Tönkreteszi a gyerek önbizalmát ez a szülői szokás – Szinte mindenki csinálja

Kevesen gondolnák, milyen negatív hatással van a gyerekre az, ahogyan a szülei másokról beszélnek.

Tönkreteszi a gyerek önbizalmát ez a szülői szokás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azt hiszem, az senkinek nem újdonság, hogy a túlságosan kritikus, maximalista és ítélkező szülők gyermekei gyakran küzdenek önbizalomhiánnyal és megfelelési kényszerrel felnőttként. Arról azonban kevés szó esik, hogy mások kritizálása miként hat a kicsik személyiségfejlődésére.

– Ha nincs semmi kedves mondanivalód, inkább ne mondj semmit. – Ezt a tanácsot mindannyian hallottuk már, leginkább a szüleinktől. Ezt az intelmet azonban gyakran ők maguk sem tartották be, amikor cifrábbnál cifrább szavakkal illették a pénztárost.

Tönkreteszi a gyerek önbizalmát ez a szülői szokás

Persze van, hogy az embert elragadják az indulatok, hogy csúnyát mond egy idegenre a gyerekei előtt. Senki sem tökéletes, de fontos odafigyelni arra, milyen üzeneteket közvetítesz a gyerekek felé, hogyan bánsz embertársaiddal előttük. 

GettyImages-1725609641
Fotó: Photo by Alex Tihonov / Getty Images Hungary

A TikTok-felhasználó Casey Smith arra figyelmeztet, hogy mások – nemcsak a gyerekeink, hanem bárki – túlzott kritizálása negatívan hathat a gyerekek önértékelésére.

– Az érzelmileg éretlen szülők egocentrikusak, és gyakran felszínes dolgokra, például külső megjelenésre és teljesítményre fókuszálnak, hogy kompenzálják saját bizonytalanságaikat – mondja. – Az én szülőm folyamatosan kritizált másokat – legyen szó az öltözködésükről, az értékrendjükről, az orruk formájáról, az énekhangjukról vagy a frizurájukról.  Ha egy ilyen közegben nősz fel, akkor internalizálod ezeket a kritikákat, és azt hiszed, hogy szüleink hozzáállása felénk is ugyanez – mondja.

A folyamatos kritika végül arra készteti a gyerekeket, hogy szüleik nyomdokaiba lépjenek, és ők is elsajátítsák a kritikus attitűdöt. Smith is hasonlóról számol be TikTok-videójában. – Emlékszem, gyerekként én is osztoztam a szüleim kritikáiban, és másokat kezdtem bírálni, mert úgy éreztem, minél inkább hasonlítok rájuk, annál jobban kedvelnek – mondja.

Persze ez az eltanulási módszer sem segít a gyerekeknek, akik így később önértékelési problémákkal, túlzott megfelelési kényszerrel, maximalizmussal és az elutasítástól való félelemmel küzdhetnek. Szintén visszatérő félelem az, hogy mindenki titokban megítéli őket – hiszen otthon is ezt látják. 

– Egy túlzottan kritikus szülő mellett felnőni kételyeket ébresztett bennem önmagammal kapcsolatban. Elkezdtem túlgondolni az érdeklődési körömet és a vágyaimat, és figyelmen kívül hagytam azokat a tulajdonságaimat, amiket én szerettem, de ők nem. 27 évembe telt, mire megértettem ennek a viselkedésnek a gyökerét. És még mindig előfordul, hogy azt hiszem, mások a legrosszabbat feltételezik rólam – mondja Smith a videójában.

Minden szülőnek van kedvenc gyereke? 3 tulajdonság, amit tudat alatt szeretünk

A kedvenc gyerek nem csak mítosz? Egy brit kutatás adja meg a választ.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük