Az Európai Unió további 25 embert és 7 szervezetet vett fel a Fehéroroszországgal szemben létrehozott szankciós jegyzékébe az EU által jogtalannak tartott elnökválasztással összefüggésben és a Lukasenka elnyomó rezsimjének támogatása miatt – tájékoztatott az uniós tagországok kormányainak képviselőit magában foglaló tanács pénteken.
A brüsszeli közlemény szerint a korlátozó intézkedések a demokrácia és jogállamiság aláásása, az Ukrajna elleni orosz háború támogatása érdekében folytatott „belső elnyomás", az emberi jogok megsértése, valamint az Oroszországgal folytatott katonai együttműködéshez való hozzájárulás felelőseire vonatkoznak.
Az EU jegyzékbe vette a fehérorosz központi választási bizottságot, annak elnökhelyettesét és titkárát, valamint tagjait, mivel mint írták – ez a bizottság szervezte az elnökválasztást, amely az unió álláspontja szerint
nem volt sem szabad, sem tisztességes, és amely az elnyomás és az emberi jogok megsértésének légkörében zajlott.
Őket vették jegyzékbe
Az Európai Unió jegyzékbe vett kilenc olyan bírót, akik politikai indíttatású ítéleteket hoztak, többek között a Lukasenka elnök vezetése ellen tiltakozó vagy ellenvéleményüket kifejező civilek ellen. Ezenfelül korlátozó intézkedéseket vezetett be
- az elnöki vagyonkezelési igazgatóság vezető tagjaival szemben,
- továbbá „a Lukasenka-rezsimet támogató és abból hasznot húzó" vállalatok és üzletemberek, köztük egy online szerencsejátékokra szakosodott vállalkozás és vezetői, a fehérorosz lottójátékokat irányító cég és igazgatója, a fehéroroszországi katonai iparban tevékenykedő két vállalat és azok felső vezetői ellenében,
- illetve egy agrárvállalattal szemben, mely a fehérorosz hatóságokkal koordinálta a fogvatartottak alkalmazását kényszermunkásként, „közvetlenül megsértve ezzel az emberi jogokat".
A Fehéroroszországgal szembeni uniós korlátozó intézkedések jelenleg 310 emberre és 46 szervezetre vonatkoznak – számolt be róla az MTI.
Kiáltvány a szabad fehérorosz népért
Az uniós állampolgároknak és szervezeteknek tilos pénzeszközöket a jegyzékbe vett személyek és szervezetek rendelkezésére bocsátaniuk. A természetes személyekre emellett beutazási tilalom vonatkozik. Fehéroroszországot továbbá célzott gazdasági szankciókkal is sújtják, egyebek között a pénzügyi ágazatra, a kereskedelemre, a kettős felhasználású, azaz katonai és polgári tevékenységre is alkalmas termékekre és technológiákra, a távközlésre, valamint az energiára vonatkozóan.
A közleményben az uniós tanács hangsúlyozta: az EU kiáll a fehérorosz nép mellett, és támogatja azon törekvését, hogy egy békés Európa részeként szabad, demokratikus, szuverén és független Fehéroroszország jöjjön létre.
Rábólintott Putyin: jöhet a tengeri tűzszünet, de engedni kell a szankciókból
Az ukrajnai háborút lezárni készülő orosz-amerikai tárgyalások legújabb fejleményeként a fekete-tengeri fegyverszünet részleteiről állapodtak meg a felek, ám Moszkva még néhány szankció feloldását támasztja feltételül. Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Földbe állnak az amerikai légitársaságok Trump tarifapolitikája miatt

Panellakások: Nem is gondolnánk, micsoda rejtett értékekkel bírnak

Lehengerlően olcsó elektromos autóval hozakodnak elő, de magunknak kell összerakni

A cápák nem vérszomjas gyilkosok – egy új kutatás megcáfolja, amit eddig hittünk

Durván bezuhant Trump népszerűsége

Több uniós, kevesebb ázsiai: átrendeződött a bevándorlók köre Magyarországon

Édesszájúak, figyelem: ezen a napon féláron fagyizhat az ország
