

Azt tanácsolják az EU tagállamaiban élő embereknek, hogy egy új európai stratégia részeként otthonukban tartsanak 72 órára elegendő élelmiszert, vizet, illetve alapvető szükségleti cikkeket. Mint a 24.hu írja, a stratégia célja, hogy fokozza a lakosság felkészültséget árvizek, tűzvészek, világjárványok és katonai támadások esetén.
Hadja Lahbib, az Európai Bizottság humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztosa „72 órás önellátást” szeretne az Európai Unióban élőktől. Videóban mutatta be, mit tartsunk magunknál.
Javasolja, hogy táskánkban a következők legyenek folyamatosan bekészítve:
- palackozott víz
- nem romlandó élelmiszer (mint például: konzerv, keksz, müzliszelet)
- személyi iratok, amiket egy vízálló tokba tegyünk
- gyufa és öngyújtó
- svájci bicska
- készpénz
- gyógyszerek
- zsebrádió
- telefontöltő, powerbank
- valami kártyajáték
Franciaországban amúgy „túlélési kézikönyv” is készül a lakosságnak. A francia kormány tervei szerint az ország mindegyik háztartása megkapja a kiadványt, amelyben útmutatást találnak arra, hogy kell felkészülni egy közvetlen fenyegetésre, például fegyveres konfliktusra, egészségügyi válságra vagy természeti katasztrófára. A 20 oldalas kiskönyvet még a nyár előtt kiküldik a háztartásoknak, ha azt François Bayrou miniszterelnök jóváhagyja – számolt be a hvg.hu. A kiadvány tartalmazza a segélyhívószámok és rádiócsatornák listáját, és azt is, hogy mit kell tenni nukleáris fenyegetettség esetén. Mint a portál megjegyzi, nem Franciaország az egyetlen, amelyik igyekszik hasonló kiadványokban tájékoztatni a lakosságot a teendőkről a különböző vészhelyzetekben. Svédország tavaly adott ki egy 32 oldalas brosúrát, amelyben a polgárok részletes tájékoztatást kaptak arról, hogy miből – például vízből, élelmiszerből, készpénzből – és mennyit érdemes felhalmozni.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock