
Beláthatatlan hatások érhetik el Európát, miután az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) jelenlegi felelőse, Marco Rubio amerikai külügyminiszter néhány hete bejelentette, hogy az ezen az intézményen keresztül folyósított segélyek 83%-át leállítják.
Bár annyira kényes az ügy, hogy már most is hallhatók pletykák a USAID részleges újrastrukturálásáról, a pénzcsapok elzárásának híre önmagában is hatalmas hullámokat keltett a világban. Azon túl, hogy az USA-ban ez komoly leépítésekkel járt, és érdemileg gyengíti a nagyhatalom nemzetközi befolyását, a legközvetlenebb hatása a szegényebb földrészek éhínség által sújtott területein okozhatja a legnagyobb mozgásokat.
Itt a mellet, hogy az egészségügyi helyzet drasztikus romlása várható, érdemes észben tartani, hogy míg a 2015-ös menekülthullám megindulását elsősorban a fegyveres konfliktusok eldurvulása és a politikai üldöztetés okozták, a romló megélhetési körülmények okozták. Az, hogy sokan nem álltak meg Európáig önmagában is mutatja, hogy a jobb élet reménye is egy komoly tényező lehetett sok migrációra kényszerülő ember számára.
Míg előbbi tipikusan a legerősebb „push hatás”, tehát egy ország elhagyására ösztönző faktor, addig elköltözés célországát inkább a „pull tényezők” határozzák meg, amelyek közül a biztonság mellett kiemelkedő a jobb megélhetés, ehhez pedig szorosan fűződik az élelmiszerek elérhetősége is.
Azonnali leállás
Az USAID februári azonnali felfüggesztésekor mintegy 566 millió dollár értékű élelmiszer maradt világszerte amerikai tulajdonú raktárakban. Márciusra már többek közt olyan Éhséggel és szárazsággal sújtott országokban zártak be élelmezéssel is foglalkozó segélyszervezeteket mint Kongó, Etiópia, Szenegál, Szudán, Dél-Szudán, Mali, Kenya és Nigéria.
Így az azonnal leállított vészhelyzeti élelmiszersegélyek miatt, az ENSZ szervezeteinek teljesen át kellett strukturálni a rendelkezésre álló készleteit.
A Portfolio megkeresésére az ENSZ alá tartozó Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) egyik szóvivője elmondta, hogy az átcsoportosítással ugyan sikeresen elodázták a vészhelyzetet, ez egyes esetekben
lehet csak hetekre lesz elég, és közben 200 millió embert élelmiszerbiztonságát veszélyeztetik, akiket eddig is csak egy lépés választott el a "katasztrófától."
Az egyébként most 80 éves FAO alapvetően a helyi mezőgazdaságok fejlesztésével próbál fellépni a legszegényebb országokat sújtó éhínség ellen. Az Egyesült Államok 2024-ben 307 millió dollárral (113 milliárd forint) szállt be a szervezet 2,3 milliárdos költségvetésébe, ami miatt egy 15% körüli kieséssel számolhatnak idén, ha nem indulnak újra a programok.
Jelenleg az ilyen helyi élelem előállításra fókuszáló segélyezés mindössze 2 milliárd dollárt tesz ki abból a 14 milliárdból amit világszinten az élelmiszerbiztonságra költenek. Ha ez tartósan kivonódik, akkor legalább 50 millió ember szorulna a jóval magasabb költségen helybe szállított késztermékekre.
Aggasztó tendenciák
A mezőgazdasági működés már enélkül a fenyegetés nélkül is évről-évre nehezebb a klímaváltozás által leginkább sújtott – Egyenlítőhöz közelebbi – régiókban és mivel a legveszélyeztetettebb csoportok ellátása kétharmad részben erre támaszkodik, egyre többen kényszerülhetnek arra, hogy elhagyják otthonaikat.
Bár a szakirodalom többsége sokáig inkább az országon belüli migrációra fókuszált éhínségek idején, egy FAO tanulmány már 2018-ban megállapította, hogy a
az élelmiszerbiztonság az egyik legkritikusabb mozgatórugója a nemzetek közti migrációnak.
Ezt a jelenséget azóta csak fokozhatta az ukrajnai háború 2022-es kitörése. Az ellátási láncok megszakadására akkor viszonylag gyors válasz érkezett, és az Egyesült Államok rögtön milliókat forgatott az USAID-en keresztül az ENSZ-be, hogy az Ukrajnából vásárolt gabonával segítse egyszerre a lerohant országot, és biztosítsa a tározók töltöttségét Afrikában és a Közel-keleten.
Ezzel együtt most nem csak Kijev és Washington közti kapcsolatok romlásával, és általánosan a élelmiszersegélyek masszív visszaesésével kell számolni, hanem azzal is, hogy míg a FAO esetében 15%-os költségvetés zsugorodás viszonylag kezelhetőnek tűnik, addig az USAID letekerésével, az ENSZ nemzetközi migrációval foglalkozó szervezete (IOM) sokkal súlyosabb leépítésekre készülhet.
Migrációs irányok
A IOM költségvetése 2023-ban 3,5 milliárd dollár volt, amiből 1,4 milliárdot az Egyesült Államok adott, így a szervezet múlt héten azt jelentette, hogy az USAID végleges leállítása egy 30%-os kiesést jelentene a finanszírozásukban, ami globálisan több mint 6000 munkatársukat érintheti.
Míg az IOM sokat foglalkozik a menekültek jogaival, krízishelyzetek elhárításával, és a népvándorlási trendek big data alapú elemzésével, az egyik legfontosabb munkájuk az, hogy az illegális migrációt visszafogják, miközben a legális utakat optimalizálják.
Ebbe a komplex feladatba a modernebb határrendszerek kialakításában való részvételtől a fogadóállamba való integrálódáson át több minden tartozik, de az ENSZ adatai szerint az évek óta tartó elvándorlási válságban, már tavaly 123 millió embert számláltak, és ez a Dán Menekült Tanács (DRC) becslései szerint jövő év végére további 7 millióval nőhet. Utóbbiaknak akár mintegy egyharmada egy országból, a már említett Szudánból vándorolhat.
Mindezek alapján, megvan az esély arra, hogy köszönhetően az USA új vezetésének, középtávon akár egy újabb, messzebbről induló menekültválság is várhat Európára.
Persze a körülmények nagyban különböznek a 2015-ös helyzethez képest. Az akkori német kancellár wilkommenskultur megközelítésének helyébe, a februári választásokon győztes Friedrich Merz épülő koalíciója lép, ami a jelek szerint erősen befogadásellenes lesz.
Emellett már az Olaf Sholtz vezette jelenlegi kormányuk is állított le Afrikába szánt segélyeket, igaz ott egy olyan rezsimnek fordítottak hátat, ami feltételezhetően népirtásban résztvevő csapatokat pénzelt a fejlesztési támogatásból.
Ezt a szigorúbb hozzáállást a korábbi válság tanulságai alapján a legtöbb tagállam, sőt a tavaly egy lényegesen korlátozóbb migrációs paktumot elfogadó uniós intézményrendszer is osztja, de könnyen lehetnek olyan vállalkozók, akik megfelelő kontroll és integrációs programok mentén képesek lennének felszívni az ide érkező csoportokat. Ez pedig hosszútávon sokat segíthet az európai versenyképességnek.
Mindeközben az Európai Unió egyelőre kivár. Megkeresésünkre a Bizottság szóvivői szolgálata megerősítette, hogy
az EU nem tudja betölteni az USA által hagyott űrt, de nem fog visszalépni jelenlegi vállalásaitól.
Jelenleg az Európai Unió és tagállamai a globális fejlesztési segélytámogatások 42% adják, a humanitárius segélyezéseknek pedig 28% származik innen.
Ezek egyik legjelentősebb részét az a 300 milliárd eurós összeg, amit a 2021-2027-es időszakban a Global Gateway program keretében költenek el fenntartható megoldások megvalósítására. Ennek első mérföldköve pont az afrikai beruházási csomag volt, amely mintegy 150 milliárd eurós beruházást irányoz elő az afrikai partnerekkel folytatott együttműködés megerősítésére.
Ennek legutóbbi állomása azonban a jóval szerencsésebb helyzetben – és Európától a legtávolabb – lévő Dél-afrikai Köztársaság volt, és azt is érdemes figyelembe venni, hogy bár az EU valóban hatalmas donornak számít, a legtöbb ilyen segélyszervezetnek semmilyen más forrása nincs, így az USA kilépésével olyan hógolyóhatás indulhat, ami miatt a csökkentett intenzitású működést sem biztos, hogy tudnák finanszírozni.
Teljes leállásukkal a hirtelen kétségbe esés miatt pedig még elképzelhetőbb, hogy tömegek szánják magukat rá otthonuk elhagyására.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Ingatag a hangulat a tőzsdéken, Trump bejelentéseire vár a piac
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Kiderült: kevesen hagyták el eddig az állampapírpiacot, de sokan tértek át a PMÁP-ról egy másik állampapírra
Kis mértékben átalakítja idei kibocsátási szerkezetét az ÁKK.
A helyzet kritikus: újabb szarvasmarha-állományok fertőződhettek meg
A gócpontok közel vannak Szlovákiához.
Cégfelvásárlás - az ár és az érzelmek játéka
A cégfelvásárlások középpontjában mindig az ár áll, de a tranzakciók nem csupán racionális pénzügyi döntéseken múlnak. Az eladók és a vevők érzelmi attitűdje, intuíciói és pszichol
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m
Mennyit bukhatnak a két- vagy háromgyermekes családok az SZJA kedvezménnyel kapcsolatban, ha nem gondolják végig?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatnak a két- vagy háromgyermekes családok az SZJA kedvezménnyel kapcsolatban, ha nem gondolják végig? Érdemes tisztában lenni a családok s
Nálatok laknak-e állatok?
Denevérek és mosómedvék - egészen meglepő fajok lesznek egyre gyakoribb vendégek a városokban és külvárosokban. A világ eltérő pontjain tapasztalható jelenség nem új,

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
- Itt van Orbán Viktor bejelentése: minden kistelepülésen élőt érint
- Figyelmeztet a Bizottság: Magyarország olyan adóssághegyen ül, amit nehéz lesz legyűrni
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Hullámvasútra kerülhet a tej ára Magyarországon, ha fokozódik a vírushelyzet
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.