Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek

2025.03.27. 15:39
Vészesen ketyeg az óra a vállalatok számára, 2025 április 1-től új korszak kezdődik a hulladékgazdálkodás terén: az EPR-köteles termékekkel kapcsolatos kötelezettségek megszegése bekerül a hulladékgazdálkodási bírságokról szóló kormányrendeletbe. A változás azt jelenti, hogy a negyedéves adatszolgáltatások elmaradása jelentős pénzbüntetésekkel járhat. Az EPR.hu szakértője foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat.

Már csak néhányat kell aludni, és hatályba lépnek a 271/2001. Korm. rendelet legújabb módosításai a bírságok kiszabásának és megállapításának szabályairól.

Ahogy arról az Index is beszámolt: 2025. április 1-től változik a kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) rendszerhez kapcsolódó adatszolgáltatásokra kiszabható bírságok összege és számítási módja.

Kapcsolódó
Nagy változás jön: mélyen a zsebükbe nyúlhatnak a vállalatok

Nagy változás jön: mélyen a zsebükbe nyúlhatnak a vállalatok

Mind a lakosság, mind a vállalatok körében szemléletváltásra van szükség.

A vállalatok egy része még mindig nem érti, pontosan milyen feladatokat ró rájuk az új szabályozás. Ezentúl azonban ez az információhiány jelentős költséggel is jár számukra

– hívja fel a figyelmet Varga Katalin, a többek között EPR- és hulladékbevallási szolgáltatásokat nyújtó EPR.hu szakértője.

A nem teljesítés és valótlan adatok is zsebbe nyúlósak

A cégeket két esetben is bírság terheli: amennyiben nem teljesítik bevallási kötelezettségeiket, illetve amennyiben teljesítik ugyan, ám az adatszolgáltatás valótlan adatokat tartalmaz.

  • Ha a gyártó nem teljesíti a forgalomba hozott körforgásos termékek mennyiségére vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségét, a hatóság a bírság összegét a ténylegesen forgalomba hozott mennyiség és az adott termékáramra meghatározott egységnyi díjtétel felének szorzataként állapítja meg. Ez azt jelenti, hogy az adatszolgáltatás és a díjfizetés elmulasztása esetén a kiszabott bírság összege a valós mennyiségi adat alapján számított EPR-díj 50 százaléka lesz.
  • Amennyiben a gyártó a forgalomba hozott vagy készletre vett körforgásos termék mennyiségéről valótlan adatot közöl az előírt adatszolgáltatás során, és így a díjfizetési kötelezettségét a ténylegesnél kisebb mennyiség alapján teljesíti, a hulladékgazdálkodási hatóság a bírságot alapbírság és szorzószám nélkül számítja ki. A bírság mértéke ebben az esetben a valós és a bejelentett mennyiségi adat különbségének, valamint az adott termékáramra meghatározott egységnyi díjtétel felének szorzataként alakul. Tehát a büntetés ebben az esetben is az EPR-díj 50 százaléka.

A hulladékgazdálkodási hatóság a bírság mértékét alapbírság és szorzószám megállapítása nélkül, 500 ezer forintban állapítja meg, ha a koncessziós társaság a visszaváltási díj megállapításának és alkalmazásának, valamint a visszaváltási díjas termék forgalmazásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet szerinti kötelezően visszaváltási díjas termékre vonatkozó regisztrációs kötelezettségét nem határidőben teljesíti.

Kapcsolódó
Nem magyar szívatás, uniós előírás, aminek be nem tartása sokba kerül

Nem magyar szívatás, uniós előírás, aminek be nem tartása sokba kerül

Ez az elmúlt évek legnagyobb kihívása a magyar társadalom számára.

Az EPR-rel kapcsolatos bejelentési és nyilvántartás-vezetési kötelezettségek elmulasztására vagy nem megfelelő teljesítésére vonatkozó bírságtételek nem változtak. Ezek megszegése esetén továbbra is 200 ezer forintos bírság szabható ki, míg a kötelezettségek nem megfelelő teljesítése esetén a büntetés összege legfeljebb 200 ezer forint lehet.

Kopogtat a hatóság

Fontos megjegyezni, hogy a bírság megfizetésén túl a gyártók továbbra is kötelesek az adott negyedéves időszakra vonatkozó adatszolgáltatás teljesítésére. A hulladékhatóság a továbbiakban is fokozottan ellenőrzi a regisztrációs kötelezettségek teljesítését és az adatszolgáltatások helyességét.

A vállalkozások számára jelentős adminisztratív terhet jelent az adatszolgáltatásnak való megfelelés, a tapasztalatok szerint ez különösen a kisebb vállalkozások számára okoz kihívást, ahol gyakran nincs meg az ehhez szükséges megfelelő szakértelem vagy erőforrás.

A szabályozás célja, hogy a gyártókat a szabályok szerint előírt adatszolgáltatásra ösztönözze, ezáltal növelve a hulladékgazdálkodási rendszer átláthatóságát és hatékonyságát. A bírságolás ugyan ösztönzőleg hathat a megfelelésre, a kulcs azonban hosszú távon a megfelelő edukáció, ahogy azt többek között a skandináv példák is alátámasztják

– fogalmazott Rimay Tamás, az EPR.hu szakértője.