Honnan tudom, hogy lopják az áramot? Mutatjuk, mi lehet gyanús és mit tegyél

Ha érezhetően megugrott a villanyszámla, mégsem használunk több áramot, és nincsenek új elektronikai eszközök sem otthon, akkor felmerülhet, hogy lopják az áramot. Milyen gyanús jelek utalhatnak még arra, hogy potyautas van a rendszerben és egyáltalán honnan tudom, hogy lopják az áramot?
Honnan tudom, hogy lopják az áramot vagy csak meghibásodott a villanyóra?
Persze nem érdemes egyből áramlopásra gondolni, mert a villanyóra sem örök életű és egy idő után meghibásodik. A hibás villanyóra is sokat fogyaszt, így gyanú esetén mindig ki kell hívni a szolgáltatót, hogy vizsgálja meg a készüléket.
Fontos, hogy nem szabad önállóan vizsgálni, feszegetni, stb. a villanyórát, mert büntetést szabnak ki azért, ha valaki engedély nélkül piszkálta a készüléket. Bízzuk szakemberre, hogy felmérje a helyzetet!
Megmagyarázhatatlanul magas a villanyszámla
Ez elég egyszerű és egyértelmű. Hirtelen megnő a villanyszámla, pedig nem vettetek plusz elektronikai dolgokat otthonra és nem megy a mosógép naponta 4-szer. Ilyenkor lehet gyanakodni, hogy valaki lopja az áramot. Szintén egyértelmű jel, ha kikapcsolt berendezések mellett is forog a villanyóra. Ehhez érdemes minden készüléket kihúzni, ami otthon található, majd megnézni, hogy ilyenkor is forog-e a villanyóra. Ha igen, akkor valószínű, hogy lopják az áramot.
Szokatlan vezetékek vagy sérült villanyóra szekrény
Új, szokatlan vezetékek vagy kábelek a mérőóra körül? Érdemes jól megnézni a kerítéseket, a földet, a falakat és a tetőket. Ha olyan új vezetékek vannak, amelyeket nem ismerünk, az gyanús lehet.
Sérült mérőóra szekrény vagy csatlakozási pont? Ezek is egyértelmű jelei lehetnek az áramlopásnak csakúgy, mint a sérült plomba.
Feszültség ingadozás
Van még érdekes jel, ami áramlopásra utalhat. A zavar vagy feszültség ingadozás az elektromos hálózatban természetesen önmagában még nem jelenti, hogy valaki lopja az áramot tőlünk. Arra viszont érdemes figyelni, ha akkor tapasztalható feszültség ingadozás, amikor a szomszédban valamilyen nagy áramigényű tevékenység zajlik.
További kérdésed van a szabálytalan áram vételezéssel kapcsolatban? Kérdezd Ügyfélszolgálatunkat és kollégáink két munkanapon belül válaszolnak!
Mi a teendő, ha felmerül az áramlopás gyanúja?
Ilyen esetben a helyben illetékes áramszolgáltatónál kell bejelentést tenni. Nagyon fontos, hogy otthon saját kezűleg senki ne álljon neki a villanyóra szekrényt szerelni, az ott lévő alkatrészeket leszedni, mert életveszélyes és üzemzavart is előidézhet.
Bármi furcsaság, hibás működés esetén a szolgáltatónak jelezzük a problémát. Aki nem biztos benne, hogy melyik szolgáltatóhoz tartozik, az a számlán megtalálja az illetékes áramszolgáltató elérhetőségeit.
A bejelentést legkönnyebben online lehet megtenni, de az egyes szolgáltatók természetesen telefonon is elérhetők továbbra is.
- az MVM bejelentő felülete itt található
- az OPUS Titász bejelentésre szolgáló oldala itt érhető el
- az E.ON áramlopás bejelentésére szolgáló oldala pedig itt található
Milyen következményei lehetnek az áramlopásnak?
Az E.ON és az MVM részletesen ismertette a penzcentrum.hu portálnak, hogy melyek az áramlopás következményei. Szerződött ügyfél esetén szerződésszegés történik, ellenkező esetben szerződés nélküli vételezés történik. Ennek a következménye lehet akár több százezer forintos kötbér és a felmerült költségek megfizetése és, ha a mérési feltételek nem állíthatók helyre, akkor akár fel is függeszthetik a szolgáltatást.
A kötbér összege függ a beavatkozás típusától, hogy hány amperes az érintett csatlakozási pont és, hogy történt-e már áramlopás az adott mérési ponton.