Úgy tűnik, valójában csak hangoskodik a kormány

Több tucat települést hagy éppen most banki szolgáltatás nélkül az MBH

A nevük is más, és már annyira helyben sincsenek
Fotó: Takarékbank
2025. március 27. Az Azénpénzem.hu kigyűjtötte, hogy a bankok hol, milyen formában korlátozzák, szűkítik szolgáltatásaikat. Úgy tűnik, ezek a lépések a kormány fennen hirdetett, a „lakosság pénzügyi szolgáltatásokhoz való akadálytalan hozzáférése érdekében” hozott, illetve hozandó intézkedései mellett is zavartalanul folynak. Különösen a NER bankja lép nagyot.

Március 19-én jelent meg a Magyar Közlönyben az automata bankjegykiadó gépek országos lefedettségének biztosításáról szóló kormányrendelet. Ebben tulajdonképpen csak megbízták a nemzetgazdasági minisztert, álljon elő olyan tervvel, amivel biztosítható, hogy Magyarország  valamennyi  településén legyen legalább egy automata bankjegykiadó  (ATM) a  „lakosság pénzügyi szolgáltatásokhoz való akadálytalan hozzáférése érdekében”. Néhány nappal ezután az ATM-ek leszerelésének tilalmát, valamint azt is elrendelték, hogy a bankfiókban ne lehessen megszüntetni a készpénzfelvételi lehetőséget. Amelyik bank mégis ilyet lépne meg, arra 2-200 millió forintos bírság szabható ki.

A fióki kápéfelvétnek a K&H kezdett gátat szabni. A bank több fiókjában is átállt már az úgynevezett automatizált készpénzforgalomra. Ez azt jelenti, hogy ezekben nem működik pénztár. ATM viszont van, így kártyával hozzá lehet jutni a bankókhoz. Az ilyen, ügyfélpontnak nevezett egységekről korábban listát is közzétettek, most azonban a hitelintézet oldalán ilyent nem találtunk. Készpénzmentes fiókokat egyébként már az OTP is működtet. A sérült és nehezen felismerhető, illetve forgalomképtelen forintbankjegyek és érmék beváltására, valamint címletváltásra ezekben akkor van lehetőség van, ha a Budapesttől legalább 20 kilométerre levő településen nincs másik OTP-fiók.

Megszűnő, szűkülő lehetőségek


A pénztárral rendelkező OTP-fiókok egy részében pedig 2024-től korlátozott működésű pénztárak fogadják ügyfeleiket. Ezekben a bankfiókokban csak a 150 ezer forintot elérő vagy azt meghaladó forint készpénzfelvétel és –befizetés, illetve utalás hajtható végre. A korlátozás a valuta- és devizatranzakciókra nem vonatkozik.

Mint kiderült, ha valaki azt hiszi, hogy az az ügyfélpont, ahová jár, már biztosan fennmarad (hiszen már végrehajtottak egy takarékoskodást), egyértelműen téves. A K&H Budapesten, az Örs vezér téren levő két ügyfélpontjából egyet csinál. Március 28-án és 29-én zárva tart az Örs vezér tér 2. és a 25/A alatti egység is, március 31-én viszont már csak az utóbbi nyit ki. Új üzlethelyiségben, az Árkád -1 szintjén. Tavaly decemberben a fővárosban a budai Mammutban levő ügyfélpontot szüntették meg, illetve „vonták össze” egy közeli (Margit körút 43-45.) másikkal. Az Unicredit május 19-étől az Alkotmány utcai fiókját csukja be. Az itt bankoló ügyfeleknek a Szent István körúti és a Ferenciek terén lévő fiókot ajánlják.

Az OTP április 25-én szünteti meg Szécsényben működő fiókját. A bank egy hónappal ezelőtt Komádiban, a Fő utca 1-3. alatti fiókját számolta fel. Persze ők sem bezárásról tájékoztattak, hanem azt jelezték, hogy az egységet „összevonják” Berettyóújfalun az Oláh Zsigmond utca 1. alatt levővel. A két elérhetőség között előbbi és utóbbi esetben is autóval mintegy 30 kilométer van. Az ATM viszont nem tűnik el. Tavaly nyáron legalább városon belüli volt az OTP leépítése, a két kaposvári fiókból lett egy a Széchenyi tér 2. alatt.

Sokan sínylik meg a friss spórolást


Ha a személyes pénzügyi szolgáltatás nélkül maradó települések oldaláról nézzük, akkor igazán nagyot a kormány kedvenc, Mészáros Lőrinchez köthető hitelintézete lép. Az MBH mobilbankja 21 településen a korábbinál korlátozottabban lesz elérhető, de ez szinte semmi. Az MBH mozgó fiókja ugyanis március 31-étől már egyáltalán nem áll meg Ásotthalmon a Szent István téren. Azt tanácsolják, hogy aki ezt vette volna igénybe, menjen Mórahalomra. Ugyanettől az időponttól már másutt sem áll meg a bankbusz. Ilyen megszűnő megálló például Balotaszállás (helyette lehet Kiskunhalasra menni), Bátmonostor vagy Besenyszög. Utóbbi helyett a szolnoki fiókot ajánlják.

A teljesség igénye nélkül (összesen 38 települést érint az intézkedés) hoppon maradnak még Bodroghalom, Bugyi, Iszkaszentgyörgy, Lovasberény, Szigetmonostor, Verőce lakói.  Április 14-étől Mikepércsen várhatják hiába a mozgó fiókot. Helyette az ügyfelek mehetnek Debrecenbe. Mindezt menetrend átszervezésnek hívják. A kieső és az ajánlott helyszínek között egyébként vizsgálatunk szerint általában valamivel 10 kilométer feletti a távolság. Tény viszont, hogy esetenként ATM-ek továbbra is működnek a helyszíneken (kivéve például Bátmonostor, Bordány, Csátalja, Kisszállás, Pilisszántó, Szigetmonostor, Verőce, Zsana).

Szerző: B.Varga Judit
Címkék:  , , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok