Itt élnek legszívesebben a szupergazdagok: vajon random választanak vagy tudnak valamit?
A világ szupergazdag lakosságának a száma 2024-ben meghaladta a 2,3 millió főt.
A világ legalább 10 millió dolláros nettó vagyonnal rendelkező egyéneinek (HNWI), azaz a szupergazdagok száma 2024-ben meghaladta a 2,3 milliót, akiknek 82 százaléka mindössze tíz országban él. S hogy melyek ezek a nemzetek? Az Piac és Profit által közzétett adatokból kiderül, lássuk őket!
Ezekben az országokban keresik a boldogulásukat a szupergazdagok
A HNWI-k fellelhetőségének listáját egyértelműen az Egyesült Államok vezeti, az ország ugyanis több mint 905 000 szupergazdag lakossal rendelkezik, ami a világ HNWI-populációjának 39 százalékát jelenti. A második helyen Kína áll a maga 472 000 HNWI körbe tartozó lakójával, azaz minden ötödik nagy vagyonnal rendelkező ember ebben az országban él. Utánuk Japán és India zárja az első négyest, míg a 10. helyen álló Hongkong szintén kulcsfontosságú ázsiai vagyonközpontot képvisel.
Az európai fronton egyébként Németország, az Egyesült Királyság és Franciaország áll, ezek a nemzetek a szupergazdagok körében még mindig jelentős központot képviselnek.
A cikk megjegyzi, Ázsia és Észak-Amerika ad otthont a világ szupergazdag népességének döntő többségének (78 százalék), míg Európában szerényebb növekedés tapasztalható ezen a téren. S bár Kína ugyan vezető helyen áll Ázsiában, az előrejelzések szerint 2024-ben innen távozott a legtöbb szupergazdag, miközben az USA tovább erősítette pozícióját a globális vagyoneloszlás élén.
Akár az USA-ba is költözhetne a szupergazdag Mészáros Lőrinc
A Forbes minden évben összeállítja a leggazdagabb magyarok listáját, mely 2024-ben sem volt másként. Az eddigi legfrissebb lista nem okozott nagy meglepetést abból a szempontból, hogy azt tavaly is Mészáros Lőrinc vezette, akinek a vagyona azonban 2024-ben már átlépte az 1000 milliárd forintot. Azonban nem ő az egyedüli, aki dollárban is milliárdos, mivel lista 28 szereplőjének vagyona meghaladja a százmilliárd forintot.
A lista második helyén egyébként Csányi Sándor került, 684,8 milliárdos becsült vagyonnal. Bár sokan az OTP miatt ismerik a nevét, ami a birodalmának egy jelentős része, ám a vagyonának már csak kis részét teszik ki az OTP-részvények. Az elért eredmények jelentős részét inkább a Bonafarm-csoport adja. Harmadik helyre pedig az MPF Holding tulajdonosa, Felcsuti Zsolt került, akit a Forbes úgy jellemzett, mint a vállalkozót, aki „száz százalékban self made”. Felcsuti idejének nagyobbik részét ugynis Svájcban tölti, cége a világpiacra gyárt, sosem üzletelt az állammal és a privatizációban sem vett részt.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: cottonbro studio / Pexels)