Ezeket látta már?

Élő emberi agyszöveteken kísérletezik ki a neurodegeneratív betegségek elleni hatóanyagot

Hírek
2025. március 27. 05:14
tanulmány, agyszövet, 3d nyomtatás

Egyre több ember éri meg azt a kort, amelyben a neurodegeneratív betegségek, mint amilyen például az Alzheimer-kór, kockázata jelentősen nő. Becslések szerint 25 éven belül a különféle neurodegeneratív betegségek válhatnak a leggyakoribb halálokká a fejlett világban.

A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (Hungarian Centre of Excellence for Molecular Medicine - HCEMM) kutatócsoportja élő emberi agyszöveteken kísérletezi ki a neurodegeneratív betegségek elleni hatóanyagot - tájékoztatta a HCEMM az MTI-t, jelezve, hogy tevékenységükhöz 120 millió forintnyi támogatást nyertek el.

Közleményükben kiemelték: egyre több ember éri meg azt a kort, amelyben a neurodegeneratív betegségek, mint amilyen például az Alzheimer-kór, kockázata jelentősen nő. Becslések szerint 25 éven belül a különféle neurodegeneratív betegségek válhatnak a leggyakoribb halálokká a fejlett világban. Emiatt a terület intenzív kutatás alatt áll, azonban nehézséget jelent, hogy a kutatómunka erősen támaszkodik a kísérleti állatokra, főleg a rágcsálókra.

"Rengeteg eredményt köszönhetünk annak, hogy az állatokon el lehet végezni olyan vizsgálatokat, amelyeket embereken nem, de az egerek és patkányok távol állnak attól, hogy tökéletes modellnek lehessen nevezni őket" - olvasható a közleményben. A HCEMM Neuron Fiziológia és Terápia kutatócsoportja, amit Lamsa Karri vezet, olyan élő emberi idegszövettel dolgozik, amelyet egészségügyi okból agyműtéten átesett páciensek ajánlanak fel számukra. A kutatók a műtét folyamán keletkező apró, egészséges sejtekből álló mintákat használnak arra, hogy feltérképezzék az emberi idegrendszer egyedi sajátosságait, amelyek csak az emberi fajra jellemzők.

A következő lépést az jelenti - folytatták -, ha bepillantást nyerünk abba, hogyan változik a sejtek működését szabályozó gének viselkedése, hogyan "hangosodnak fel" és "csendesülnek el" az élő idegsejt működése közben; "mintha járó motor belsejébe pillantanánk be". A gének aktivitása terén az emberi idegsejtek jelentősebben különböznek a rágcsálók idegsejtjeitől, mint amennyi ebből "a felszínen látható": a patkányidegsejtekhez képest az emberi idegsejtekben mintegy kétszer annyi gén aktív - áll a közleményben.

Lamsa Karri kutatócsoportja a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program keretei között nyert el mintegy 120 millió forint értékű támogatást. A kutatásban partnerük a GeneCore genomikai szolgáltatóközpont, amelynek vezetője Vladimir Benes, az EMBL (European Molecular Biology Laboratory - Európai Molekuláris Biológia Laboratórium) kutatója. A közös munka eredménye lehet olyan új gyógyszerek kifejlesztése, amelyekhez állatkísérletekből kiindulva nem lehetne eljutni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Alzheimer-kór # magyar # Kutatás # agyszövet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés