Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

A korábbi teljes kudarc után az utóbbi napokban működni látszik az energetikai létesítményekre amerikai közvetítéssel létrejött orosz-ukrán tűzszünet, a hasonló fekete-tengeri egyezmény sorsa azonban több mint bizonytalan.

Előzmények: miután elvileg életbe lépett, egy héten keresztül nem sok jele volt annak, hogy a felek betartanák az energetikai infrastruktúra elleni támadásokra vonatkozó tilalmat. Az oroszok például a Doneck megyei Szlovjanszkot borították sötétbe, az ukránok egy orosz olajtárolót semmisítettek meg.

  • Az utóbbi napokban már több részlet derült ki arról, hogy mely létesítmények kerültek a védett körbe, és ezeket egyelőre nem is támadják.
  • Az ezen a héten letárgyalt fekete-tengeri tűzszünettel kapcsolatban sokkal több a kérdőjel, már csak azért is, mert az oroszok ebbe csak olyan feltételekkel mennének bele, amelyek egy részére az EU máris nemet mondott.
  • Itt nem is voltak jellemzőek az összecsapások az utóbbi hónapokban, bár az oroszok támadták Odessza kikötőjét, de egyébként mindkét fél tengeri kereskedelme jobbára zavartalanul zajlott.

Felülnézet: ukránbarát források, elemzők mindkét alkut előnytelennek tartják Ukrajna szempontjából, mert olyan területeken korlátozza a lehetőségeit, ahol komoly csapásokat mért az orosz képességekre az olajipari létesítmények és a fekete-tengeri flotta támadásával.

  • Ezt látszólag megerősíti, hogy az oroszok az utóbbi napokban ukrán nagyvárosok lakóövezeteit támadták nagyméretű drónokkal, rengeteg embert megsebesítve. Ezt nem tudják megtorolni az ukránok az orosz gazdaság legfontosabb szektora, az olajipar elleni csapásokkal.

Igen, de: az energetikai infrastruktúra elleni támadások leállítása Ukrajnának is fontos. A korábbi károk miatt rendszeresek voltak az áramszünetek, ami nemcsak a mindennapi életet nehezíti, hanem például a hadiipari termelést is.

  • A légvédelem munkáját is könnyebb megszervezni, ha számolni lehet azzal, hogy erőműveket nem vesznek célba az oroszok. (Korábban például vízierőműveket is támadtak.)
  • Az orosz olajipar valóban sok kárt szenvedett, de a Szabad Európa Rádió és egy ukrán elemző intézet közös elemzése szerint még messze van attól, hogy a háborút és az orosz hátország működését lényegesen befolyásoló mértékben romoljon a teljesítménye.
  • Támadható célpontból így sincs hiány Oroszországban, ezt mutatja például az Engelsz-2 légibázis elleni igen sikeres csapás.

Tágabb kontextus: az igaz, hogy az oroszok olyan területen tűnnek legalább némileg kompromisszumkésznek, ahol nekik is van veszítenivalójuk, és ez valójában az utóbbi évek váratlan ukrán sikereit mutatja.

  • A háború előtt fel sem merült senkiben, hogy Ukrajna a fronttól sok száz kilométerre lévő olajipari célpontokat veszélyeztessen, ráadásul a károk egy részét nehéz kijavítani a nyugati szankciók miatt.
  • Az is teljesen váratlan volt, hogy a hagyományos értelemben vett haditengerészetet jórészt nélkülöző Ukrajna részben megsemmisítette az orosz flottát a Fekete-tengeren, részben a keleti kikötőkbe szorította vissza.

Mi várható? Az oroszok minél több engedményt igyekeznek kisajtolni az amerikaiakból aránylag szerény vállalásokért cserébe, így általános tűzszünetre biztosan nem érdemes a közeljövőben számítani, és a már letárgyaltak betartása is bizonytalan.

  • Ahogy egyre közeledik a még Joe Biden elnöksége alatt jóváhagyott fegyverek leszállításának vége, fogy az amerikaiak befolyása is Ukrajnára. Így nem várhatóak nagy egyoldalú ukrán engedmények amerikai nyomásra sem.
  • A felmorzsoló hadviselés esélyei továbbra is az oroszoknak kedveznek, de maximális céljaik elérésétől messze vannak. A szankciók egy részének feloldása növelné az orosz gazdaság erejét, de stabil energiaellátás és biztonságosabb hajózás mellett az ukrán is jobban teljesíthet, így mindkét fél tovább tarthatja fenn harcképességét.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJórészt elvesztették az ukránok Kurszkot, de ez most még jól is jöhet nekikA vereség katonailag fájdalmas, de így még kevésbé állíthatják az oroszok és szövetségeseik, hogy Ukrajna miatt tart még mindig a háború.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElhibázott békék sorába illeszkedik Trump ukrajnai terveA kilencvenes évek liberális békekoncepcióját egyre inkább felváltják a stratégiai béketárgyalások, ahol nem a konfliktus rendezése, hanem a haszonszerzés a cél.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRengeteget erősödött idén a rubel, de nem mindenki örül ennek OroszországbanAz erősebb fizetőeszköz segíthet kordában tartani az inflációt, az exportőrök azonban rubelben számolva kevesebb bevételhez jutnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump fekete-tenger orosz-ukrán háború Oroszország tűzszünet Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2025. április 11. 14:39 Pénz, Világ

Az egész világ megérzi, ha meginog a bizalom a dollár és az amerikai államadósság iránt

Válsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Fontos

Stubnya Bence
2025. április 11. 10:34 Adat, Pénz

Márciusban csaknem ötödével drágultak a fővárosi lakások, és ez már az enyhülés

Országosan több mint 10 százalékkal drágultak az ingatlanok az egy évvel korábbi szinthez képest, és a bérleti díjak emelkedése is lassul.

Jandó Zoltán
2025. április 11. 06:01 Közélet, Vállalat

Ugyanúgy égette a közpénzt a kormány, mint a jegybanki alapítvány, csak más gazdagodott

Az MNB-s alapítvány botránya kísértetiesen emlékeztet arra, ahogyan az állam Tiborcz István környezetéből vásárolt ingatlanokat százmilliárdokért.

Stubnya Bence
2025. április 10. 15:47 Vállalat

A Continental egyetlen veszteséges hazai cégét is elérheti a cégcsoport átszervezése

A cégcsoport átszervezése már idén elkezdődne az autóipari üzletág leválasztásával, jövőre ezt követné a Contitech eladása vagy tőzsdei bevezetése.

A világ sok országában óriási a megkönnyebbülés azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a szerdán életbe lépett „kölcsönös" vámok alkalmazását, és Kínát leszámítva ehelyett csak a szombaton életbe lépett 10 százalékos alapvám marad érvényben. Bár ez sem kevés a kiinduló állapothoz képest - ráadásul az ágazati, például autóipari vámok érvényben maradtak -, érdemes megnézni, mely országok nyernek a legtöbbet a szerda esti Trump-bejelentéssel.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Tovább olvasom

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Tovább olvasom

Legalább 104 százalékosra emelkedtek szerdán az Egyesült Államok kínai termékekre kivetett vámjai a 34+50 százalékos emelés életbe lépése nyomán. A CNN számítása szerint a tényleges terhelés ennél is magasabb, az USA teljes kínai importjára vetítve átlagosan 125 százalékos.

Tovább olvasom

Lemondott az inflációkövető áremelésről a kormány nyomására a távközlési piac három meghatározó szereplője és a vezető kereskedelmi bankok is, hogy elkerüljék az élelmiszer-kiskereskedelemben bevezetett árrésstophoz hasonló szektorális intézkedéseket.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Tovább olvasom

Féléves mélypontra süllyedt a magyar háztartások állampapír-állománya februárban, miközben jelentős pénz áramlott a befektetési alapokba – írta a Bank360.hu a Magyar Nemzeti Bank friss adatait elemezve.

Tovább olvasom

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Tovább olvasom

Törvényjavaslatot nyújt be Lázár János építési és közlekedési miniszter annak érdekében, hogy az állami beruházásoknál feltárhassák a teljes vállalkozói láncot, „egészen addig, aki a nyelét fogja a lapátnak”.

Tovább olvasom