Egészen pontosan egy olyan geocentrikus pályán keringő állomásban gondolkodnak, amely szükség szerint rövid idő alatt pályára állíthatná a rakterében rejtőző műholdakat.
Hirdetés
 

Egy egyedi elképzelés megvalósításával fokozná reagálási képességét az űrben az Egyesült Államok. A Gravitics űrkutatási vállalat a héten jelentette be, hogy 60 millió dolláros keretősszegű megállapodást kötött az USA űrhaderejének innovációs cégével, a SpaceWERX-szel. Ebből a pénzből kellene igazolni, hogy az egyelőre csak koncepcióként felvázolt ötletből működőképes megoldás születhet.

A terv alapvetően az olyan Föld körüli pályán érkező fenyegetések ellen készül, mint például amit egy kritikus műhold ellenséges erők általi kilövése jelent. Egy ilyen kulcsfontosságú elem pótlása azonban még a legextrémebb megoldásokkal is minimum egy bő napot vesz igénybe, amit a védelmi tárca szeretne sokkal lejjebb szorítani.

Itt lép a képbe a Gravitics által prezentált orbitális hordozóegység ötlete, amely rakterében műholdakkal megpakolva keringene Föld körüli pályán. A példa nélküli rugalmasságot és gyorsaságot ígérő hordozó lényegében hasonló szerepet töltene be, mint a haditengerészetnél használt repülőgép-hordozók, azzal a különbséggel, hogy repülők helyett szatelliteket engedne útjukra. 

Ahogy a témáról beszámoló Ars Technica is megjegyzi, egyelőre ennél több konkrétumot sem a hivatalos közleményekből, sem az érintettek által adott nyilatkozatokból nem lehet kihámozni. Az biztosnak tűnik, hogy a modul nyomásmentes környezetet, egyben védelmet nyújtana a benne elhelyezett műholdnak vagy műholdaknak. Az eszközök így kevésbé lennének kitéve az űrben uralkodó mostoha körülményeknek, elég csak a 90 percenkénti extrém hőingadozást vagy éppen a sugárzást említeni.

A lap értesülései szerint egyébként az első demonstrációs küldetésre akár már jövőre sor kerülhet, bár menetrendet hivatalosan sem a hadsereg, sem a Gravitics nem közölt.

Fiatal csillag

A Gravitics egyébként nagyon fiatal cég, hiszen mindössze 2021-ben alapították. A startup eddig leginkább lakó- és tárolómodulok tervezésével foglalkozott, amelyekkel megkönnyíthető a Föld körüli pályán történő kutatási és egyéb célú munka. Ahogy a cég neve is mutatja, a fejlesztések elsősorban olyan terek kialakítását célozzák, ahol a felszíni körülményekhez hasonlatos gravitáció uralkodik.

A vállalat eddigi legnagyobb projektje a StarMax néven futó, 7,6 méter átmérőjű kapszula kifejlesztéséhez kötődik. Ennek nyomás alatt lévő térfogata nagyjából 400 köbméter, ami a teljes Nemzetközi Űrállomás méretének mintegy 40 százalékát teszi ki. Már amennyiben munkába áll, mert a cég egyelőre még csak a fejlesztési fázisnál tart.

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.