan a befektetési alapoknak eszközeik további legalább 3 százalékát rövid lejáratú állampapírban kell tartaniuk, írta közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az intézkedés értelmében a befektetési alapok tartási kötelezettsége 2026 tavaszától tovább emelkedik, 6+4 százalékra nő, míg a kötvényalapok esetében 10+5 százalékos mértéket ír elő a kormány.
Az alapoknak azt is jelezniük kell, hogy az adott alap forint, vagy devizás befeketést tartalmaz-e túlnyomórészt, azaz a nettó eszköztérték legalább 80 százalékát kitevő értékben. Ezt a megjelölést és besorolási feltételt a kiszámíthatóság és a transzparencia jegyében az alapnak 5 évig biztosítania kell.
Korábban arról is döntöttek, hogy a névhasználatnak a befektetési alapok esetében is egyértelműen tükröznie kell a portfólió összetételét, valamint kiegyensúlyozva a piaci turbulenciákat, az állampapírok tartásával kell stabilizálni a portfóliókat.
A hazai befektetési alapokból 11 200 milliárd forint feletti értékben tart a lakosság, ami történelmi rekord, külföldi alapokban úgyszintén rekord összeget 2350 milliárd forintot fialtatnak a magyar háztartások.
Szakértők úgy vélték, hogy 2025-ben akár át is veheti a vezető helyet az állampapírtól a befektetési alap a legnépszerűbb értékpapírok listáján, ha a Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) kamata csökken, és a befektetők úgy döntenek, más pénzügyi eszközben forgatják tovább a pénzüket.
Ehhez képest az év első két és fél hónapjában a kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya ugyan összesen 916 milliárd forinttal valóban csökkent, de a magyarok sokszor más állampapírokba, így a FixMÁP kiszámítható kamatozású és a BMÁP változó kamatozású állampapírokba tették át a pénzüket. Március közepén így összesen 11 454 milliárd forintnyi megtakarítás volt forintos lakossági állampapírokban, vagyis a nagy PMÁP-kamatfizetések előtti szinthez képest több mint 190 milliárd forint állománynövekedést jelent.