Reagált a főegyházmegye az Erdő Péter ellen kezdeményezett eljárásra
2025. március 28. – 16:12
„Döbbenten értesültünk a sajtóból a SNAP bejelentéséről, hiszen hogyan tussolhatta el a főegyházmegye ezt az ügyet, hogyha 2015 nyarán, a hivatalos bejelentés megérkezése után villámgyors döntés született?” – reagált telefonon Zsuffa Tünde, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye sajtószóvivője arra, hogy eljárást kezdeményez Erdő Péter bíboros ellen egy nemzetközi áldozatvédő szervezet.
Zsuffa azt mondta a Telexnek, hogy ők is a sajtóból és a sajtótól érkező kérdésekből szereztek ma tudomást a SNAP bejelentéséről, a Vatikántól semmiféle eljárásról nem érkezett hozzájuk jelzés.
A sajtószóvivő szerint 2015 nyarán, a hivatalos bejelentés után azonnal megkezdődött a kivizsgálás, a főegyházmegye többeket meghallgatott, majd körlevelet küldött ki arról, hogy felmentik az érintett papot a lelkészi megbízások alól. A papot évekkel később, további áldozatok jelentkezése után, 2016 végén eltiltották hivatásától. Zsuffa hozzátette, ezután 2016 júniusában a főegyházmegye kérte a pap laicizálását, „a legszigorúbb büntetést kapta úgy is, hogy a világi hatóságok nem ítélték őt végül el”. A laicizálás 2016 decemberében megtörtént a szóvivő szerint. Zsuffa arról is beszélt, hogy a főegyházmegye jelentette be az ügyet a rendőrségen.
Frissítés: Pető Attila Facebookon válaszolt a főegyházmegyének. Azt írta, hogy nem 2015-ben tett először hivatalos bejelentést, hanem 2003-ban. Állítása szerint 2003-ban és 2015-ben is bejelentést tett, és „a két dátum között Sz. Balázsnak 15-20 áldozata lett”. A sajtószóvivőnek pedig azt üzente, „legyen nagyobb tisztelettel az áldozatok irányába”.
Az ügy előzménye, hogy egy nemzetközi áldozatvédő szervezet hat bíboros, köztük Erdő Péter bíboros ellen szeretne eljárást. Az Erdő ellen benyújtott panasz főleg Pető Attila ügyére szorítkozik. Miután az áldozatvédő szervezet tizenöt pontban ismertette az ügyet, arra a megállapításra jutott, hogy „Erdő bíboros magatartása egyházi hatalommal, hivatallal vagy tisztséggel való visszaélésnek minősül, amely a kiszolgáltatottakat sértette és botrányt okozott”.
Pető Attila azt állította, több mint húsz évvel ezelőtt, tizenhárom éves korában egy katolikus pap molesztálta. Ő az első, aki arccal és névvel felvállalta, hogy egy magyar pap zaklatásának áldozata. Pető többször próbálta elérni, hogy a papot foglalkoztató Esztergom-Budapesti Főegyházmegye kivizsgálja az ügyét, de kezdetben ennek semmilyen következménye nem volt. Arról viszont már nem értesítették Petőt, hogy a papot 2016 végén eltiltották hivatásától.
Pető Attila ügyével ebben a cikkben írtunk részletesebben.