Zöld foltok a burgonyán: meg szabad még enni?

Megfelelően tárolva a burgonya hosszú ideig eláll, és attól sem kell megijedni, ha kicsírázik. Nem árt azonban az óvatosság, ha zöld foltokat veszünk észre rajta.

„Kicsírázott a burgonya! Mi a teendő?” – teszi fel a kérdés Facebook-oldalán a Maradék Nélkül, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer-pazarlás ellen küzdő programja. A bejegyzés szerint a csírák megjelenése önmagában még nem jelenti azt, hogy ne lehetne elfogyasztani a hosszabb ideje tárolt burgonyát. Fontos azonban, hogy felhasználás előtt ne csak a csírákat szedjük le, hanem a zöldség külső felszínén esetleg kialakult zöld részeket is vastagon vágjuk ki.

Mint arra ugyanis a Maradék Nélkül felhívja a figyelmet, a zöld foltok intő jelként arról árulkodnak, hogy az érintett részeken magas lehet a burgonya szolanintartalma. A szolanin egy toxikus anyag, amely egyaránt megtalálható a burgonya levelében, bogyótermésében és gumójában, mivel fontos szerepet játszik a kártevők és kórokozók elleni védekezésben – írja korábbi cikkében a Nébih Szupermenta. A burgonya gumójában akkor gyűlik fel nagyobb mennyiségben, ha azt például nem megfelelő, világos helyen tárolták (és ezért kicsírázik), vagy ha esetleg mechanikai sérülés érte. A szolanin jellemzően a burgonya héjában és a csírákban koncentrálódik.

A magas szolanintartalom kesernyés ízt ad a burgonya érintett részeinek, de nem csupán ezért nem javasolt ezeket elfogyasztani. Nagy mennyiségben a szervezetbe kerülve a mérgező vegyület olyan panaszokat okozhat, mint a keserű vagy égő érzés a szájban, a gyomorfájás, illetve hasmenés, émelygés, hányás. Súlyosabb mérgezés esetén idegrendszeri tünetek is felléphetnek, így akár gyengeség, zavartság.

Borítókép: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Gomolyfelhős, napos idő várható, szétterülve időszakosan jobban összeállhatnak a gomolyok. Csapadék nem valószínű. A déli, délnyugati szél főként a Dunántúlon többfelé megélénkül. Késő estére 8 és 13 fok közé hűl le a levegő. Húsvétkor a javulás, felmelegedés gyorsan következik be (szombaton sok helyen még erős vihar, eső volt), ezért a változás megviselheti az arra érzékenyebbek szervezetét.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra