Versailles, Mont-Saint-Michel és Marksburg ma már lenyűgöző turistacélpontok – de évszázadokkal ezelőtt ezek a rideg kőfalak nem a pompáról, hanem a túlélésről szóltak. A középkor nemcsak csatákban volt kemény – a mindennapokban is meg kellett küzdeni az elemekkel. Az arisztokraták nap mint nap a csontig hatoló hideggel harcoltak – tudta meg a Liked.hu.
Versailles-ban a tél nem ismert kegyelmet. A Napkirály fényűző udvarában olyan hideg volt, hogy a víz megfagyott a poharakban. XIV. Lajos azonban hallani sem akart arról, hogy a palotája jéghideg. Szerinte elég volt, ha mindenki melegedett az ő ragyogásában.
Az udvaroncok közben báránybőr csizmában, nyolc sapkában és rétegekben viselt harisnyában próbálták átvészelni a napokat. Volt, aki még medvebőrt is a ruhája alá varrt, csak hogy ne fagyjon meg. De hiába a rang és az aranyozott falak – a hideg senkit nem kímélt. Kivéve a királyt, akit mindig melegen tartott a hatalom… és néhány jól fűtött szoba – mesélte Georges Lenotre történész.

A szőrme mellett még a kutyák is bevetésre kerültek. A nemes hölgyek nemcsak bundát viseltek, hanem spánieleket is hurcoltak magukkal: a karjukban, az ölükben, sőt, még az ágyukba is. Nem kedvtelésből – élő melegítőként használták őket – mesélte David Carpenter középkortörténész.
Egy XVI. századi festményen például egy nő látható, amint épp lefekszik, miközben a párnáján már ott szundikál a kutyája – hogy előmelegítse az ágyat a fagyos éjszakára.
És mi a helyzet a várakkal? Aligha volt jobb. A lőréseken át minden meleg elszökött, kandalló pedig csak a földesúrnak járt. A többieknek maradt a csurom nyirkos, jéghideg valóság. A szőrme itt sem luxus volt – az életet mentette. A ruhákat, a cipőket, sőt még a bölcsőket is szőrmével bélelték.
Később megjelent a hypocaustum – egy római eredetű fűtési rendszer, amely forró levegőt keringetett a falakban és a padlók alatt. Bár lenyűgöző technika volt, egy igazán fagyos éjszakán már kevésnek bizonyult.
A stafétát ezután a holland és svéd kályhák vették át – kígyózó csövekkel, szabályozható szelepekkel. Oroszországban különösen népszerűek lettek, amikor I. Péter elrendelte, hogy a cári palotákban is vezessék be ezeket a melegítő csodákat.
De amíg a technika fejlődött, addig a nemesek maradtak a régi trükköknél: hangos lakomák, zsíros húsok, bor és sör – legalább belülről melegítették a testet. A kastélyok idővel kényelmesebbek lettek, de sokáig csak a „másodrendű arisztokrácia” maradt ezekben a jéghideg, komor kőfalak között.
(Borítókép: Reneszánsz nők Olaszországban. Fotó: Getty Images)
DOGZ Fesztivál 2025
Ingyenes családi- és kutyás fesztivállal várunk május 1-jén, a Városligeti Nagyréten!
Kattinson a részletekért.