Az Audi három partnerével (Siemens, Broadcom, Cisco) együttműködésben építette ki azt a virtuális programozható logikai vezérlőt (virtuális PLC), amelyet az autógyártó Böllinger Höfe-i gyárában a sikeres teszteket követően a világon elsőként alkalmaznak gyártásban.
Egy hagyományos robot saját vezérlőegységgel (PLC) rendelkezik, és az abba programozott feladatokat végzi el. Ha újraprogramoznánk, hozzá kell férni a PLC-hez, és manuálisan frissíteni a szoftvert. Ahány robot van, annyiszor.
A virtuális PLC ezzel szemben nem a hardverben tárolja a vezérlőszoftvert, hanem a felhőben, azaz egy nagy teljesítményű szerverben, amelyből folyamatosan online kapcsolaton keresztül érkeznek a parancsok – ez nem bűvészet, az alapelv hasonló, mint amikor egy online tárhelyen (iCloud, Google stb.) tárolt dokumentumainkkal dolgozunk.
Az előnyök is hasonlók: a szoftver a felhőben, azaz a felhasználás helyétől távol frissíthető, cserélhető, módosítható – ez jelentősen felgyorsítja a gyár aktualizálását, a kereslethez való igazodást, új modellek gyártásba vételét.
A technológiát az Audi e-tron GT gyártósorán tesztelték, és jelenleg egy meg nem nevezett Lamborghini modell karosszériájáét készítik ezeken a távvezérelt gépsorokon. Ez valószínűleg a következő generáció Audi R8 testvérmodellje, a Temerario, de az is elképzelhető, hogy egy még nem bejelentett típusról van szó.
Hamarosan egyébként Neckarsulmban is bevezetik a felhőből vezérelt virtuális LPC-ket, ahol az új generációs Audi A6 gyártásában jut szerephez a rendszer.