időjárás
Ez lehet a béketárgyalások kulcskérdése.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter Fotó: AFP
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az orosz bankok visszatérhessenek a SWIFT-rendszerbe – számol be róla a Politico politikai hírportál. Az Egyesült Államok vezetése már korábban is nyitottnak mutatkozott az Oroszországgal szembeni szankciók enyhítésére.
Hosszú vita lenne sok mindenről a tekintetben, hogy milyen módon lehetne Oroszországot visszavezetni a nemzetközi rendszerbe. De úgy gondolom, hogy korai lenne egy megállapodás feltételeiről vitázni, mielőtt még nincs megállapodás
– fogalmazott Bessent, utalva arra, hogy Brüsszel egyelőre makacsul ragaszkodik a szankciók fenntartásához.
A legjobb módja Ukrajna támogatásának, ha következetesek maradunk az igazságos és tartós béke elérésére irányuló célkitűzésünkben. Ez azt jelenti, hogy a szankciók révén továbbra is nyomást kell gyakorolnunk Oroszországra
– fogalmazott António Costa, az Európai Tanács elnöke a hajlandók koalíciójának mai párizsi találkozója előtt.
A Biden-kormányzat az orosz–ukrán háború kezdete után nem sokkal az élére állt annak a kezdeményezésnek, hogy az orosz bankok számára megtiltsák a SWIFT-rendszer használatát, amely lehetővé teszi, hogy a világ pénzintézetei tranzakciós információkat közöljenek egymással.
Oroszország azt szeretné elérni, hogy a fekete-tengeri tűzszünet végrehajtásáért cserébe az egyik legnagyobb bankját, a Rosselkhozbankot kapcsolják vissza a rendszerbe.
Azonban mivel a SWIFT-rendszert felügyelő intézmények között ott vannak az uniós tagállamok központi bankjai is, az európaiaknak is jóvá kellene hagynia az oroszok visszatérését.
Az Ukrajnában folytatott, provokáció nélküli és indokolatlan orosz agresszió befejezése és az összes orosz katonai erő feltétel nélküli kivonása Ukrajna teljes területéről az egyik fő előfeltétele lenne a szankciók módosításának vagy feloldásának
– nyilatkozta Anitta Hipper, az Európai Bizottság külügyi szóvivője a Politicónak.
Az EU tavaly az orosz energiahordozókkal szemben bevezetett szankciók ellenére 18 százalékkal több földgázt importált Oroszországból mind vezetékes, mind cseppfolyósított formában mint az előző, 2023-as évben az Ember gazdaságkutató intézet jelentése alapján.
A tanulmány szerint különösen Olaszország, Csehország és Franciaország növelte gázvásárlásait Oroszországtól és az import 2025-ben is tovább fog nőni. A földgáz ára 2024-ben csaknem 60 százalékkal emelkedett.
Az Ember gazdaságkutató intézet szerint azonban az ellátás biztonsága nem lenne garantált, ha az EU egyáltalán nem vásárolna orosz gázt. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra is, hogy más külföldi források esetében is növekszik a bizonytalanság. Az Egyesült Államokkal kapcsolatos geopolitikai feszültségek megnövelték az onnan származó LNG-szállításokra való támaszkodás kockázatát – írják.
Mivel Európának a következő években is szüksége lesz gázra, az EU Bizottsága szeretné szorosabbra fűzni az energiakapcsolatokat az Egyesült Államokkal. Igyekeznek minél jobban diverzifikálni, de nincs sok alternatíva az LNG beszerzésére – mondta Dan Jorgensen uniós energiaügyi biztos.
Ez továbbra is prioritás marad – mondta Jorgensen a közelmúltban a European Newsroom hírügynökségi hálózatnak adott interjújában, amelynek a német dpa is tagja. Az EU-bizottság jelenleg az orosz fosszilis tüzelőanyagokból való fokozatos kivonulás ütemtervén dolgozik. Ezt a következő hetekben kívánják bemutatni.
A Handelsblattban Jorgensen bírálta a tagállamok magatartását. „Teljesen tarthatatlan, hogy továbbra is fosszilis tüzelőanyagokat vásárolunk Oroszországtól, és ezzel közvetve Putyin hadikasszáját töltjük meg” – mondta az energiaügyi biztos.
Bizonyos orosz pénzintézetek elleni szankciók feloldásához és a SWIFT-rendszerhez való újbóli hozzáféréséhez kötheti Moszkva a fekete-tengeri tűzszünet létrejöttét. Brüsszel szerint az orosz bankok elleni szankciók feloldásának feltétele az, ha az oroszok kivonják egységeiket az általuk ellenőrzött ukrajnai területekről.
Órákkal azelőtt, hogy életbe lépett volna, Moszkva közölte, csak akkor lehet tűzszünet a Fekete-tengeren, ha előbb feloldják az orosz bankszektort érintő nyugati szankciók egy részét – írja a BBC.
2022-ben a háború kitörését követően függesztették fel az orosz bankok hozzáférését a SWIFT-rendszerhez, az intézkedés egyike volt az első kiterjedtebb szankciós csomagnak 2014 óta, és azt a célt szolgálta, hogy a a SWIFT által biztosított normál zökkenőmentes és azonnali tranzakciókhoz való hozzáférés megtagadásával zavar keletkezhet az orosz energia- és mezőgazdasági exportkifizetésekben. A döntés visszavonásához uniós jóváhagyásra lenne szükség, azonban
Donald Trump amerikai elnök arról beszélt nemrég egy interjúban: elképzelhetőnek tartja, hogy az oroszok most húzzák az időt az ukrajnai tűzszünet megkötésével kapcsolatban. Ugyanakkor továbbra is azon az állásponton van, hogy Oroszország bele fog menni a tűzszünet megkötésébe. Az orosz fél legutóbbi bejelentésének tükrében azonban nincs könnyű helyzetben az Egyesült Államok elnöke.