Lázban tartják a világot és az összeesküvés-elméletek híveit a John F. Kennedy elnök meggyilkolásával kapcsolatos, újonnan nyilvánosságra hozott dokumentumok.
Bár sokan remélték, hogy a Trump-adminisztráció által kiadott iratok választ adnak a merénylet körüli megválaszolatlan kérdésekre, ez a várakozás nem teljesült.
A dokumentumok azonban újabb és riasztó részleteket tártak fel a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) megfigyelési tevékenységéről – írja a BBC. A dokumentumok újdonsága éppen ebből fakad, aminek az ügynökség aligha örül.
Amint az kiderült, a CIA rendkívül részletesen megfigyelte a merénylőt, Lee Harvey Oswaldot még azelőtt, hogy 1963. november 22-én meggyilkolta volna Kennedyt. Az új dokumentumok közül számos már korábban is nyilvános volt, de most teljesebb változatok állnak a kíváncsi szemek rendelkezésére. Philip Shenon, aki 2013-ban könyvet írt Kennedyről, elmondta: a korábbról elérhető dokumentumokból kiderült, hogy Oswald 1963 szeptemberében, hónapokkal a gyilkosság előtt Mexikóvárosba utazott. Ott pedig nyíltan beszélt az elnök ellen tervezett merényletről.
Az iratok bepillantást engednek Kennedy és a CIA kapcsolatának működésébe és a titkos hírszerzési technikákba is. A CIA-t és annak a külpolitika alakításában játszott szerepét kritizáló feljegyzésből kiderül, hogy az ügynökség jelen volt az amerikai nagykövetségeken – sőt, még olyan szövetséges országokban is, mint Franciaország. Bár a feljegyzésnek nincs közvetlen köze a merénylethez, mégis részletezi az elnök és a titkosszolgálatok közötti, kétes viszonyt.
„A CIA hagyományosan ellenzi a működési vagy költségvetési információk nyilvánosságra hozatalát. Valójában viszont nagyon jó, hogy a kormány az iratokról most lerántotta a leplet” – mondta David Barrett, a Villanova Egyetem professzora, a CIA szakértője.
A dokumentumok a CIA kétes módszereiről árulkodnak.
Az egyik új dokumentum például részletesen ismerteti a fluoroszkópos szkennelés használatát. Ebből kiderül, hogyan lehet röntgensugarak segítségével képeket készíteni egy tárgy belsejéről. A technikát a rejtett mikrofonok felderítésére fejlesztették ki, amelyeket valószínűleg irodák lefülelésére használtak. Egy másik dokumentumban a CIA olyan rendszert ír le, amely segítségével titokban megjelölik és azonosítják a lehallgatott nyilvános telefonfülkéket.
A feljegyzés egy James McCord nevét is említi, aki később a Watergate-botrányban vált hírhedtté. McCord egyike volt azoknak, akik betörtek a Watergate-komplexumba, ami végül Richard Nixon elnök bukásához vezetett.
Szakértők szerint a nyilvánosságra hozatal a transzparencia irányába tett fontos lépés. Korábban több százezer dokumentumot tettek elérhetővé, de azok többsége részben kitakart információkat tartalmazott. Másokat pedig nem is publikáltak, nemzetbiztonsági okokra hivatkozva.