Készülj fel a váratlanra: 72 órás vészcsomag az Európai Unió ajánlásával

Lukács GabriellaLukács Gabriella

2025. március 28. 10:31

A természeti katasztrófák, a kibertámadások vagy a háborús fenyegetettség egyre valóságosabb kihívásokat jelentenek a modern világban. Ennek érdekében az Európai Unió arra kér minden állampolgárt, hogy készítsenek el egy 72 órára elegendő vészcsomagot, amely segíthet túlélni egy esetleges ellátási zavar idején. Mutatjuk a részleteket!

Felkészülni a bizonytalan jövőre

Siklósi Norbert, villamosmérnök, vállalkozó és a Magyar Felkészülők Egyesületének tagja szerint a felkészülés nem paranoia, hanem tudatos gondolkodás. Lajosmizse mellett egy tanyán él, ahol mindent megtesz annak érdekében, hogy önellátó legyen. Saját vészcsomagjában kiemelt szerepet kap a víz, a távcső, a tartós élelmiszerek és az elsősegély-felszerelés.

A kereslet ugrásszerû növekedése

A COVID-19 járvány megmutatta, milyen gyorsan képesek kiüresedni az üzletek polcai. Egy felkészülési eszközöket értékesítő bolt vezetője szerint a pandémia kezdetekor jelentősen megnövekedett az érdeklődés a több hónapra elegendő élelmiszerek, ivóvizes tartályok és egyéb vészhelyzeti felszerelések iránt. Az emberek mostanra sokkal tudatosabbak lettek ezen a téren.

Országok különbségei a felkészültségben

Egyes országokban már kötelező az újépítésű házaknál az óvóhely kialakítása. Németországban például az embereknek javasolják, hogy otthonukban is tartsanak legalább 10-14 napra elegendő élelmiszert és vizet. Magyarországon jelenleg nincs ilyen kötelező előírás, de az EU-ajánlás szerint egy háromnapos vészcsomag legalább mindenki számára indokolt lehet.

Mit tartalmazzon a 72 órás vészcsomag?

A szakértők szerint a következő tételek nélkülözhetetlenek egy vészhelyzeti csomagban:

  • Ivóvíz: Legalább napi 2-3 liter/fő
  • Tartós élelmiszer: Konzerv, szárított ételek
  • Egészségügyi felszerelés: Elsősegély-készlet, alapvető gyógyszerek
  • Védelmi eszközök: Elemlámpa, tartalék elemek, tűzgyújtó eszköz
  • Higéniai cikkek: Nedves törlőkendő, szappan, WC-papír
  • Kommunikációs eszköz: Töltött pótmobil, rádió

Miért fontos a felkészülés?

Vasárus Gábor, geográfus szerint a világ egyre bizonytalanabb, és fontos, hogy az emberek ne csak az állami segítségre támaszkodjanak, hanem saját maguk is tegyenek a biztonságuk érdekében. Egy ilyen vészcsomag nemcsak a természeti katasztrófák esetén lehet életmentő, hanem egy háborús helyzetben is.

Nemcsak az Európai Unió, hanem nemrég a WHO is vészhelyzetet hirdetett. Nézd meg az RTL Reggeli beszélgetését!